Każdego dnia doświadczamy różnego rodzaju emocje. Każdego dnia się również odżywiamy. Co ma wspólnego jedno z drugim? Okazuje się, że bardzo dużo!
Co by tu zjeść? Chrup, chrup. Mniam, mniam
Gdy jesteś smutny, masz ochotę na coś słodkiego. Gdy się denerwujesz – robisz to samo. A gdy masz dobry humor lub coś ci się udało – idziesz świętować, zazwyczaj do kawiarni, lodziarni lub restauracji. Brzmi znajomo? Takich przypadków można wymieniać wiele, bo tak naprawdę każda okazja (i emocja) jest dobra, aby skusić się na małe co nieco. Niestety, wielu z nas traci nad tym kontrolę i nawet nie jesteśmy świadomi, ile tak naprawdę jemy i czy naprawdę jesteśmy głodni, czy to po prostu sprawka nastroju. Emocje na talerzu pomogą ci odróżnić jedno, od drugiego.
Między tym, co jemy, a tym, co wiemy, są jeszcze emocje
Książka Emocje na talerzu to poradnik, który ma na celu pomóc ci odbudować zdrową relację z jedzeniem. Napisany jest przez ekspertkę w swojej dziedzinie, psychoterapeutkę i psychodietetyczkę – Elżbietę Lange. Styl jest prosty i łatwo przyswajalny, więc tekst zrozumie każdy laik. Składa się z czterech rozdziałów, skupiających się wokół znaczenia głosu, emocjonalnego jedzenia, relacji z jedzeniem oraz części praktycznej, czyli zmiany. Czego zatem dowiesz się z lektury?
M.in. czym się różni głód fizyczny od emocjonalnego, co wpływa na chęć jedzenia, poznasz sposoby na nieprzejadanie się, co ma z tym wspólnego twoje dzieciństwo, poznasz, jakie są style jedzenia i który jest twój.
Co ciekawe, w książce znajduje się kilka prostych testów, które pomogą ci zlokalizować problem (o ile on istnieje) i jemu zaradzić.
Emocje na talerzu
Osobiście interesuję się tematyką żywienia, dlatego informacje zawarte w książce Emocje na talerzu nie zaskoczyły mnie za bardzo niczym nowym. Jeśli jednak nie jesteś zaawansowany w temacie, na pewno dowiesz się kilka interesujących faktów lub – być może – okaże się, że nie masz kontroli nad swoją dietą i będziesz mógł z tym walczyć. Niemniej jednak książkę czyta się szybko i przyjemnie. Pamiętaj – powinno się jeść, żeby żyć, a nie żyć, by jeść!
Jeśli lubisz powieści, z pewnością spodoba ci się nowa książka Anny H. Niemczynow p.t. Jeszcze w zielone gramy. Koniecznie przeczytaj naszą recenzję!