Szkoła to nie tylko sprawdziany i oceny, ale też kształtowanie naszych osobowości i gustów. W moje gusta od zawsze trafiały nowele. Przekazują nam istotne prawdy o życiu, z których możemy wyciągnąć ciekawe morały. Dlatego zachęcam do odrzucenia tezy, że obowiązkowe lektury są nudne. Pozostając w tym motywacyjnym klimacie, przedstawiam Wam listę najpiękniejszych polskich nowel, po które warto sięgnąć!
Wrzesień – miesiąc kojarzący się z początkami brzydkiej pogody, deszczowymi porankami i pierwszymi liśćmi spadającymi z drzew. Dla niektórych to jednak zapach świeżych książek i nowych zeszytów. Czas kontynuacji swoich obowiązków i kolejne plany. Jesienna aura powoduje, że nawet dorośli wracają myślami do czasów swojej edukacji. Po które lektury warto sięgnąć?
1. „Dobra Pani”– Eliza Orzeszkowa
Główna bohaterka to pani Ewelina Krzycka. Bezdzietna wdowa posiada ogromny majątek, mimo to czuje się osamotniona i nieszczęśliwa. Swoją osobą udowadnia, że pieniądze nie dają życiowego spełnienia. Pewnego razu pod swój dach przyjmuje 5-letnią Helcię. Osierocona dziewczynka potrzebuje miłości i troski. Tytułowa „Dobra Pani” opieką nad dzieckiem, chce zwrócić uwagę na swoją dobroduszność. Jest to przykład fałszywej filantropii. Przedstawiona historia pokazuje próbę zaspokojenia własnych potrzeb, kosztem słabszych osób. Prezentuje rodzaj bardzo krzywdzącej relacji, z której korzyści czerpie tylko jedna strona. Obrazuje pozorną dobroć i to, jakie pobudki nią kierują. Mamy tu do czynienia z prawdziwym egoizmem. W rezultacie niszczy on emocjonalnie bezbronne dziecko.
2. „Kamizelka” – Bolesław Prus
W noweli Prusa poznajemy historię pewnego małżeństwa. Ich codzienność jest skromna, jednak otoczona szacunkiem i bezwarunkową miłością. Na pierwszy plan wysuwa się szczere uczucie, którym darzą siebie nawzajem. Jednak życie nie zawsze pisze pożądane scenariusze. Losy pary odmienia choroba męża, która jednocześnie wzmacnia ich relację. Mimo to, zakończenie nie jest pozytywne. Opowieść uświadamia nam jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla ukochanej osoby. Pokazuje, że kłamstwo czasem ma dobre intencje. Kamizelka w tym przypadku, to symbol cierpienia, ale również oddania dla drugiego człowieka. Całość ma sentymentalny charakter i zmusza czytelnika do głębszych refleksji. Być może ma na to wpływ również narracja, przypominająca pamiętnik.
3. „Katarynka” – Bolesław Prus
Kolejna propozycja mocno wpływa na emocje czytelnika. Bolesław Prus w „Katarynce” wprowadza nas w dwie odmienne rzeczywistości. Początkowo zostaje przedstawiona postać bogatego emeryta, mieszkającego w kamienicy. Mężczyzna interesuje się sztuką i lubi ładne przedmioty. Charakterystyczna jest jednak jego niechęć do grających pudełek i kataryniarzy. Opis kolejnej postaci wprowadza nas w drugą część noweli. Poznajemy niewidomą dziewczynkę, która pomimo swojej niesprawności, dostrzega pozytywy życia. Największą radość przynosi jej taniec do dźwięków katarynek. Opowieść chwyta za serce i oddziałuje na nasze uczucia. Jest dość emocjonalna, skupiona na cierpieniu i współczuciu. Autor koncentruje się na zmianach, które zachodzą w naszym życiu. Pokazuje, że jesteśmy w stanie wyzbyć się swojej wygody dla dobra innych.
4. „Latarnik”– Henryk Sienkiewicz
Dzieło Sienkiewicza opowiada o ciężkim losie starca, który stale poszukuje swojego życiowego miejsca. Skawiński – główna postać noweli to człowiek o niebywałym doświadczeniu i posiadacz ogromnej wiedzy. Mimo ciężkiej pracy, nigdy nie doznał zadowolenia i prawdziwej sielanki. W każdym z dotychczasowych zajęć towarzyszył mu pech i niepowodzenia. Kiedy myślał, że jako latarnik doświadczy spokoju, życie znów z niego zakpiło. Fatum krążące nad mężczyzną, było główną przyczyną jego porażek. Brak stabilizacji uczynił go nieszczęśliwym tułaczem. Autor w burzliwej historii Skawińskiego ukrył wiele ponadczasowych motywów. Bohater prezentuje przede wszystkim symbol tęsknoty i przemijania. Jego postawa uświadamia nam również, że wiara w dobro i lepszy los często potrafi być złudna.
Proponowane nowele to nieprzemijalne treści z uniwersalną historią. Warto się z nimi zapoznać, nawet jeśli nasza edukacja dobiegła końca. Dzieła powyższych autorów to skupisko ciekawych motywów i ukrytej symboliki. W dużym stopniu wpływają na naszą wrażliwość, dlatego zachęcam do skorzystania z wymienionej twórczości.
Zachęcamy również do przeczytania artykułu o polskich opowieściach grozy