Prawdziwe działanie to odrzucenie dopingujących haseł pozornie skłaniających do samorozwoju. To jeden z nasuwających się wniosków po przeczytaniu książki „Motywacja bez zadyszki”. Jadwiga Korzeniewska przekonuje nas, że osiągnięcie celu, to przede wszystkim zapoznanie się ze swoimi wartościami.
Bez presji – bez zadyszki
„Motywacja bez zadyszki” to poradnik, który przygotowuje do niespodziewanych trudności. Uczy, jak sobie radzić podczas kryzysowych sytuacji. Ma się wrażenie, że książka stawia w gotowości do dorosłego życia, pełnego zwrotów akcji. Autorka we wstępie pokazuje, jak spopularyzowanym słowem jest motywacja. Pisze o jej błędnym definiowaniu i prawdziwym znaczeniu. Rozbija ten termin na czynniki pierwsze i każdy możliwy podział. Początkowo psychologiczne zagadnienia mogą wydawać się monotonne, jednak są niezbędne dla dalszych kwestii.
Poza typową teorią, kobieta zwraca uwagę na fakt, że nie potrafimy się odpowiednio motywować. Narzucamy sobie za szybkie tempo, przez co zapominamy o sobie, swoich zasadach i wartościach. Często dzieje się tak ze względu na społeczną presję. Korzeniewska uświadamia, że nie musimy eksploatować swojego wnętrza do granic możliwości, aby czuć się spełnionym. W niekiedy trudnej terminologii, przemyca istotne prawdy o naszym wnętrzu. Wyjaśnia wiele metod, w tym pytania kartezjańskie, pomagające nam w życiowych dylematach.
Zrób dla siebie coś więcej niż kawę
Podobno, gdy myślimy o sobie źle, zaczyna się to spełniać. Kolejna część książki, w dużym stopniu skupia się na indywidualności danej jednostki. Autorka za pomocą „rodzinnej walizki” podkreśla, że każdy ma swój osobisty bagaż doświadczeń i to od nas zależy, co do niego włożymy. Najważniejsza jest praca nad sobą i dbanie o swoje zasoby. Stąd też warto sobie wyznaczać osiągalne cele. Przedstawione informacje w ciekawy sposób pokazują, jak nie tracić swojej energii i cennego czasu. Korzeniewska stara się zmobilizować czytelnika do dbania o swoją psychikę. Jej rzetelna wiedza jest poparta konkretnymi przykładami z życia. Tym samym, otrzymujemy przykład dobrej motywacji.
Żyjemy w czasach, w których przysłowiowy wyścig szczurów, ma widoczne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ta książka stara się ukierunkować nasze myślenie na właściwy tor. Pokazuje, że nie musimy dawać z siebie sto procent i jak mantrę powtarzać „zrobię to”, w momencie gdy potrzebujemy odpoczynku. Bez zbędnego nacisku o wiele łatwiej jest zachować zdrowy rozsądek i żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami.
Dodatkowym atutem książki jest jej budowa. Na pozytywny odbiór mogą wpłynąć mądre cytaty zamieszczone na początku każdego rozdziału. Stanowi to miły element, nawiązujący do kolejnych akapitów. Autorka zadbała również o detale, w postaci wytłuszczonych definicji. Dzięki temu z łatwością można przyswoić trudne terminy z zakresu psychologii.
Zapraszamy również do zapoznania się z recenzją książki “Tamta kobieta”