Książki o wierzeniach Słowian – najlepsze tytuły

0
4881
książki o wierzeniach Słowian
pexels.com/pl-pl/zdjecie/wazon-z-przezroczystego-szkla-na-ksiazki-przy-oknie-2992438/

Mickiewiczowskie Ballady i Romanse zawsze fascynowały swoją ludycznością i onirycznością. Odnosiły się do danych wierzeń i opowieści, które żyły wśród ludzi od lat. Utworów tych nie można nazwać mitologią tej części Europy, ale w pewien sposób zachęcają, aby sięgnąć po książki o wierzeniach Słowian. Które tytuły warto poznać?

Mitologia słowiańska Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona 

Pozycją, którą warto przeczytać tuż na początku przygody z tematyką religii, bogów czy demonów danych ludów, jest właśnie ten tytuł. Książki o wierzeniach Słowian bywają napisane ciężkim językiem, w bardzo niezrozumiały sposób lub są czysto akademickimi podręcznikami. Jednak właśnie dzięki tej lekturze można w dostępny sposób poznać te wszystkie pradawne bóstwa oraz wszelkie mity. Właśnie styl, w jakim została napisana, jest ogromny atutem i pozwala na polecenie jej innym. Nie tylko osoby zainteresowane czy zauroczone taką tematyką wpadną w sidła opowieści o ludycznych potworach. Każdy, kto ciekawy jest innego świata, zapomnianego oraz owianego tajemnicą, z pewnością też będzie zauroczony tą książką.  

Mitologia słowiańska i polska Aleksander Bruckner 

Poprzednia pozycja jest świetna, aby zakochać się w świecie dawnych religii. Jednak ta lektura jest kopalnią wiedzy i należy docenić wkład autora w tę dziedzinę literatury. Książki o wierzeniach Słowian byłyby uboższe, gdyby nie podstawa, jaką dają teksty naukowe. Wielka skarbnica informacji dotycząca wiary naszych przodków. Poszukujący rzetelnych informacji i chcący zagłębić temat czytelnik, musi wiedzieć, że ta publikacja jest wręcz obowiązkowa. Choć niektórych odbiorców może przytłoczyć.  

Słowiańskie zaświaty. Wierzenia, wizje i mity Paweł Szczepanik 

Książka fascynująca, która zabiera nas do innego świata, pełnego folkloru, przedziwnych wierzeń i dawnych tradycji ludycznych. Autor prezentuje cały szereg bogów, demonów, stworów, miejsc, zwyczajów związanych z religią Słowian. Przedstawia całe uniwersum, które toczy się nie tylko na tym świecie. Ten tytuł także można polecić tym, którzy chcą poznać tą dziedzinę w przystępny sposób, nie zamykając się w hermetycznej bańce znawców i koneserów. 

Polska demonologia ludowa Leonard J. Pełka 

Pozycja ceniona ze względu na wiedzę autora. Jej zakres jest szeroki i wartość naukowa robi wrażenie na czytelniku. Książki o wierzeniach Słowian można podzielić na te napisane z myślą o osobach fascynujących się takimi klimatami oraz na specjalistyczne, naukowe publikacje. Ta właśnie należy do tych drugich. Wspaniale ukazuje wiele istotnych szczegółów związanych z religią dawnych ludów. Skupia się na demonach, koncentruje na opowiadających o nich podaniach, dokonuje klasyfikacji i wyjaśnia. A na kolejnych stronach utrzymuje się ludyczna aura. 

Kultura ludowa Słowian Kazimierz Moszyński  

Mówiąc o tej pozycji warto zaznaczyć, że ma ona dwie części, a wręcz tomy. Z tego powodu wiele osób może odstraszyć, jednak jest dziełem niemalże klasycznym w tej tematyce. Najlepiej posiadać obie części i delektować się nimi stopniowo, ponieważ taka wiedza i styl nie są proste w odbiorze. Ale za to jaką wielką niosą wartość. Co więcej, to nie tylko refleksje nad baśniami, podaniami, nie jest to powracanie do nielicznych źródeł historycznych. Autor pokazuje badania prowadzone w terenie. Zajmuje się nie tylko duchowością, ale włącza także wątki bardziej materialne. Pozycje o tematyce metafizycznej i książki o wierzeniach Słowian w tej publikacji skupiają się często jedynie na magicznych opowieściach. Tu mamy fragment etnograficznej pracy badacza systematyzujący ten zakres nauki.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments