“Pokora” – nowa książka Szczepana Twardocha

Pokora

Szczepan Twardoch zapowiedział nową książkę. Nosi ona tytuł Pokora i ukaże się 16 września nakładem Wydawnictwa Literackiego. O czym będzie?

Szczepan Twardoch to jeden z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy polskich. Jest autorem głośnych powieści, takich jak: Morfina (2012), Drach (2014), czy Król (2016). Uhonorowany jest wieloma nagrodami, między innymi Paszportem “Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Czytelników Nike, a także wieloma nominacjami. W październiku 2019 roku zakończyły się zdjęcia do serialu Canal+, opartego na powieści Król. Autor mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

Pokora – o czym będzie książka?

Pokora opowiada o władzy i uległości, o cenie jaką płaci się, walcząc o własną godność; opowiada o wojnie i o następującej po niej rewolucji na ulicach Berlina i Górnego Śląska, o klasowych niepokojach i o erotycznym napięciu w czasach płynnej, rozedrganej rzeczywistości. Akcja “Pokory” dzieje się sto lat temu, zacząłem ją pisać w kwietniu 2019 roku, a jednak wydaje mi się, że jest to powieść właśnie na takie czasy, w jakich przyszło nam żyć – napisał autor na Facebooku.

Akcja powieści rozpoczyna się 11 listopada 1918 roku. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Świat, jaki znał, skończył się, a nowy rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy.

Bohater nie należał jednak do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe.

Ponadto autor zapewnia, że jest to powieść rozległa, wielogłosowa i wielotematyczna. Taki wydaje się też obraz George’a Grosza – niemiecko-amerykańskiego malarza, który zdobi jej okładkę.

Szanowni. Piszę takie powieści, jakie sam chciałbym czytać: rozległe, wielogłosowe i wielotematyczne. I taka chyba jest…

Publiée par Szczepan Twardoch sur Mercredi 17 juin 2020

Premiera książki

Powieść trafi do sprzedaży 16 września nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jednak już od teraz każdy z niecierpliwych czytelników może nabyć nową książkę w ramach przedsprzedaży na empik.com.