Empik zaprasza na spotkania autorskie #premieraonline

0
305
Empik zaprasza na spotkania
fot. materiały prasowe

Jesień to ulubiona pora roku wielu moli książkowych – coraz dłuższe wieczory zachęcają do pozostania w domu i rozkoszowania się dobrą książką. Inspirację stanowią także rozmowy o literaturze, które w obecnych czasach toczą się w wirtualnej przestrzeni. W przyszłym tygodniu w ramach cyklu Empiku #premieraonline odbędzie się ich aż sześć: z Katarzyną Nosowską, Andrzejem Grabowskim, Marcinem Wroną, Marylą Szymiczkową (czyli Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim) i Michałem Rusinkiem. Trochę egzotyki do polskich domów wprowadzą także Sami Tamimi i Tara Wigley, którzy powracają z nową książką kucharską – tym razem poświęconą kuchni palestyńskiej.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.

Pierwszy gość – legendarny Ferdek

Nowe spotkania w ramach #premieraonline Empiku
fot. materiały prasowe

Andrzej Grabowski połączy się ze studiem Empiku przy okazji premiery swojej książki – Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl. Podzieli się kolejnymi anegdotami ze swojego barwnego życia, a rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Choć nazywa siebie „pierwszym komediantem kraju” i kokieteryjnie stwierdza, że „oprócz tego Ferdka, to chyba niewiele w życiu zagrał”, Andrzej Grabowski jest świadom swoich aktorskich możliwości. Występował w kabarecie, grał w wielu filmach i spektaklach teatralnych, nagrał cztery płyty z piosenkami (których zresztą jest autorem), a także zasiada w jury Tańca z gwiazdami. Dodatkowo okazuje się doskonałym gawędziarzem. W jego historii jest miejsce na śmiech, smutek, wódkę, piękne kobiety, nostalgię i wygłupy.

Niesforny chłopak z małego miasteczka wciąż siedzi w Grabowskim i widać to w opowieściach Grabowskiego o dzieciństwie. Niezwykła wrażliwość aktora, skrywana za żartami komedianta, wybrzmiewa między wierszami opowieści o jego życiu.

Książkowa podróż do Palestyny

fot. materiały prasowe

Sami Tamimi i Tara Wigley, autorzy książek Jerozolima oraz Ottolenghi PROSTO powracają z nową porcją przepisów i inspirujących historii. Podczas spotkania autorskiego online, które poprowadzi Justyna-Dżbik Kluge, zdradzą sekrety palestyńskiej kuchni.

Palestyna. Książka kucharska to list miłosny do Palestyny. Jej kuchnia, produkty, historia, przyszłość i ludzie tworzą barwny kalejdoskop uchwycony w ponad 110 przepisach i opowieściach. Sami i Tara zapraszają w podróż po Betlejem, Wschodniej Jerozolimie, Nablusie, Hajfie, Akce, Nazarecie, Galilei i Zachodnim Brzegu. Każdy region to odrębna, niepowtarzalna kulinarna opowieść. Książka stanowi mieszankę potraw tradycyjnych i współczesnych. Zawiera przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, przystosowane do dzisiejszych kuchennych realiów, a także zupełnie nowe, będące owocem spotkań autorów z rolnikami i producentami żywności w całej Palestynie.

Wycieczka po Stanach z Wroną

Empik zaprasza na spotkania
fot.materiały prasowe

Marcin Wrona jest amerykańskim korespondentem telewizji TVN i mieszka w Stanach Zjednoczonych od 2006 roku. Cała jego rodzina uwielbia podróżować – kiedy tylko jest taka możliwość, wsiadają do samochodu lub samolotu i odwiedzają kolejne zakątki tego wielkiego, pięknego i momentami wciąż dzikiego kraju. Wynikiem tych podróży jest książka Wroną po Stanach, o której autor opowie czytelnikom podczas spotkania online. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Jednak ta książka ma swoje ograniczenia – nie pomieści bowiem całej Ameryki. Trzeba dokonać rozsądnego wyboru. Marcin Wrona za kryterium przyjął odpowiedź na pytanie, gdzie jego rodzina chciałaby zamieszkać. W ten sposób powstała opowieść o stanach i rejonach USA, które wszyscy troje – Marcin, Maja i Jaś – uznali zgodnie za warte przybliżenia czytelnikom. Od Nowego Jorku po Hawaje, od Florydy po Kalifornię. Oto Ameryka z perspektywy polskiego korespondenta i jego dzieci. Ameryka przyrodnicza, gospodarcza, polityczna. Ze swoimi zaletami i problemami. A także Ameryka polska, bo na kartach tej książki często pojawiają się Polacy lub przedstawiciele Polonii, którym Marcin Wrona oddaje głos.

Maryla Szymiczkowa – męski duet

Empik zaprasza na spotkania
fot.materiały prasowe

Autorkę Marylę Szymiczkową, wdowę po prenumeratorze Przekroju i królową pischingera, powołali do życia literaci Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. To mariaż wielkiego talentu literackiego i niezrównanej wiedzy o życiu codziennym Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Pisarski duet zagości w studiu Empiku, aby opowiedzieć o wspólnej pracy nad książką Złoty róg.

Listopadowy ranek 1900 roku. Nieopodal kamienicy Pod Pawiem pełno jest gapiów – w bramie naprzeciwko znaleziono ciało zamordowanego mężczyzny. Profesorowa Szczupaczyńska wyjątkowo ledwie rzuca okiem na miejsce zbrodni. Nie może od razu poświęcić się dochodzeniu, bo pędzi do Bazyliki Mariackiej na najgorętsze wydarzenie sezonu – ślub poety Rydla z chłopką, a potem na wesele w prawdziwej wiejskiej chacie. To właśnie tam Zofia Szczupaczyńska wpada na trop, który rzuca nowe światło na sprawę tajemniczego morderstwa. Ale to nie koniec sekretów. Czy przenikliwa detektywka amatorka zobaczy na weselu w Bronowicach więcej niż opisał Wyspiański?

Disco polo i Zero zahamowań

Empik zaprasza na spotkania
fot. materiały prasowe

Co się stanie, jeżeli zamiast wierszy Mickiewicza, na lekcjach polskiego uczniowie mieliby interpretować teksty piosenek Zenka Martyniuka albo grupy Ich Troje? Co poeta chciał w nich powiedzieć? Tego czytelnicy dowiedzą się z książki Zero zahamowań. Jej autor, Michał Rusinek, odpowie na pytania internautów podczas spotkania z cyklu #premieraonline. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

Jak mówi sam autor:

„Nie jestem modelowym odbiorcą disco polo, rapu czy heavy metalu. Jestem tych gatunków ofiarą, by tak rzec, przypadkową. W tej książce staram się pokazać, co się dzieje, jeśli teksty tych utworów trafią w niepowołane, czyli moje, uszy. Uszy kogoś, kto stara się zrozumieć, o co w nich (tekstach, nie uszach) chodzi. Literatura, którą wziąłem tu na tapetę, jest jednak specyficzna. Nie znajdziemy jej w książkach czy tomach wierszy, za to trudno się od niej opędzić. Atakuje nas w samochodach, autobusach, na wyciągach narciarskich, w wesołych miasteczkach, na festynach i różnego rodzaju świętach ulicznych, w czasie imprez sportowych, na plażach, w barach, smażalniach, lodziarniach, dobiega z telewizorów i radioodbiorników od sąsiadów lub ze słuchawek współpasażerów tramwajów, którzy za głośno czegoś słuchają. Jest to bowiem szeroko pojęta poezja śpiewana. Teksty literackie, które powstały po to, by ktoś napisał do nich muzykę i ktoś je zaśpiewał. Ku naszemu utrapieniu”.

Piosenkarka i pisarka – Katarzyna Nosowska

Empik zaprasza na spotkania
fot. materiały prasowe

Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”. Autorka największego bestsellera ostatnich tygodni będzie bohaterką kolejnego spotkania z cyklu #premieraonline.

Jak sama mówi:

„Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak Wam się podoba”.

Spotkania online:

Andrzej Grabowski – poniedziałek, 9 listopada, godz. 18:00

Sami Tamimi i Tara Wigley – czwartek, 12 listopada, godz. 18:00

Marcin Wrona – piątek, 13 listopada, godz. 18:00

Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński) – piątek, 13 listopada, godz. 20:00

Michał Rusinek – sobota, 14 listopada, godz. 18:00

Katarzyna Nosowska – sobota, 14 listopada, godz. 20:00

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments