Król Złodziei – powieść z Wenecją w tle | #zostańwdomu

0
388

Niemiecka pisarka Cornelia Funke stworzyła powieść dla dzieci osadzoną w jednym z najbardziej magicznych miast na świecie. Weneckie uliczki skrywają wiele tajemnic, a jedną z nich jest Kryjówka Pod Gwiazdami. Król Złodziei zaczaruje zarówno dzieci jak i dorosłych.

Z rodziną tylko na zdjęciach

Książka porusza ważne tematy w sposób przejrzysty i zrozumiały dla najmłodszych. Jednym z nich jest główny wątek dwóch braci uciekających przed ciotką, która chce ich rozdzielić. Bo i Prosper to postacie, które idealne sprawdzają się w duecie. Wykreowane przez autorkę sylwetki dopełniają się idealnie. Miłość braterska jaką prezentuje Król Złodziei to obraz dziecięcych uczuć oraz mierzenie się z odpowiedzialnością za drugą osobę. Pozostałe postacie z rodziny braci są raczej jednowymiarowe, służą jako zobrazowanie niewłaściwych pobudek do rodzicielstwa.

Dzieci włoskich ulic

Mieszkańcy starego kina – Kryjówki Pod Gwiazdami są osieroconymi dziećmi, które żyją z dnia na dzień w swoim magicznym świecie. Każda z postaci ma zestaw cech wyróżniających je na tle pozostałych. Jesteśmy świadkami rozwijającej się miłości gromadki rodzeństwa, w większości ze sobą niespokrewnionego. Dzięki precyzyjnym opisom autorki z łatwością jesteśmy sobie wyobrazić ich czasami brudne czy zmarznięte twarzyczki. Podczas lektury kibicujemy młodocianym przestępcom. Król złodziei pozwala nam wraz z nimi przemierzać wąskie weneckie uliczki w poszukiwaniu przygody. Bohaterowie są pełni humoru, błyskotliwi jak na swój wiek oraz pełni dziecięcej nadziei.

Nie pierwszy król wśród złodziei

Tytułowy bohater także posiada ciekawą historię, która stanie się niemałym zaskoczeniem dla młodszych czytelników. Skupiając się na motywie złodziejstwa, Król złodziei nie jest pierwszą książką, która zgłębia motyw perfekcyjnego przestępcy, podziwianego przez zbrodniczy światek. Sława młodego Scipia obiegła całą Wenecję, podobnie mówiono o Locke Lamorym głównym bohaterze powieści Kłamstwa Locke’a Lamory autorstwa Scotta Lyncha. Obaj są opisywani jako wątłej postury, niezgrabni złodziejaszkowie. Może to cechy doskonałego złodzieja? 

Podróż do lat młodości

Niewątpliwie Król Złodziei jest powieścią skierowaną do dzieci. Nieskomplikowana fabuła, barwne postacie (zwłaszcza ich imiona i wygląd) oraz wartości jakie ze sobą niesie książka sprawiają, że jest jedną z najbardziej odpowiednich powieści dla dzieci. Oczywiście dla starszych czytelników też coś się znajdzie. Autorka stworzyła dzieło dla wszystkich. Dzięki niej dorośli mogą odnaleźć w niej siebie, swoje dziecięce pragnienia i marzenia na nowo. Król Złodziei jest napisany w magiczny sposób, nawet najbardziej zatwardziały dorosły poczuje błogość dziecięcego świata, jeśli tylko pozwoli ponieść się magii. Postacią, która przeprowadza dorosłych czytelników przez świat dzieci jest detektyw Wiktor i jego powolna przemiana na łamach powieści.

Zakochaj się w Wenecji

Funke mistrzowsko opisuje Wenecję. Książkę przeczytałam zanim pierwszy raz zobaczyłam ją na własne oczy. Była dokładnie taka jak opisała ją autorka w Królu Złodziei. Piękna, pełna wąskich uliczek, kolorowa, a przede wszystkim magiczna i tajemnicza. Klimat, jaki przekazała autorka pozwala nam zakochać się w miejsce, którego się nie widziało. Opisy są  barwne i pełne uczuć, a miasto staje się niemal namacalne. Podczas lektury odnosi się wrażenie, że zaraz poczujemy zapach weneckich uliczek, a kolumny, kościoły i fontanny są na wyciągnięcie ręki.

#Zostańwdomu

Król Złodziei Cornelii Funke jest jedną z moich propozycji na przymusowe wakacje. Podczas godzin spędzonych w domu warto sięgnąć po lekturę pełną przygody, magii i dzieciństwa. Może to być tytuł dla całej rodziny, na wspólne wieczory czy czytanie przed snem. Wenecja stała się tymczasowo miejscem niedostępnym, więc wykorzystajmy talent autorki i spędźmy kilka chwil w otoczeniu włoskiego klimatu.

Jeżeli szukacie rodzinnej rozrywki na czas pobytu w domu sprawdźcie artykuł o planszówkach! Zostań w domu, graj w planszówki! Odpowiedź świata gier na epidemię

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments