Najlepsze książki Jodi Picoult

Jodi Picoult
fot. Agata Głoszkowska

Jodi Picoult stawia przeważnie na trzy elementy: rozprawy sądowe, plot twisty i kontrowersyjne tematy. Chociaż obiecuję sobie, że tym razem już nie dam wyprowadzić się w pole, autorka jak zwykle mnie zaskakuje. Czy kiedykolwiek wyjdzie z wprawy? Na razie w ogóle się na to nie zanosi. Wybór najlepszych książek Jodi to trudny orzech do zgryzienia, ale kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

Dziewiętnaście minut

Jak daleko może posunąć się osoba, którą poniżano już od przedszkola? Życie mieszkańców Sterling wywraca się do góry nogami, kiedy siedemnastoletni Peter Houghton przychodzi do szkoły z bronią i dokonuje zemsty na swoich prześladowcach. Świadkiem dramatycznych wydarzeń jest Josie – niegdyś najlepsza przyjaciółka chłopaka. Roztrzęsiona dziewczyna twierdzi, że nic nie pamięta. Sprawy komplikują się, kiedy do sprawy Petera zostaje przypisana sędzia Alexandra Cormier, jej mama. Jodi Picoult pokazuje, że na szkolnych korytarzach często panuje zasada krzywdzisz lub zostajesz skrzywdzony, na którą każdy pozostaje obojętny do momentu, w którym jest już za późno.

Dziewiętnaście minut to książka o zniekształconych wartościach, o bagatelizowaniu tego, co ważne i o tym, jak pozornie głupie docinki wpływają na psychikę drugiego człowieka. Zdecydowanie wbija w fotel i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Deszczowa noc

Jeśli mnie kochasz, pozwól mi odejść. Właśnie tymi słowami Maggie mogłaby argumentować swoją prośbę. Nie wymaga od męża jednak byle czego. Rozpaczliwie nalega, by James… ją zabił.

Deszczowa noc jest opowieścią o różnych odcieniach miłości. Prócz wątku małżeństwa, w którym zrobię dla ciebie wszystko, oznacza dosłownie wszystko, śledzimy losy Camerona i Allie. Ich perypetie są nieco mniej interesujące niż te główne, ale idealnie pokazują, że miłość potrafi być ślepa i upośledzona.

To, co zostało

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia sympatyczny staruszek wyznaje wam, że w przeszłości był esesmanem i prosi o pomoc w pożegnaniu się z życiem. Właśnie z taką sytuacją spotyka się młoda Żydówka, Sage Singer.

Autorka przenosi nas w brutalne czasy II Wojny Światowej. Poznajemy Minkę, babcie Sage, która przechodzi przez piekło. Już jako dziecko doświadcza śmierci wszystkich swoich najbliższych. Przez tematykę wojenną nigdy nie jest łatwo przebrnąć, lecz w połączeniu z trafnymi opisami autorki, fabuła uderza dwa razy mocniej. To, co zostało bez wątpienia zasługuje na miano jednej z najlepszych książek Jodi Picoult, chociażby ze względu na świetny reasearch i oddanie emocji bohaterów.

Bez mojej zgody

Książka przeniesiona na duże ekrany. Anna nie może pochwalić się zwykłym dzieciństwem. Została poczęta sztucznym sposobem, tylko po to, żeby jej tkanki wykazywały zgodność z tymi należącymi do jej ciężko chorej siostry. Kate od dawna cierpi na nieuleczalną, złośliwą odmianę białaczki. Z biegiem czasu Anna zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości i zwraca się o pomoc do adwokata. Postanawia uzyskać usamodzielnienie w podejmowaniu decyzji medycznych.

Historia wywołuje mnóstwo sprzecznych emocji i w pewnych momentach trudno określić, z którą ze stron zgadzamy się bardziej. Z matką, która zrobi wszystko, by utrzymać przy życiu dziecko, czy z jej młodszą córką, której życie opiera się na kursowaniu po szpitalach. Sam film z Cameron Diaz w jednej z głównych ról spotyka się z całą gamą opinii. Głównym powodem niezadowolenia widzów jest zakończenie, kompletnie różne od tego z książki. Jeśli poznaliście Bez mojej zgody tylko z jednej strony, możecie na spokojnie sięgnąć po tę drugą. Znów będziecie zaskoczeni, choć tym razem w inny sposób.

W imię miłości

Kolejny raz mamy do czynienia z matką, która dla dobra ukochanego dziecka, potrafi posunąć się o krok za daleko. Nina Frost jest specjalistką od postępowań dotyczących przemocy wobec najmłodszych, jednak rola prokuratora przestaje mieć dla niej znaczenie, kiedy ofiarą molestowania pada jej własny syn. Postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Nasuwa się pytanie: czy morderstwo w imię miłości można jakoś usprawiedliwić?

Główna bohaterka bywa drażniąca, ale znajduje się w sytuacji, w której mało kto zachowałby zdrowy rozsądek. Mimo to w wielu momentach ciężko darzyć ją sympatią. Trudna książka z trudnym tematem, o której trudno zapomnieć.

Karuzela uczuć

Kolejny tytuł, który doczekał się ekranizacji. Rodziny Harte’ów i Goldów nie łączy jedynie mieszkanie po sąsiedzku. Przyjaźnią się od osiemnastu lat, mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji, a ich dzieci trudno od siebie odkleić. Wszystko kończy się przez jeden telefon. Chris trafia do szpitala, a Emily umiera od kuli rewolwerowej. Najlepsi przyjaciele zamieniają się w swoich najgorszych wrogów. Policja natomiast szuka odpowiedzi na pytanie, czy doszło do morderstwa czy samobójstwa.

Najlepsze książki Jodi Picoult

Dlaczego warto czytać dzieła specjalistki od literatury pięknej? Powodów jest mnóstwo. Autorka nie boi się podejmować często kontrowersyjnych tematów i za każdym razem przeprowadza świetny research. Jeśli jesteście miłośnikami filmów inspirowanych powieściami Jodi, mamy wspaniałą wiadomość! Trwają pracę nad ekranizacją Małych wielkich rzeczy, której producentem jest Marc Platt (La La Land). W główne role wcielą się niezawodne Julia Roberts i Viola Davis.