Richard Taylor – „Jak człowiek staje się mordercą. Mroczna opowieść psychiatry sądowego” [recenzja]

0
342
Jak człowiek staje się mordercą

Czy człowiek rodzi się zły? Dlaczego zabija? Jak wygląda morderstwo z perspektywy psychiatry sądowego? Tych i innych ciekawych rzeczy dowiecie się z książki autorstwa Richarda Taylora –  Jak człowiek staje się mordercą. Mroczna opowieść psychiatry sądowego.

Czy morderca może nie pamiętać, że zabił? Co musi się stać, żeby matka zabiła swoje dziecko? Jaką granicę trzeba przekroczyć, żeby zginąć z ręki swojej drugiej połowy? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela psychiatra Richard Taylor, który przedstawia konkretne sprawy, nad którymi pracował – m.in.: zabójstwo, gdzie motywem były pieniądze, zabójstwo partnera przez partnerkę, przykład dzieciobójstwa lub przypadek mordercy, który nie pamięta swojej zbrodni. A może udaje, że nie pamięta…? Autor opisuje, w jaki sposób pracował nad danymi przypadkami, na czym bazował i jak w danym przypadku sprawa o morderstwo się rozwinęła. Wspomniane jest także to, jak dana zbrodnia – i czy w ogóle – wpłynęła na autora…

Styl pisania Taylora

Zarówno ta książka, jak i Jak powstaje morderca. Zagadki psychopatycznych morderców mają wiele wspólnego. Oprócz, co oczywiste, tematu, istotny jest sposób narracji. To znaczy, jest ona dosyć sucha. Podobnie jak w przypadku książki Douglasa, dialogów jest mało – nawet mniej niż w przypadku książki profilera rozmawiającego z mordercami…

Dodatkowo, Jak człowiek staje się… jest dosyć chaotyczna. Przykład: Taylor rozpoczyna jeden z rozdziałów od historii Costasa, który został podejrzany o morderstwo, ale dosyć szybko przechodzi do opowiadania innej historii ze swojej praktyki. I o ile obydwa przypadki mają wspólny mianownik, o tyle dla niektórych osób takie przeskakiwanie może być nieco uciążliwe…

Warto…?

Tak jak wspomniałam w recenzji Jak powstaje morderca. Zagadki psychopatycznych morderców, jednym z moich zainteresowań jest psychologia oraz zbrodnie i motywacje mordercy. Ta książka jest odpowiedzią na to, dosyć popularne, ale nieco creepy, hobby. Richard Taylor przedstawia różne przypadki, nad którymi pracował, szukając odpowiedzi na pytania: “Dlaczego ktoś zabił?” i “Jak można takiej zbrodni zapobiec w przyszłości?”, a także – “Czy człowiek rodzi się zły, czy takim się staje?”. Jeżeli interesujecie się psychiatrią sądową, to ta książka jest dla Was! Zwłaszcza że na końcu znajduje się bibliografia, więc jeśli ktoś chciałby zgłębić temat, dostaje na tacy listę lektur. Zdecydowana większość jest jednak po angielsku – raptem kilka jest wymienionych po polsku, więc spis jest przeznaczony dla osób czytających po angielsku w bardziej zaawansowanym stopniu. Przy czym, nawet jeśli nie skorzystacie z bibliografii na końcu, to na pewno dużo dowiecie się z tej książki. Jest to bowiem pozycja naszpikowana wiedzą – i to podaną w przystępny sposób!

Myślę, że te dwie pozycje – Jak człowiek staje się mordercą i Jak powstaje morderca dobrze się uzupełniają. Podchodzą do tematu od nieco innej perspektywy, ukazują ją w dosyć beznamiętny – na ile to jest oczywiście możliwe – sposób i na pewno są warte przeczytania! I na jedną, i na drugą trzeba poświęcić trochę czasu, ale warto!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments