Łowcy Płomienia – egzotyczna fantastyka Hafsah Faizal

0
346
Łowcy Płomienia
fot. Magda Grzyb

Zima na pustyni, głód najbliższych oraz powszechne przekonanie, że twoje życie jest nieważne – bo jesteś kobietą. Świat pełen przemocy i niesprawiedliwości w otoczeniu magii oraz wielkich uczuć, zaprezentowany przez Hafsah Faizal w powieści Łowcy Płomienia. Lektura, która wciąga jak pustynne piaski!

Być kobietą, być kobietą… 

Od samego początku śledzimy losy Zafiry – młodej kobiety, która skrywa sekret, mogący pozbawić ją życia. W świecie potężnych mężczyzn, gdzie kobieta nie ma większego znaczenia, nasza bohaterka staje się jedynym ratunkiem dla wielu z nich. Hafsah Faizal jest autorką, kobietą znającą ten świat od podszewki. Dlatego wraz ze świetną fabułą otrzymujemy ogromną dawkę wiedzy na temat krajów Arabskich i ich obyczajowości. Akcja powieści inspirowana jest starożytną Arabią, jednak z biegiem wydarzeń, jesteśmy w stanie zauważyć podobieństwa do współczesności. Kobiety w Kalifacie Zafiry sprowadzane są do ozdoby i przedmiotu reprodukcji. Nie mogły przejąć rodzinnego biznesu, decydować o sobie oraz odebrano im prawo do bycia sobą. Łowcy Płomienia to powieść o dążeniu do poznania siebie i swojej wartości. 

Magia, piasek i mroczny las

Łowcy Płomienia to najlepsza powieść fantasy, jaką przeczytałam w ostatnich miesiącach. Klimat, jaki stworzyła autorka przyprawia o ciarki, dokładność opisów i sam zamysł na budowę świata przedstawionego jest niemal idealny. Fabuła posiada wszystkie elementy, tworzące doskonałą fantastykę oraz są one rozwijane w sposób nietuzinkowi i odkrywczy. Pierwsze kilkadziesiąt stron to powolne wprowadzenia do świata, jaki następnie pochłania swoją skłonnością do nieoczywistości i zwrotów akcji. Faizal umiejętnie wprowadza nowe, magiczne stworzenia, których wcześniej nie znaliśmy, ale posiadają cechy przeplatające się przez gatunek fantasy. Wydarzenia opisane w powieści mają spójne tło historyczne, legendy i wspomnienia. Świat przedstawiony w Łowcach Płomienia jest przemyślany i umiejętnie rozbudowany. 

Gdybym miłości nie miał – byłbym niczym?

Naszą główną bohaterkę cechuje ogromna siła i niezależność, jednak nie jest świadoma jakie pokłady ciepłych uczuć w sobie nosi. Od samego początku młoda kobieta wyrzeka się miłości, nie zdaje sobie sprawy jak wielką rolę odegra w jej życiu. Historia jej rodziny pozwoliła jej sądzić, że w parze z tym intensywnym uczuciem idzie ból i wieczna udręka. Drugim bohaterem, który wysuwa się na główny plan jest Nasir – najpopularniejszy zabójca krainy. On także jest osobą powierzchownie wyrzekającą się miłości i wszystkich innych ciepłych emocji. Oboje spotka wielkie zaskoczenie, kiedy ich losy się połączą i to nie w sposób jaki planowali. Wątek ich relacji jest jednym z najmocniejszych punktów Łowców Płomienia. To właśnie rozwój ich uczuć przyciąga czytelnika, a tło jest perfekcyjnym uzupełnieniem. Zafira i Nasir stopniowo poznają się, mimo woli przyciągają. 

Ich sylwetki są nieoczywiste, pełne zachowań i cech, które w czytelniku wzbudzają mieszane uczucia. Raz ich kochamy, raz chcemy, aby tajemnicza siła zrzuciła ich z klifu. Łowcy Płomienia to powieść pełna szarości w kolorowym świecie. Barwy egzotyczne świata działają na naszą wyobraźnie i przenoszą w krainy, w których większość z nas nigdy nie była. Szarości przejawiają się w postaciach – są one dobre, złe, neutralne, a to wszystko łączy się w każdej z nich. Nikt nie jest tu tylko zły albo tylko dobry

Czyli warto?

Oczywiście! Jest to jedna z tych książek, której polecenie jest największą przyjemnością. Dla fanów fantastyki będzie idealnym przełamaniem standardowych powieści , osadzonych w czasach około średniowiecznych czy wypełnionych znanymi magicznymi stworami. Łowcy Płomienia to powiew świeżości, ale także odskocznia od poważniejszych odmian fantastyki, ponieważ powieść Hafsah Faizal zaliczyć możemy do Young Adults Fantasy. 


Zachęcam do poznania nowej serii dającej drugie życie starym książkom! 

Polskie opowieści z dreszczykiem – Znalezione na strychu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments