„Nieodgadniony” Maureen Johnson – gra jak w Escape Roomie [zapowiedź]

Nowa książka Maureen Johnson to pierwsza część kryminalnej trylogii Nieodgadniony (Truly Devious) napisanej z myślą o młodzieży. Tytuł ukaże się 23 maja 2018 roku nakładem Wydawnictwa Poradnia K. Prapremiera odbędzie się na Warszawskich Targach Książki.  

Pasja autorki do zagadek widoczna jest na każdej stronie. Akcja rozgrywa się na przemian w dwóch planach czasowych – w 1936 roku, kiedy wydarzyła się zbrodnia, i współcześnie. Powieść przywodzi na myśl klasyczne kryminały Arthura Conana Doyle’a czy Agathy Christie. Jednocześnie jest to jednak książka bardzo współczesna, dziejąca się tu i teraz, wśród młodych ludzi, dla których świat nowoczesnych technologii ma ogromne znaczenie. Podczas lektury można poczuć się jak w Escape Roomie – pełnym zagadek pomieszczeniu, z którego tylko spryt i bystry umysł pozwolą się wydostać.

Oto opinia Johna Greena, autora Gwiazd naszych wina i Żółwi aż do końca o książce Nieodgadniony: 

Misternie zaplanowana intryga. Wciągająca książka, która odkrywa przed czytelnikiem nie tylko fascynujące zbrodnie, ale także naturę lęku, procesu twórczego, sławy i o wiele więcej.

FABUŁA 

Akademia Ellinghama – elitarna, prywatna szkoła w Vermont, dzieło życia Alberta Ellinghama, gdzie liczą się przede wszystkim pasje, a nie walory materialne. To miejsce pełne łamigłówek i zagadek, wijących się ścieżek, ogrodów, ukrytych korytarzy i tajemnych przejść. Jest niczym dom gier. Bo – jak twierdzi jej założyciel – nauka jest zabawą, ma twórczo rozwijać i inspirować.

W 1936 roku, wkrótce po otwarciu akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka, w którym podpisana pseudonimem Nieodgadniony postać wymienia sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny Ellinghama staje się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA.

Wiele lat później pasjonująca się sprawami kryminalnymi uczennica pierwszego roku akademii, Stevie Bell, postanawia rozwikłać zagadkę z przeszłości. Jest dziewczyną, która nie boi się wyzwań; indywidualistką, otwartą na doświadczania, ciekawą świata i ludzi. Stevie najpierw jednak musi odnaleźć się w wymagających szkolnych realiach wśród nowych, ekscentrycznych przyjaciół. Jednym z nich jest Hayes Major, który ma swój program na YouTubie i bardzo intryguje Stevie.

Coś wisi w powietrzu. Mroczna postać z przeszłości nie daje o sobie zapomnieć. Nieodgadniony – a wraz z nim śmierć – powróci do akademii.

Jak rozwiązać zagadkę, która może zdecydować o czyimś życiu? Co zdradza o sobie autor łamigłówki i czy to on jest mordercą? To pytania, które pojawiają się podczas lektury kryminalnej trylogii Truly Devious. Książka mnoży tajemnice i nie daje łatwych odpowiedzi.

Nieodgadniony to książka ze świetnie wymyśloną intrygą. Wyraziści, dobrze sportretowani bohaterowie na pewno spodobają się młodym czytelnikom, a niewyjaśniona historia z przeszłości angażuje i powoli odkrywa przed czytającym kolejne tropy.

POLSKIE WYDANIE

Książka będzie dostępna w salonach sieci Empik, na stronie www.empik.com, w dobrych księgarniach i na www.poradniak.pl. Patronami medialnymi są: Lubimyczytać.pl i Książki. Magazyn do Czytania. Autorem tłumaczenia jest Paweł Łopatka.

ZWIASTUN KSIĄŻKI 

O AUTORCE 

Maureen Johnson jest bestsellerową autorką wielu powieści, w tym: 13 małych błękitnych kopert oraz serii The Suite Scarlett i The Shades of London. Wspólnie z Cassandrą Clare i Sarah Rees Brennan napisała popularną w Polsce serię Kroniki Bane’a, a z Johnem Greenem i Lauren Myracle powieść W śnieżną noc. Mieszka stacjonarnie w Nowym Jork. Polecamy jej oficjalną stronę: www.maureenjohnsonbooks.com.

Maureen Johnson to pisarka o absolutnie niezwykłym umyśle, którą opisuje mocny zestaw przekonań moralnych, nadzwyczajna odwaga, poczucie absurdu i umiejętność tworzenia pięknych zdań. Czytajcie, cokolwiek napisze.

E. Lockhart, autorka Byliśmy łgarzami

Informacja prasowa Wydawnictwa Poradnia K.