Należy do mnie – Anna H. Niemczynow [recenzja]

0
25

Czasami wystarczy jeden drobny zbieg okoliczności, aby idealne życie nagle przeistoczyło się w koszmar… Czy po takim wstrząsie można dalej spokojnie funkcjonować? Sprawdź, jak poradzili sobie bohaterowie najnowszej powieści Anny H. Niemczynow pt. Należy do mnie.

Bajka zmienia się w koszmar, radość w cierpienie, uśmiech w grymas żalu, beztroska w traumę i wreszcie… rodzina w nicość. Niestety

Dla Heleny Linniczenko rodzina jest najważniejsza. To dla niej bez zastanowienia poświęciła swoją karierę primabaleriny. Jej mąż, Wiktor, pracujący jako prawnik wydaje się wcale nie doceniać jej starań. Nudzi go małżeństwo i brak ambicji żony, dlatego decyduje się na romans z Klarą, prowadząc tym samym podwójne życie. Małżeństwo posiada nieletnią córkę, Fausti, która nie jest świadoma tego, co naprawdę dzieje się w jej rodzinie. Dziewczynka uczęszcza do najlepszej terapeutki – doktor Mound, która pod wieloma wyróżnieniami i nagrodami skrywa bardzo bolesną tajemnicę… Czy rodzina Linniczenków poradzi sobie z problemami? Czy Fausti wytrzyma grę dorosłych? I czy dr Mound pomoże im – albo sobie? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w książce Należy do mnie.

Człowiek może zmienić swoje życie na każdym etapie, to prawda, lecz zawsze pozostawia po sobie ślady w przeszłości i nikt nie powie, że jest inaczej

Należy do mnie to starannie wyreżyserowany, wielopłaszczyznowy dramat psychologiczny. Co ciekawe, książka oparta jest na faktach; Opisałam historię jednej rodziny i uczciwie przyznaję, że w niniejszej książce nie opierałam się jedynie na podszeptach wyobraźni, lecz niestety czerpałam z prawdziwego życia. Tak. Takie historie się zdarzają. Książka pisana w 3 osobie liczby pojedynczej, z perspektywy różnych bohaterów, językiem charakterystycznym dla autorki, a więc starannym, przyjemnym w odbiorze i bardzo obrazowym. Lektura składa się z 4 części podzielonych na rozdziały, gdzie każdy poprzedza trafny cytat.

Cała historia przeplata się między teraźniejszością a przeszłością, tak, aby czytelnik zrozumiał historię i problem danego bohatera. Fabuła jest dynamiczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i sytuacji. Bohaterowie również są bardzo różnorodni i nieprzewidywalni, a każdy z nich zmaga się z własnymi, trudnymi do rozwiązania problemami. Zakończenie nie oczywiste, zostawiające czytelnika z niedosytem i pytaniem, czy będzie kolejna część tej jakże zawiłej sytuacji…

 

Kiedy rodzice się rozwodzą, nie myślą o dzieciach. Skupiają się na swoim bólu

W książce wiele się dzieje. Historia oscyluje wokół jednego, głównego problemu, jakim jest rozwód, jednak na niego składa się wiele innych czynników. Przypomina układankę, w której każdy dopasowany puzel przyczynia się do powstania jednej wielkiej całości. Fabuła wzbudza wiele uczuć i emocji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Poznając coraz to nowsze fakty czytelnik zaczyna zmieniać perspektywy i z każdym rozdziałem inaczej oceniać zachowania poszczególnych osób. Nie da się spojrzeć na tę sytuację zero-jedynkowo; każdy bohater widzi ją inaczej i ma swoją rację, której ciężko zaprzeczyć. Ich problemy nie są błahe ani przypadkowe – wszystko ma głębsze podłoże. Ponadto na podstawie ich wyborów autorka ukazuje, jakie są konsekwencje podjętych przezeń decyzji.

Jeden krok dzieli miłość od nienawiści

Powieść „Należy do mnie” to historia, która dojrzewała we mnie latami – napisała autorka. Po przeczytaniu książki miałam mieszane uczucia. Dotychczas powieści Anny H. Niemczynow kojarzyły mi się z optymizmem i nadzieją na lepsze jutro. Tymczasem w tej lekturze mało jest radości, a pełno dramatu. Historia wydawała mi się mocno przerysowana; za dużo akcji i za dużo tragedii, dlatego też byłam szczerze zaskoczona, gdy okazało się, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Prawda jest taka, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi dramatami mierzą się ludzie na co dzień ludzie. A rozwody – cóż… Podobno są najbardziej drastycznymi przeżyciami w życiu człowieka. I po tej książce nie mam co do tego wątpliwości. Psychologowie twierdzą, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji, jakich w życiu doświadczamy, i że może on wywołać nieodwracalne zmiany w naszej psychice– dodaje w adnotacji Anna Niemczynow.

Nie zawsze w rzeczywistości sprawy mają się tak, jak wyglądają. Niektórzy są mistrzami pozorów (…) Każdy ma swoją historię. Nic nigdy nie jest takie, na jakie wygląda

Wnikliwy Czytelnik, a wiem, że właśnie tacy sięgają po moje powieści, po odłożeniu lektury na półkę z pewnością podda się refleksji. Na to liczę. Autorka nakłania również, aby nie oceniać pochopnie cudzych wyborów czy decyzji. Pozory mogą mylić i dopóki nie poznamy cudzej historii, nie powinniśmy nikogo krytykować ani pouczać. Każdy ma własną opowieść, za którą kryją się trudy. Nigdy nie wiadomo, z czym mierzy się dana osoba.

Należysz do mnie. I do nikogo więcej

Dodatkowo, bardzo ciekawy jest tytuł powieści. Nie da się określić, o którego bohatera konkretnie tutaj chodzi, ponieważ nie jest to w pełni wyjaśnione. Zdanie Należy do mnie padło w książce wielokrotnie odnośnie różnych osób i sytuacji, więc… pozostawiam go do waszej oceny.

Należy do mnie

Książka Należy do mnie to bardzo poruszająca powieść o dramacie rodzinnym. To nie jest lekka i wesoła lekturka, a wciągająca, wzbudzająca wiele trudnych emocji historia. Mimo wszystko zachęcam do zapoznania się z jej treścią, ponieważ z pewnością nie spodziewacie się tego, co możecie w niej znaleźć, ani tego, jak bardzo może was poruszyć…


Szukasz idealnego stroju do ćwiczeń? Poznaj nową markę BODIWEAR i sprawdź, dlaczego to właśnie u nich jest coś dla ciebie!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments