Dwudziestolecie w książkach: inne międzywojnie

0
135
dwudziestolecie w książkach
pexels.com/pl-pl/zdjecie/ksiazki-ulozone-1333742/

Dwudziestolecie międzywojenne w książkach to temat bardzo często podejmowany w literaturze faktu. Historycy analizują ten okres pod względem polityki, wojskowości czy przemian społecznych. Wielu z nas posiada w głowie obraz magicznego czasu, kiedy panowała wolność i duch odrodzenia. Jednak te dwie dekady to nie tylko fantastyczna moda i prawa kobiet.  

Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej Jerzy Chociłowski  

Ta książka jest jedną z bardziej pasjonujących w tym zestawieniu. Pokazuje, że chociaż czasy były ciężkie i wciąż dobrze trzymał się patriarchat, to były one: odważne oraz niezwykłe kobiety. Dzięki autorowi mamy okazję zobaczyć nietuzinkowe bohaterki, a one z całą swoją mocą żyły, działały, a jednocześnie nie ulegały konwenansom lub oczekiwaniom. Stanowiły świetny przykład dla damskiej części społeczeństwa, że nie tylko można być na swoich zasadach, ale swoją walką tworzyły lepszą przyszłość kolejnym pokoleniom. Bez kompleksów pokazywały światu swoje charaktery, talenty i tym samym kreowały ważną część odradzającego się państwa. Dwudziestolecie było cudowne, ponieważ posiadało takie dziewczyny.  

Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki. Przestępczy półświatek II RP Iwona Kienzler 

Lubimy myśleć, że czas między wojnami to świetna zabawa, radość z wolności i moda, która inspiruje do dziś. Jeśli ktoś nie zagłębi się w temat tego okresu, to pewnie pozostanie z takim obrazem. Dwudziestolecie w książkach pokazuje wielokrotnie oblicze radości i swobody, ale są również lektury o mniej radosnych sprawach. Autorka ukazuje nam ówczesną Polskę od strony przestępczej. Jak świat stary, zawsze istnieli złodzieje, kanciarze, mordercy i wszelkiej maści zbrodniarze. Od drobnych kieszonkowców po znanych kryminalistów. Ta publikacja przyciąga nie tylko ze względu na czas, jaki opisuje. Myślę, że stanowi świetne kompedium wiedzy o nazwach, ksywach czy przezwiskach dla konkretnych oszustów, miejsc czy sposobu działalności.  

Między elitą a półświatkiem. Życie codzienne w przedwojennej Polsce Bartłomiej Kaczorowski 

Pozycje o bogatych i sławnych zawsze zbierają rzesze czytelników. Dwudziestolecie w książkach też pokazuje, że wówczas mieliśmy narodowych bogaczy, magnatów, milionerów i przemysłowców. Do tego na drugim końcu są ubodzy, nędznicy i ludzie ulicy, będący w pułapce ubóstwa, głodu czy bezdomności. Życie jednych i drugich toczyło się bardzo blisko siebie. Jednocześnie przepaść była ogromna, że niemal niemożliwa do pokonania. Tym zajmuje się ta lektura, a w zasadzie album, pokazujący na fotografiach chwile zatrzymane. Te skromne oraz zdecydowanie bardziej wyposażone. Zdjęcia są autentycznymi chwilami zatrzymanymi w klatce, może dlatego tak ciekawią kolejne pokolenia. Cały przekrój ludności polskiej. 

Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu Urszula Glensk  

Ostatnia na liście, ale nie mniej istotna niesie przesłanie. Elity, arystokracja, milionerzy, artyści czy politycy mieli w międzywojniu swoje miejsce. Cieszyli się wolnością i patrzyli pozytywnie w przyszłość. Często patrzmy na znanych tamtego okresu, sądząc, że tak wyglądał cały kraj. Autorka tej książki pokazuje dobitnie, zilustrowanymi historiami, jak błędne to myślenie. Dwudziestolecie w książkach nie może być wyidealizowane, to zakłamanie i brak szacunku dla milionów obywateli. Jakie były problemy ubogiego społeczeństwa? Niewielu z nas jest w stanie sobie wyobrazić nędzę, bezsilność czy tragizm osób wypchniętych na margines. Potworne mieszkania, o ile były, bezdomność, ogromne ubóstwo, prostytucja, dzieciobójstwo czy bezrobocie. Takie problemy podejmuje, a jednocześnie oddaje pamięć osobom, które wówczas o tym mówiły, walcząc o pomoc państwową czy prywatną.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments