Ostatni oddech to kolejny tom kryminału Roberta Bryndzy z detektyw Eriką Foster na czele. Niebanalna opowieść porusza, zaskakuje i wbija w fotel.
On jest twoją idealna randką. Ty jesteś jego ofiarą.
Ciąg dalszy przygód detektyw Eriki Foster zapiera dech w piersiach i niesie dużo tajemniczych smaczków dla fanów prozy Roberta Bryndzy.
Pozostawione samopas ciało dziewczyny na śmietniku, dziwne okoliczności, szybko znaleziony podejrzany (zbyt szybko?) i odsunięcie zaangażowanej w sprawę detektyw Foster. Mimo to ona odkrywa powiązanie z przestępstwem sprzed czterech miesięcy.
Jak dojść do głosu, kiedy go nam zabierają? Jak pokonać uczucie bezradności, a raczej jak z nim wygrać? Foster jak zwykle chodzi po grząskim gruncie, ryzykuje i stawia wszystko na jedną szalę.
Foster jest bohaterką charyzmatyczną, silną i stanowczą, przy czym zachowuje w pełni ludzką i budzącą zaufanie twarz. Bardzo ufa swojej intuicji, która rzadko ją zawodzi. Każdy bohater wnosi do historii coś innego, coś co pozwala spojrzeć na przebieg zdarzeń z perspektywy każdego z bohaterów. W książce nie ma przeźroczystych postaci, każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i możemy być pewni, że żadna z nich nie zleje się z tłem i nie ominiemy jej obojętnie.
Książkę czyta się szybko – w sam raz nadaje się na lekturę do podróży i na pewno umili nam czas. Kiedy już wejdziemy w świat detektyw Eriki Foster, trudno będzie nam z niego wyjść, tak po prostu odkładając książkę na półkę.
Dynamiczne dialogi, szybkie zmiany wątków, pojedyncze i ekspresyjne zdania – to wszystko składa się na świetną atmosferę, która jest coraz bardziej odczuwalna z każdą kolejną stroną książki.
Robert Bryndza nie zawiódł fabułą swoich czytelników. Wręcz przeciwnie, stworzył coś świeżego. Mogę się założyć, że nawet największy wróg kryminałów dostrzegłby i docenił pewne aspekty fabuły jako nie “czysto kryminalne”.
Dużo wątków pozwala na własne przemyślenia na temat natury ludzkiej i jej psychiki. Warto przeczytać kolejny tom historii z Eriką Foster, gdzie Bryndza wprowadza nas w świat przekraczania ludzkich zasad moralności i gdzie możemy zobaczyć, jak te granice często stają się coraz mniej widoczne.
Zapoznaj się również z innymi recenzjami literatury kryminalnej