Włosing zawładnął internetem? Na Facebooku znajdziemy mnóstwo grup o takiej tematyce, a zrzeszają one tysiące osób. Jest tam wiele wskazówek i instrukcji, dzięki którym twoje włosy będą zdrowe i piękne. Na Instagramie również jest wiele włosomaniaczek, które dzielą się radami jak prawidłowo wykonywać pielęgnacje włosów. Czym jest włosing i jak rozpocząć przygodę z nim? Wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.
Czym jest włosing?
Włosing to nic innego jak po prostu świadoma pielęgnacja włosów i dbanie o ich kondycję. Termin ten jest głównie kojarzony z grupą na facebooku o tym samym tytule, która powstała w 2016 roku. W tej chwili znajduje się na niej niemalże pół miliona osób chętnych poznawania tajników włosingu. Są tam wszelkie wskazówki i rady, dzięki którym włosy będą zdrowe i piękne. Dołącza tam każdy, kto chce dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o włosy, aby uzyskać pożądane efekty. Niektórzy chcą sprawić, by włosy zaczęły się kręcić, inni, aby się nie puszyły, tylko były gładkie i lśniące. Każdy znajdzie tam instrukcję i przydatne materiały, które pomogą mu osiągnąć wymarzony cel.
Podstawy włosingu – pielęgnacja włosów wcale nie jest taka trudna!
Test na porowatość włosów
Na początku, aby w ogóle można było rozpocząć swoją przygodę z włosingiem, należy określić porowatość swoich włosów. Dzielimy ją na 3 kategorie: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Taki test jest bardzo prosty i każdy może wykonać go sam w domu. Jedyne co będzie nam potrzebne to szklanka z wodą. Umieszczamy w niej naszego włosa i odczekujemy kilka minut. Po tym czasie należy sprawdzić, co stało się z włosem. Jeżeli utrzymał się na wodzie, twoje włosy są niskoporowate, jeżeli zanurzył się do połowy szklanki średnioporowate, a gdy zanurzył się całkiem, twoje włosy są wysokoporowate.
Co dalej?
Równowaga PEH
Podstawą i fundamentem całego włosingu jest właśnie równowaga PEH, która ma za zadanie zapewnić naszym włosom wszystkie potrzebne składniki. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Za skrótem tym kryją się po prostu: P – proteiny, E – emolienty, H – humektanty. Każdy z tych elementów ma swoje zadanie i odpowiada za coś innego. Pozwól, że trochę to rozjaśnię.
Proteiny
To właśnie proteiny są budulcem naszych włosów, odpowiadają za to, jak wyglądają i dzięki nim nasz włos może się regenerować. Potrzebują ich szczególnie włosy, które narażone są na prostowanie, suszenie czy rozjaśnianie. Jeżeli mamy ich za mało to nasze włosy mogą nie mieć objętości, puszyć się, być matowe, ciężko się rozczesywać. Niekorzystne będzie jednak też to gdy nasze włosy będą przeproteinowane, czyli tych protein będzie za dużo. Przeproteinowanie rozpoznać można po tym, że u nasady nasze włosy są oklapnięte, za to na końcach się puszą. W takim wypadku należy na jakiś czas ograniczyć je w swojej pielęgnacji.
Emolienty
Emolienty to substancje ochronne, które mają nasze włosy chronić przed uszkodzeniami. Sprawiają one, że włosy są bardziej odporne na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Zamykają we włosach składniki nawilżające i wzmacniające. Chronią przed temperaturą, promieniowaniem UV i uszkodzeniami mechanicznymi. Potrzebujemy ich, kiedy chcemy, aby nasze włosy były lśniące i gładkie. Nadmiar emolientów sprawi jednak, że nasze włosy będą obciążone.
Humektanty
Humektanty odpowiedzialne są za nawilżenie włosa. Bez nich włosy będą oklapnięte, matowe i szare. Należy je zawsze domknąć emolientami, w innym przypadku z naszych włosów ucieknie wilgoć. Dzięki nim włosy zyskują na elastyczności, są mniej podatne na rozdwajanie i łamanie.
Najważniejsze w całej równowadze PEH jest obserwowanie swoich włosów. Metodą prób i błędów dojdziemy w końcu do rozwiązania, które będzie idealnie odpowiadało naszym włosom.
Metoda OMO
Czym jest metoda OMO? To nic innego jak mycie włosów przestrzegając kolejności O – odżywka, M – mycie, O – odżywka. Najpierw moczymy włosy i nakładamy na nie odżywkę nawilżającą. Zostawiamy ją na włosach najlepiej na kilkanaście minut. Następnie myjemy włosy łagodnym szamponem, który w swoim składzie nie zawiera SLS i SLES. Skupiamy się głównie na dokładnym myciu skóry głowy, włosy na długości wystarczy jedynie lekko umyć pianą z szamponu. Ostatnim etapem jest naniesienie odżywki na wcześniej już wypłukane z szamponu włosy. W tym momencie najlepiej jest użyć odżywki emolientowej, która domknie nam całą pielęgnację. Należy zostawić ją na włosach na 5 minut, a następnie spłukać.
Olejowanie włosów
Żeby nasza pielęgnacja włosów przynosiła pożądane efekty, warto jest wdrożyć do niej olejowanie. To ostatnimi czasy bardzo popularny sposób dbania o kondycję włosów. Nic dziwnego, ponieważ nie jest to skomplikowane, a przynosi niesamowite efekty. Jest to po prostu nakładanie oleju na długość włosów. Ma na celu wygładzić, odżywić i poprawić ich kondycję. Jest to zdecydowanie zabieg dla każdego, komu zależy na poprawie jakości swoich włosów. Najważniejsza tutaj jest systematyczność i cierpliwość. Aby olejowanie przynosiło satysfakcjonujące efekty, należy robić je przynajmniej raz w tygodniu.
Można używać tak naprawdę każdego oleju, jaki tylko mamy pod ręką, jednak najlepiej jest dopasować taki, który będzie odpowiedni dla danych włosów. Włosy wysokoporowate będą lubiły inne oleje niż włosy niskoporowate. Poniżej znajdziecie odpowiednie oleje do każdego typu włosów.
Oleje do włosów niskoporowatych:
- olej kokosowy,
- olej palmowy
Oleje do włosów średnioporowatych:
- olej arganowy,
- oliwa z oliwek,
- olej tamanu.
Oleje do włosów wysokoporowatych:
- olej konopny,
- olej z pestek malin.
Peeling do skóry głowy
Ostatnio na popularności zyskały także peelingi do skóry głowy. Mają one za zadanie usunąć z niej martwy naskórek oraz oczyścić ją z pozostałości po kosmetykach. Wykonując taki peeling, jednocześnie robimy masaż skóry głowy, który pozytywnie wpływa na krążenie, a także dotleniamy cebulki. Dzięki temu skóra lepiej przyjmuje składniki odżywcze. Wykonywany systematycznie, a najlepiej raz w tygodniu przynosi bardzo dobre efekty.
Tak właśnie wyglądają podstawy włosingu. Nie jest to nic skomplikowanego, a z pewnością wdrożenie tych kilku zasad sprawi, że twoje włosy będą zdrowe i olśniewające. Spróbuj i przekonaj się, że pielęgnacja włosów może być przyjemna!