Podręcznik przetrwania dla trans nastolatków dostaje polskie tłumaczenie

0
559
trans
Fot.: TransNews

Książka autorstwa Owl (Ugla Stefanía) oraz Fox Fisher pt. Przewodnik przetrwania dla trans nastolatków dostaje polskie tłumaczenie od wydawnictwa Fraszka Edukacyjna. Jak sam tytuł wskazuje, jest ona skierowana do młodzieży nie cis i ma za zadanie pomóc im poradzić sobie z dysforią i innymi problemami, jakich doświadczają.

Owl i Fox prowadzą również My Genderation. W ramach tego projektu zrealizowano ponad 60 krótkometrażowych filmów o tematyce osób trans i ich życia. Były one wyświetlane podczas festiwali filmowych oraz w telewizjach takich jak BBC i Channel 4.

Wydawnictwo Fraszka Edukacyjna wydało też kilka miesięcy temu Refleksyjny poradnik dla rodziców i rodzin dzieci transpłciowych. Ma ono również w ofercie książki dla opiekunów osób neuroatypowych.

Inspiracja

Infpiracją do napisania książki, oprócz chęci niesienia wsparcia młodym osobom trans, był również Tumblr pod tą samą nazwą autorstwa Chriss. Była ona przyjaciółką autorów, którzy omówili z nią pomysł napisania tej książki. Niestety nie dożyła ona jej publikacji, zmarła na początku tego roku. Owl i Fox chcą aby jej pamięć ocalała, też dzięki książce i pomocy jaką z własnej woli niosła bezinteresownie.

Poradnik, którego wiele młodych osób potrzebowało

Nie da się ukryć, że na polskim rynku brakuje książek o tematyce osób transpłciowych. Temat ten stanowi również tabu w mediach. Dlatego transpłciowa młodzież często nie wiedzą co się z nią dzieje i jak sobie z tym radzić. Celem książki jest pomocy im w zrozumieniu siebie, poradzeniu sobie z coming outem czy dysforią powstał właśnie ten poradnik. Jest to na pewno krok w stronę normalizacji tematyki transpłciowości.

Do tego autorzy napisali poradnik prostym i przystępnym językiem. Fox przyznaje, że nie było prosto go takim napisać, zwłaszcza, że w języku wciąż brakuje dobrej terminologii na te zagadnienia. Jednak udało mu się to. Na pewno pomogły w tym fakty, że ma on doświadczenie w pracy z dziećmi, naukowcami i posiada tytuł magistra w dziedzinie gender studies.

Sprawę ułatwia też, że obecnie to osoby trans tworzą nazewnictwo związane z sobą. Osoby cispłciowe nie są do tego najlepsze, ponieważ nie mogą do końca zrozumieć co czują osoby trans. Przez co często przedstawiają tego typu sprawy jako bardziej skomplikowane niż rzeczywiście są.

Czego można się spodziewać w środku?

W książce są też opisane różne historie transpłciowych nastolatków. Celem autorów było stworzenie poczucia wspólnoty; możliwość utożsamiania się z bohaterami historii. Tak, aby czytający nie czuł się samotny czy „inny”.

W książce jest też ważny rozdział o terapii hormonalnej. Często stanowi ona temat największego tabu, osoby nie rozumieją, dlaczego jest ona tak bardzo potrzebne osobom trans. Dzięki przewodnikowi czytelnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o jej działaniu. Pomoże to w decyzji o jej rozpoczęciu lub też nie.

Płeć, nie tylko binarna

W książce autorzy wzięli też pod uwagę są wszystkie osoby spod parasola transpłciowości. Czyli wszelkie tożsamości na spektrum niebinarności również. Autorzy podkreślają również, że ważne jest, aby wprowadzać pojęcie niebinarności do dyskursu. Ludzie często upraszczają rzeczywistość, ciężko im pojąć, że płeć nie jest nie tylko binarna. Jest to szkodliwe przede wszystkim dla osób trans, ale nie tylko. Przyczynia się to również do przypisywania płciom danej roli i stereotypów, które są niepotrzebne i ograniczające. W dodatku stereotypowy pogląd na płeć skutkuje też dyskryminacją ze względu na nią. W mediach wciąż brakuje reprezentacji osób trans nie wpisujących się w „płciowe standardy”. Każda reprezentacja jest jednak ważna i potrzebna i z czasem zapewne będzie jej więcej.

Autorzy książki chcą też przekazać, że nie ma jednego dobrego sposobu na bycie trans. Każdy jest inny i ma własną historię – i to jest w porządku!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments