7 najwspanialszych bibliotek na świecie

0
1143

Przedstawiam 7 najwspanialszych bibliotek na świecie, które reprezentują kunszt literacki i architektoniczny. Intrygująca budowa i wystrój wybranych obiektów jest tak imponujący, że zachwyci każdego. Bez względu na to, czy ktoś jest stałym bywalcem bibliotek czy też nie. 

1. Biblioteka Instytutu Peabody’ego, Baltimore, Stany Zjednoczone

Biblioteka George’a Peabody’ego zasługuje na pierwsze miejsce na liście! Swoim wytwornym wnętrzem, które przypomina teatr czy operę zachwyca niezmiennie od 1878 roku. Mieści ponad trzysta tysięcy książek w pięciokondygnacyjnym atrium. Budynek w całości został zaprojektowany przez architekta Edmunda G. Linda. Wnętrze biblioteki jest wykonane z biało-czarnego marmuru, przyozdobionego złotymi kolumnami i misternie wykonanymi żeliwnymi balkonami. Mimo swojego przepychu jest pełne światła, a przyczynia się do tego przeszklony dach. Nic więc dziwnego, że obiekt ten jest wynajmowany na potrzeby ślubów, sesji zdjęciowych czy wytwornych przyjęć.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/George-peabody-library.jpg
Wnętrze biblioteki George’a Peabody’ego
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Interior_View_of_the_George_Peabody_Library.JPG
Widok z balkonu biblioteki

2. Biblioteka Trinity College, Dublin, Irlandia

Trinity College jest najstarszym uniwersytetem w kraju, a jego biblioteka należy do największej w Irlandii. Wybudowano ją w 1592 roku, dzięki królowej Elżbiecie I, kiedy to z jej inicjatywy powstał College. Znajduje się w niej ponad 6 milionów drukowanych tomów, z kolekcjami rękopisów, muzyki czy map. Z tego też względu biblioteka Trinity College ma światową renomę, świadcząc usługi dla szerokiej rzeszy naukowców i instytucji. Główna część biblioteki to Long Room, która ma 60 metrowy “długi pokój”. W całości jest wykonany z drewna i ma dwa poziomy półek, uginających się pod ciężarem książek. Wzdłuż przejścia znajdują się marmurowe popiersia sławnych pisarzy. Magii tego miejsca nie oparł się sam George Lucas, gdyż to miejsce stało się dla niego inspiracją  do stworzenia biblioteki Jedi w Gwiezdnych Wojnach!

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Long_Room_Interior%2C_Trinity_College_Dublin%2C_Ireland_-_Diliff.jpg
Biblioteka Trinity College

3. Biblioteka Narodowa Francji, Paryż

Początki tej francuskiej biblioteki sięgają średniowiecza, jednak do użytku publicznego została oddana w 1692 roku, dzięki Ludwikowi XIV. W bibliotece przechowuje się ogromny zbiór książek, manuskryptów i monet z całego świata. Całość zbiorów placówki wynosi 13 000 000 jednostek bibliotecznych! Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej okazałych bibliotek w kraju. W gmachu znajduje się wspaniała czytelnia z przeszklonym dachem w kształcie kopuły. Ponadto balkony wypełnione są klasykami literatury światowej. W drugiej części wielkiej czytelni umiejscowiony jest piękny kryształowy żyrandol, który dodaje elegancji całemu wystrojowi.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3f/Biblioth%C3%A8que_nationale_de_France_%28site_Richelieu%29%2C_Paris_-_Salle_Ovale.jpg
Biblioteka Narodowa Francji

4. Biblioteka Kongresu, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Za początek historii biblioteki można uznać rok 1800, kiedy to amerykański prezydent John Adams polecił, aby najważniejsze manuskrypty i dzieła literackie zebrano w jednym miejscu w USA. Biblioteka posiada w swoich zbiorach ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów. Dodatkowo też przechowywanych jest wiele fotografii, filmów, mikrofilmów i liczonych w milionach dokumentów muzycznych. Ciekawostką jest to, że 7% stanowią zbiory słowiańskie, a wśród nich znajduje się największy w USA zbiór polskich książek. Jest to największa biblioteka w Stanach Zjednoczonych.

W bibliotece podzielonej na 3 budynki znajdują się 22 czytelnie ogólne i 3 przydzielone dla kongresmenów. Najbardziej zapierającą czytelnią jest jednak Czytelnia Główna (Main Reading Room), która zachwyca swoim stylem neoklasycystycznym. Jej wnętrza zdobią malowidła i rzeźby amerykańskich artystów. Nic więc dziwnego, że właśnie ta czytelnia i budynek w którym się znajduje, był planem zdjęciowym wielu filmów.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/LOC_Main_Reading_Room_Highsmith.jpg
Główna czytelnia
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/LoC_Great_Hall_view_4.jpg
Główna hala biblioteki

5. Biblioteka w Klasztorze na Strahowie, Praga, Czechy

Biblioteka – Pomnik Narodowego Piśmiennictwa powstała w 1953 r. w gmachu starego klasztoru. Posiada ona najobszerniejszy i najcenniejszy księgozbiór w całych Czechach. Biblioteka jest podzielona na 3 sale, które skupiają się na danej tematyce literackiej; Teologicznej, Filozoficznej i Ogólnej (Gabinet Osobliwości). Wszystkie trzy sale są wspaniałe, ale to sala Filozoficzna wyróżnia się na tle innych. Jest przyozdobiona monumentalnym freskiem z 1794 roku. Namalował go Franz Anton Maulbertsch, a jego tytuł to Duchowe dzieje ludzkości. W Sali Teologicznej znajduje się również zasługujący na wyróżnienie, okazały strop. Jest to dzieło zakonnika F.S. Noseckýego nawiązujące do głównego przesłania sali.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Biblioth%C3%A8que_monast%C3%A8re_Strahov.jpg
Sala Filozoficzna
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/Strahov_Theological_Hall%2C_Prague_-_7591.jpg
Sala Teologiczna

6. Biblioteka Escorial, Madryt, Hiszpania

Biblioteka w klasztorze Escorial została założona przez Filipa II, w kompleksie budynków oddanych do użytku w 1584 roku, po 21 latach budowy. Sama biblioteka uznawana za literacki klejnot Madrytu. Klasztor ma aż 3 biblioteki, ale to Główna Sala jest reprezentacyjną częścią starej wakacyjnej posiadłości królów. Sufit ozdobiony jest freskami, które były inspirowane siedmioma sztukami wyzwolonymi. Są nimi – arytmetyka, astronomia, geometria, dialektyka, gramatyka, muzyka i retoryka. Królewska Biblioteka została zaprojektowana przez Juana de Toledo i Juana de Herrera. Całość jest zachwycająca i przypomina dworską katedrę ceremonialną.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/EscorialBiblioteca.jpg
Biblioteka Escorial

7. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Polska

Na koniec listy warto dodać polski akcent. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, oddana do użytku w 1991 roku, jest jedną z najbardziej oryginalnych w Polsce, dlatego chciałam ją uwzględnić w zestawieniu. Architekci – Marek Budzyński i Zbigniew Badowski – przy tworzeniu budynku kierowali się ideą uzyskania wrażenia przejścia z targowiska do świątyni. Chcieli aby ludzie znajdujący się w bibliotece byli przytłoczeni monumentalną i otwartą przestrzenią. Głównym założeniem było zderzenie tradycji z nowoczesnością. Przykładem tej wizji mogą być stanowiska komputerowe ustawione przy półkach ze zabytkową literaturą. Trzy lata później otworzono ogród. Biblioteka jest utrzymana w chłodnych kolorach, a metalowe elementy i kamienne kolumny dodają całej bibliotece nowoczesnej elegancji. Do wnętrza wpada dużo światła za sprawą szklanego dachu, który zajmuje praktycznie całość budynku. Trzy lata od powstania biblioteki, utworzono ogród botaniczny na jej dachu. Jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Odwiedzający mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki. Oba obiekty są warte uwzględnienia ich w trasie wycieczki dla każdego podróżnika!

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/20070206_uw_buw_hall_glowny_biblioteki.jpg
Wnętrze biblioteki
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/The_University_of_Warsaw_Library_garden_-_panoramio_%282%29.jpg
Ogród botaniczny na dachu biblioteki
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments