Góry zamknięte w książce | Literatura szczytów

0
180
Góry zamknięte w książce

Wędrówki górskie to niebezpieczna pasja, na całe życie. Zdobywanie szczytów, pokonywanie kolejnych ograniczeń, osiąganie celów – po prostu droga do spełnienia. Wielu postanowiło ją wybrać, chociaż czasem nie było już powrotu. 

Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia – Dominik Szczepański, Piotr Tomza  

Wyjątkowo opierająca się góra. Wielu straciło na niej życie lub bliską osobę. Ta historia to przede wszystkim historia ludzi, których celem było wywieszenie flagi na samym szczycie. Udało się to Simonowi Moro, Alexowi Txikonowi i Muhammadowi Aliemu, aczkolwiek góra ma za sobą długą historię. W 2016 roku dwoje dziennikarzy zdecydowało się na obserwacje obozów uczestniczących w wyprawie, dostrzegając również inne strony ich działań. Do czego zdolni są ludzie w takich warunkach? Wielki rozgłos zapewniła jej tragedia, która miała miejsce w styczniu 2018 roku. To wtedy góra postanowiła zabrać ze sobą Tomasza Mackiewicza, jej wielkiego miłośnika.  

Piekło mnie nie chciało – Krzysztof Wielicki, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski 

Krzysztof Wielicki to znakomity, polski wspinacz górski. Ma za sobą zdobycie m.in. Korony Himalajów, a ta książka to jego reportaż biograficzny. Biorąc pod uwagę, że jest to osoba żyjąca, nie każdy podjąłby się takiego zadania. Zrobili to Dariusz Korotko w duecie z Marcinem Pietraszewskim i trzeba przyznać, że ich warsztat pozwolił na stworzenie interesującego dzieła. Nie umniejszając osiągnięciom i przygodom, jakie przebył główny bohater, pisanie o górskich wyprawach potrafi być nużące, tu udało się tego uniknąć. Autorzy przedstawili portret człowieka, który z jednej strony jest medialnym, górskim guru, a z drugiej to utemperowana i opanowana osoba. 

Pochowani w niebie – Peter Zuckerman, Amanda Padoan 

Książka, która wyróżnia się z pozostałych propozycji. Dlaczego? Nie skupia się ona na wspinaczach, a na ich często niezauważalnych pomocnikach. Treść przedstawia nam dwa wątki. Z jednej strony mamy Szerpów towarzyszących wyprawom na K2, autorzy zagłębili się w ich historię i kulturę, z drugiej strony napotykamy tragedię, jaka miała tam miejsce w 2008 roku. Była to, jak to zazwyczaj w górach, seria nieszczęśliwych wypadków, połączona z paniką. K2, szczyt cmentarzysko, o którego zdobyciu marzy wielu himalaistów, ale nie każdy jest w stanie podołać oporowi, jaki stawia góra. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments