Neil Gaiman – mistrz świata złudzeń 

0
435
Neil Gaiman
fot. Magda Grzyb

Angielski scenarzysta, redaktor, a przede wszystkim pisarz. Neil Gaiman to autor wielu niesamowitych opowiadań, książek oraz komiksów fantasy. Jest także laureatem wielu nagród oraz nosi miano jednego z najlepszych żyjących autorów z gatunku Urban Fantasy i SF. Poniżej lista tylko kilku tytułów, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu z Was.

Amerykańscy Bogowie

Powieść wręcz tryskająca mitami, starymi wierzeniami i prawie zapomnianymi historiami o pewnych bożkach. Amerykańscy Bogowie to jedna z najpopularniejszych powieści autora. Neil Gaiman skupia się na motywie przemijania, na współczesnym świecie i problemie wiary. Fabuła opiera się na podróży, byłego, owdowiałego więźnia o imieniu Cień, z podającym się za amerykańskiego boga Panem Wednesdayem. Razem przemierzają Stany, aby rozwiązać zagadkę morderstw dokonywanych każdej zimy w małym miasteczku. Neil Gaiman i jego twórczość cechuje połączenie ciętego humoru oraz idealnej dawki dreszczyku. Amerykańscy Bogowie to cały panteon różnych bożków. Przekrój osobowości i wcieleń wierzeń z odległych krańców świata. Na podstawie książki powstał serial pod tym samym tytułem. 

Chłopaki Anansiego

Tytułowy Anansi to afrykański bóg, którego postać wyraźnie jest zarysowana w powieści Amerykańscy Bogowie. Chłopaki Anansiego to pewnego rodzaju spin-off poprzedniej pozycji. Jest to historia synów słynnego kanciarza, boga oszusta oraz osobistości zdolnej oszukać samego szatana. Po śmierci ojca, Gruby Charlie mierzy się nie tylko z konsekwencjami jego śmierci, ale także z bratem, który stara się wprowadzić do jego życia zmieszanie. Co mu się udaje i  z czasem życie Grubego Charliego upodabnia się do życia, jakie prowadził jego ojciec. Neil Gaiman używa tutaj ogromnej dawki humoru, postacie są niemal komicznie. Kolejny raz przemyca on do fabuły zapomniane mity i kulturę odległą dla współczesnego europejczyka. 

Mitologia nordycka 

Mitologia nordycka to niewątpliwie jedna z największych inspiracji gatunku fantasy, a przede wszystkim takich autorów jak Tolkien czy George R.R Martin. Neil Gaiman także zalicza się do pocztu pisarzy czerpiących z tej bogatej mitologii. Książka Mitologia nordycka to sfabularyzowane mity. Znane przygody wielkich nordyckich bogów stają się bardziej przystępne dla obecnych czytelników. A sami wielcy bogowie stają się bardziej ludzcy pełni namiętności, słabości, ale także Gaiman zadbał o to żeby nie utracili swojej mityczności i siły, która zapadła w ludzką świadomość. Neil Gaiman przekazuje swoją wersję mitów w sposób przystępny dla czytelnika. Dzięki temu mitologia trafia do szerszego grona odbiorców

Nigdzebądź 

Nietuzinkowy tytuł skrywa historię pozornie przewidywalną. Niczym miłosierny samarytanin Richard Mayhew pomaga rannej dziewczynie z ulicy, jeden czyn, poryw serca sprawia, że jego życie zmienia się na zawsze. Motyw odkrywania równoległego świata jest nam dobrze znany między innymi z powieści Opowieści z Narnii C.S Lewisa. Nigdziebądź wyróżnia na tle pozostałych powieści, połączenie satyry z dreszczykiem i poczuciem niepokoju. Książka pokazuje nam zwykłego mężczyznę, który przeżywa niesamowite przygody za sprawą jednego dobrego uczynku. Ale czy nie żałuje swojej decyzji? Czy przygody są tylko przyjemną odskocznią od szarej rzeczywistości? 

Dym i lustra – Opowiadania i złudzenia

To zbiór opowiadań przenoszących czytelnika do świata nieoczywistości i niedopowiedzeń, które wpędzają w poczucie dezorientacji. Brak zakończenia czy niesatysfakcjonujący przebieg zdarzeń to idealne określenia Dymu i luster. Neil Gaiman kolejny raz sprawia, że czytelnik będzie czuł się nieswojo podczas lektury, ale mimo tego nie oderwie się od magicznego świata przedstawionego w krótkich, ale treściwych opowiadaniach. Bohaterowie są różni, często się powtarzają w poszczególnych historiach. Niezwykłe tytuły przyciągają czytelnika rozbudzając ciekawość już w pierwszych zdaniach. 

Dym i lustra Neila Gaimana znalazł się na liście Powieści fantasy, które warto kochać

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments