„Maski pośmiertne” – debiut literacki Anny Rozenberg [recenzja]

0
145
maski pośmiertne
taniaksiazka.pl/maski-posmiertne-anna-rozenberg-p-1502760.html

Maski pośmiertne to debiutancka powieść Anny Rozenberg. Za ten tytuł autorka otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej podczas wydarzenia Nagrody Wielkiego Kalibru 2022.

O głównym bohaterze

David Redfern to postać niezwykła. Biegle włada językiem polskim, co może zaskoczyć czytelnika po kilku stronach. Okazuje się, że David jest w połowie Polakiem, od strony matki. Jego ojciec zaś był Jamajczykiem i po nim Redfern odziedziczył czarną karnację. Rodzice Davida już nie żyją, ale niedaleko swojego miejsca zamieszkania ma swojego dziadka, Bohdana Siwiaszczyka. Ci dwaj zawsze mogą na sobie polegać.

Zarys historii

Fabuła powieści ma miejsce w 2013 roku, w lipcu. Inspektor Redfern otrzymał wezwanie do akcji udaremnienia zamachu w katedrze w Guildford. Niedługo po tym okazuje się, że terrorystą jest jego najbliższy przyjaciel i partner z zespołu policji, Adrian Bones. Podczas obrony własnej, Redfern oddaje strzał w stronę przyjaciela, niestety śmiertelny. W związku z dręczącymi go wyrzutami sumienia wyjeżdża z miasta, kontynuując życie zawodowe w Woking.

W swojej pierwszej sprawie inspektor David Redfern ma do czynienia ze zmasakrowanymi zwłokami polskiej turystki. Wraz z mężem, przyjechała ona do Anglii na urlop. Krótko po tym okazuje się, że zaginął jej mąż i nie ma po nim śladu. Czy osoba, która poluje na małżeństwo Sokolińskich chce wyrównać rachunki z przeszłości?

Życie osobiste bohatera

Przed Redfernem zostaje do rozwiązania jeszcze jedna zagadka. W pobliskim Dover, z rzeki wyłoniono ciało mężczyzny. Tym mężczyzną okazał się Adrian Bones, zastrzelony niedawno przez Davida. Inspektor postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć prywatne śledztwo. Jednak w tym wszystkim jest ktoś, kto nie chce, by David to rozwiązał. Otrzymuje pogróżki, aby odstraszyły go od tego zdarzenia.

Na koniec

Coś co sprawia, że książka nie jest nudna i potrafi niesamowicie wciągnąć, to zawiłe życie prywatne bohaterów i ich problemy osobiste. W zarysie życia głównych bohaterów widać, że autor nie pozwoli czytelnikowi odłożyć zbyt szybko jego powieści. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w pierwszej części cyklu Anny Rozenberg.

Poza Maski pośmiertne, w skład cyklu wchodzą: Punkty zapalne oraz Wszyscy umarli.

Za egzemplarz recenzencki podziękowania dla wydawnictwa poznańskiego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments