O transpłciowości w uroczy sposób, czyli „George” Alex Gino

0
269
fot. Weronika Ciałowicz

George autorstwa Alex Gino to przepiękna, ciepła i wzruszająca historia, która daje nadzieję na to, że świat może być lepszy – pełen wsparcia, empatii i akceptacji.

George

10-letnia Melissa, uczennica czwartej klasy, bardzo chciałaby być sobą, niestety jest to niemożliwe. Reszta świata widzi w niej bowiem chłopca. Melissa boi się, że już do końca życia będzie musiała ukrywać swoją tożsamość. Czy rzeczywiście ma się czego obawiać? Szansą na zmianę sytuacji może być zagranie przez Melissę głównej roli w klasowym przedstawieniu Pajęczyna Charlotty. To pozwoliłoby dziewczynce udowodnić kim tak naprawdę się czuje. Zdobycie wymarzonej roli nie jest jednak łatwe, Melissa napotyka szereg trudności. Na szczęście w pokonaniu ich pomaga jej najlepsza przyjaciółka. Obie znajdują sposób na to, by Melissa zagrała rolę Charlotty.

Kelly

Kelly to najlepsza przyjaciółka Melissy. Warto poświęcić tej bohaterce osobne miejsce, ponieważ jej postawa jest godna uwagi i warta naśladowania. Dziewczynka z początku nie wie, jak zachować się wobec wyznania Melissy. Jednak szybko zgłębia temat, zaczyna wierzyć w odczucia swojej przyjaciółki i w pełni ją akceptuje. Kelly pokazuje, że zrozumienie, akceptacja, a nawet tak banalna rzecz, jak używanie właściwych zaimków, nie są trudne. Kelly pokazuje, że nie liczy się to, jak my postrzegamy drugą osobę. Liczy się to, jak ona chce być postrzegana. My powinniśmy jedynie to zaakceptować.

Urocza i subtelna opowieść

George to wprawdzie literatura dziecięca, ale powinien ją przeczytać również każdy dorosły. Książka w uroczy i subtelny sposób porusza wiele ważnych problemów. Pokazuje, że życie transpłciowej osoby nie jest wprawdzie proste, ale za to jest pełne uczuć. To również podpowiedź tego, w jaki sposób można wspierać osoby transpłciowe. „George” daje nadzieję, że świat może być lepszy. Idealnie obrazuje to zakończenie, w którym została przedstawiona ulga i radość z faktu, że w końcu ma się możliwość bycia sobą.

To książka zbyt ważna, aby móc przejść obok niej zupełnie obojętnie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments