Wiadomo nie od dziś, że nie powinno się oceniać książki po okładce, ale tak właściwie to dlaczego nie? Żyjemy w czasach, gdy okładka to coś więcej, niż tylko kawałek tektury z tytułem. Z takiego założenia wychodzi również autor książki Książka po okładce – zapraszam do przeczytania recenzji!
Patryk Mogilnicki, założyciel fanpage’u na Facebooku pod dosyć ciekawą nazwą Kupiłbym tę książkę, gdyby nie okładka, po latach omawiania tych najgorszych przypadków okładek, stworzył leksykon polskich współczesnych projektantów okładkowych i ich twórczości.
Książka po okładce to pozycja, która już przy pierwszym kontakcie robi wrażenie na odbiorcy. Niebanalny projekt okładki przykuwa wzrok, a jakość wydania zachęca do zagłębienia się w jej wnętrze.
W książce przeczytamy wywiady ze współczesnymi projektantkami i projektantami. Dowiemy się jak pracują poszczególne zawody zajmujące się tworzeniem obrazu – graficy, ilustratorzy, artyści wizualni. Co im pomaga przy tworzeniu, czym się inspirują, jak wygląda ich życie w czasie realizacji zlecenia. Odnajdziemy wiele projektów, które znajdują się już na naszych półkach, ale też takich, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Oprócz tego Mogilnicki zadbał, aby w książce była krótka nota na temat historii i tradycji tworzenia okładek w Polsce. Jest to bardzo ważny w moim mniemaniu element, ponieważ pokazuje, że mamy wzory do naśladowania, nie musimy zaczynać od podstaw.
Autor kwestię jakości danej pozycji traktuje jako szacunek wydawcy wobec czytelnika. Chce zawrócić uwagę, że to już nie te czasy, kiedy kupowało się co było. Czytelnik nie chce bylejakości, a pełnowartościowy produkt, przygotowany ze starannością na każdym etapie. Cieszę się, że w końcu pojawiła się autotematyczna pozycja, która porusza temat okładek. Zawsze w swoich recenzjach staram się zwrócić uwagę właśnie na obwolutę książki oraz jakość graficznego przygotowania, bo jestem zdania, że nie tylko treść tekstu jest ważna.
Okładka książki we współczesnym świecie to jeden z najważniejszych elementów. Żyjemy w czasach obrazkowych, gdzie zmysł wzroku jest atakowany z każdej strony. Dlatego tak ważne jest, aby jakością i dobrym projektem zachęcić czytelnika do zapoznania się z książką. A pozycja Książka po okładce niech będzie wzorem do naśladowania.
Książka po okładce. O współczesnym polskim projektowaniu okładek książkowych
Patryk Mogilnicki
Wydawnictwo Karakter