Od kilku dni światem literackim wstrząsa książka angielskiego pisarza, Jeffreya Archera. Autor 27 listopada wydał swoją najnowszą powieść, poruszającą bardzo drażliwy dla Rosjan temat. Z tego też powodu w Rosji nikt nie może jej nabyć. Archer odniósł więc sukces czy porażkę?
Jeffrey Archer I tak wygrasz!
Aż 21 wydawnictw odmówiło wydania książki I tak wygrasz, ponieważ dotyka delikatnej materii, jaką jest działalność KGB i panującego wówczas reżimu.
Akcja toczy się w 1968 roku w Leningradzie. Dwóch bohaterów – Aleksandr i Władimir mają swoje plany i marzenia, które pragną wcielić w życie. W momencie, kiedy ojciec Aleksandra zostaje zamordowany za próbę stworzenia niezależnego związku zawodowego, marzenia chłopca wydają się nie mieć przyszłości. Mimo drastycznego wydarzenia, razem z matką decyduje się na odważny krok – na próbę ucieczki z ZSRR.
Jeffrey Archer przed napisaniem książki przeprowadził wnikliwy research, by móc rzetelnie przedstawić nam historię miasta, jakim był wtedy St. Petersburg. W tym celu spędził tam intensywne dwa tygodnie.
Cenzura
Przyjaciele pisarza, w obawie o jego bezpieczeństwo, sugerują mu, by na czas promocji książki skorzystał z dodatkowej ochrony. Publikacje innych autorów, takich jak George Orwell czy Boris Pasternak, ze względu na rosyjską cenzurę otrzymały zakaz wydania.
W powieści Archera czytelnik jest świadkiem zmagań i zwycięstw dzielnie dążącego do spełnienia swych marzeń Aleksandra. Musi upłynąć wiele lat nim ten pojmie, gdzie jego miejsce, a także zanim rozprawi się z przeszłością, która odebrała mu to, co dla niego ważne.
Jeffrey Archer
Jest to jeden z najznakomitszych i najpopularniejszych pisarzy na świecie. W 1992 roku obdarzono go tytułem szlacheckim, ponadto pełni on obowiązki posła w Izbie Gmin i Izbie Lordów. Jego książki Co do grosza oraz Kane i Abel zostały zekranizowane. Druga z nich okazała się bestsellerem i przyczyniła się do powstania kolejnych powieści i opowiadań, m.in Pierwszy między równymi, Sprawa honoru, Więzień urodzenia. Nakład dzieł tego pisarza sprzedał się w ilości 330 mln egzemplarzy w aż 72 krajach.