Papcio Chmiel. Wspominamy legendę polskiego komiksu

0
157

Henryk Chmielewski, legendarny twórca komiksów, zmarł 21 stycznia w wieku 97 lat. Jego śmierć jest ogromną stratą dla polskiej kultury. Papcio Chmiel będzie jednak żył wiecznie – razem ze swoimi bohaterami, w wyjątkowym świecie, który sam stworzył.

Kim był Henryk Chmielewski?

Król polskiego komiksu urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Ze stolicą związany był w wyjątkowy sposób – jako „Jupiter” walczył w powstaniu warszawskim. Po ponad 50 latach przygody z komiksem, odniósł się do tych wydarzeń, wydając w 2009 roku album Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944.

Papcio Chmiel swoje pierwsze rysunkowe opowieści stworzył już niedługo po wojnie, w 1947 roku. Jakiś czas później, dokładnie 22 października 1957 roku w czasopiśmie „Świat Młodych” pojawił się pierwszy epizod komiksu o wyjątkowej kompanii przyjaciół. Należeli do niej Romek i A’Tomek, dwaj niesforni chłopcy oraz uczłowieczona małpa, Tytus de Zoo. Wraz z kolejnymi przygodami w świecie Tytusa, Romka i A’Tomka pojawiły się inne postaci, między innymi Prof. T. Alent, twórca przedziwnych wynalazków, dzięki którym główni bohaterowie mogli odbywać swoje fantastyczne przygody oraz Papcio Chmiel – komiksowe alter ego artysty.

Opowieści o niekończących się przygodach wesołej trójki przyniosły Chmielewskiemu sławę, a on stał się jednym z najbardziej znanych polskich twórców komiksowych. Egzemplarze 31. głównych części cyklu Tytus, Romek i A’Tomek oraz powiązanych wydawnictw sprzedały się w ponad dziesięciomilionowym nakładzie!

Tytus, Romek i A’Tomek

Każdy z tomów komiksu, nazwanych „księgami”, jest poświęcony innej przygodzie. Bohaterowie odwiedzają między innymi kosmos, Dziki Zachód czy fantastyczne Wyspy Nonsensu. Podejmują się też różnorakich zadań i wyzwań: zdobywają prawo jazdy, próbują aktorstwa, ale też zadzierają ze światem gangsterów i eksperymentują z bzikotykami! Tematyka komiksów jest niezwykle bogata. Chmielewski często komentował w swojej twórczości bieżące wydarzenia i otaczającą go rzeczywistość (jak np. wstąpienie Polski do NATO czy rozwój Internetu w Księdze XXVIII – Tytus internautą). W ostatnich latach rysował tomy poświęcone ważnym historycznym wydarzeniom i postaciom takim, jak bitwa pod Grunwaldem czy odsiecz wiedeńska. Ponadto, Tytus, Romek i A’Tomek wystąpili także jako rycerze Bolesława Krzywoustego.

Papcio Chmiel – prekursor polskiego komiksu

Henryk Chmielewski był niezwykle ważną dla polskiej kultury postacią. Jak sam o sobie mówił, „nie brał życia zbyt poważnie”. Co więcej, jego komiksy pełne są wyjątkowego humoru, ale Papcio Chmiel nie stronił też od podejmowania tematów ważnych i trudnych. Tytus, Romek i A’Tomek to komiks, z którym wychowały się pokolenia. Choć seria adresowana jest głównie do młodszego grona odbiorców, to sięgają po nią również dorośli. Charakterystyczna kreska i humor Chmielewskiego towarzyszyły im bowiem od dzieciństwa.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments