Społeczna Kaffka – zwykła kawiarnia, czy może coś więcej?

0
180

Oficjalne otwarcie kawiarni odbyło się 7 lutego, a jej lokalizacja to ul. Na Kozłówce 25 w Krakowie. Społeczna Kaffka – zwykła kawiarnia czy może coś więcej?

Kawiarnia działa przy wsparciu miasta oraz stowarzyszenia Tęcza. Tym, co odróżnia ją od innych kawiarni jest obsługa, którą w większości stanowią osoby z zespołem Downa. Jest to inicjatywa podobna do foodtrucka z frytkami belgijskimi nad Zalewem Nowohuckim, ponieważ tam również pracuje ta uśmiechnięta ekipa.

Stowarzyszenie Tęcza

Jest to stowarzyszenie zrzeszające rodziców oraz przyjaciół osób z zespołem Downa. Działa od dwudziestu lat i jak możemy przeczytać na stronie Tęczy pokazują oni, że choroba wcale tak dużo nie zmienia.

Swoim własnym przykładem pokazujemy, że dodatkowy chromosom to nie koniec świata!

Stowarzyszenie Tęcza

Osoby pracujące w stowarzyszeniu zajmują się rzeczami takimi jak organizowanie wyjazdów i tworzenie przestrzeni do spotkań dla rodzin. W ich działaniach możemy znaleźć również pomoc w rozwijaniu pasji oraz szukanie sposobów na lepsze warunki życia dla swoich podopiecznych.

Społeczna Kaffka

Oprócz cudownej obsługi w Kaffce możemy zachwycić się przestrzenią, ponieważ może ona idealnie służyć do nauki oraz pracy. Znajdziemy tam również strefę ciszy. Jest ona oddzielona dla osób wrażliwszych na dźwięki. W ofercie zobaczyć możemy różne rodzaje kaw oraz herbat. Dla miłośników słodyczy, kawiarnia oferuje świeże ciasta, przywiezione prosto z cukierni. Za szklaną witryną nasze oko (i żołądek) może zauważyć tarty cytrynowe, ciastka bezowe i wiele innych! Rodzaje dostępnych słodkości ciągle się zmieniają a w Kaffce możemy również pojawić się na organizowanych tam warsztatach. Do tej pory udało się zorganizować między innymi warsztaty szydełkowania.

W Kaffce pracuje mi się bardzo dobrze. Cieszę się, że robię coś ważnego społecznie, ponieważ pełnię nie tylko rolę baristy ale też trenera pracy osób niepełnosprawnych. Bardzo dobrze bawię się z naszą wyjątkową ekipą, której kawiarnia daje szansę zarobienia własnych pieniędzy i usamodzielnienia się. Miejsce jest wypełnione pozytywną energią a wśród pracowników panuje przyjazna atmosfera, o którą tak ciężko w gastronomii.

– Gabriela Grudzień, pracowniczka Kaffki

Widoczność osób z zespołem Downa

Przy każdej chorobie czy niepełnosprawności bardzo ważne jest pokazywanie światu, że osoby cierpiące na nią istnieją i że choroba nie wyklucza ich ze społeczeństwa. O osobach z zespołem Downa coraz więcej słychać, a w wyniku licznych starań świadomość ludzi rośnie. Do takich działań można zaliczyć ich aktywizację zawodową i program Przemka Kossakowskiego Down the Road. Niedawno wyszła również na rynek pierwsza lalka Barbie przestawiająca osobę chorą na zespół Downa.

Różnorodność jest ważna, ponieważ ludzie muszą zobaczyć więcej osób takich jak ja na świecie i abyśmy nie byli przed nimi ukrywani.

– napisała na swoim instagramie Ellie Goldstein

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments