To musisz wiedzieć, wchodząc w dorosłość!

0
450
To musisz wiedzieć, wchodząc w dorosłość!
fot. Pixabay

Matury tuż-tuż! Zakończenie szkoły średniej to przeważnie wstęp do dorosłego życia. Studia, wyprowadzka z domu, często do obcego miasta oznaczają wiele nowych obowiązków. Co musisz wiedzieć wchodząc w dorosłość?

Marnowanie żywności

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku na świecie marnuje się ponad miliard ton żywności. Aby rozwiązać ten problem, należy zacząć od małych kroków. Oprócz edukacji społeczeństwa i pogłębiania świadomości konsumentów, warto zacząć od siebie. Metodą małych kroków wprowadzajmy w życie zmiany, które w efekcie sprawią, że ilości marnowania żywności się zmniejszą.

Jak możemy ograniczyć wyrzucanie jedzenia?

Przede wszystkim korzystajmy z przemyślanej listy zakupów, która będzie opierała się na niezbędnych produktach w naszej kuchni. Wybierając się na zakupy, unikajmy głodu – będąc głodnym sięgamy zwykle po więcej produktów spożywczych.

Na etykietach lub wieczkach produktów zawsze podawana jest data ważności: warto więc systematycznie przeglądać zawartość lodówki i szafek kuchennych. Dodatkowo, odpowiednio przechowywana żywność jest dłużej przydatna do spożycia. Warto również znać sposoby, które pozwolą na wydłużenie tego procesu: mrożenie, konserwowanie, suszenie, marynowanie, pasteryzowanie pozwalają na przedłużenie trwałości produktów.

Kolejnym ważnym punktem jest tworzenie jadłospisu. Planując poszczególne dania mamy zdecydowanie lepszą kontrolę nad wykorzystaniem produktów. Warto też planować posiłki uwzględniając produkty, które już mamy w domu. Pozostałości z obiadu nie powinny lądować w koszu na śmieci! Nauczmy się wykorzystywać resztki – przykładowo niewykorzystane z obiadu ziemniaki można zużyć do przygotowania zupy, zapiekanek lub klusek śląskich.

Wprowadzenie zasady first in, first out może również pomóc nam w drodze do niemarnowania jedzenia – w pierwszej kolejności zużywamy produkty z krótszym terminie przydatności, dodatkowo najpierw sięgamy po te produkty, które zakupiliśmy najwcześniej.

Aplikacja Too Good To Go: codziennie można kupić paczkę niespodziankę w niższej niż regularna cenie, która będzie zawierać produkty z kończąca się datą ważności. Współpracują z nią restauracje, pizzerie, sklepy z żywnością. Dzięki tej aplikacji możemy zaoszczędzić pieniądze oraz wziąć czynny udział w rozwijaniu idei zero waste.

Wprowadzanie zmian w życiu nie jest łatwe. Jest wiele sposobów, by chociaż trochę ograniczyć, a z biegiem czasu być może zupełnie wyeliminować, marnowanie żywności. Warto podjąć się tej próby i stopniowo wprowadzać w życie przedstawione nawyki.

To musisz wiedzieć, wchodząc w dorosłość!
fot. Pixabay

Doba ma 24 godziny, a wy masę tasków do zrobienia? Ciągle zadajecie sobie pytanie jak to ze sobą pogodzić? Dyscyplina, organizacja to synonimy słowa dorosłość. Nie rodzimy się z wrodzoną umiejętnością wykonywania kilku czynności jednocześnie. I dobrze, bo nie dla każdego jest to właściwa droga.

Jak nauczyć się oszczędzać czas?

Przede wszystkim zrób listę zadań na dany dzień, tydzień miesiąc – jak ci wygodniej. Zapisz na niej wszystko to, co musisz zrobić, najlepiej zaczynając od priorytetowych czynności. Jeśli masz współlokatorów i zadania dotyczą części wspólnych, zaangażuj w to resztę domowników. Gdy zrealizujesz zadanie, odhacz je – widząc, jak zadania znikają z listy, masz świadomość ile już za Tobą i będzie lżej!

Dobra organizacja to klucz do oszczędności czasu. Mając harmonogram dnia możemy przewidzieć ile czasu musimy poświęcić na obowiązki, a ile pozostanie na nasze przyjemności. Dodatkowo, spróbuj ustalić, ile czasu chcesz przeznaczyć na daną czynność: jeśli będą to dwie godziny to ustaw sobie stoper i nie odrywaj się od wykonywanego zadanie – nie odbieraj telefonów, nie sprawdzaj messengera.

Codzienne czynności nie muszą być przykrym i nudnym obowiązkiem: przygotowując posiłki, sprzątając znajdź w tym coś dla siebie i wykorzystaj dostępną technologię – podczas obowiązków włącz nowy audiobook, podcast – być może dzięki temu dostaniesz kopa do działania i ze zdwojoną siłą wykonasz plan!

Jeśli chodzi o przygotowanie jadłospisu, to warto gotować na dwa dni lub większe porcje i na przykład je zamrozić – gdy twój grafik będzie napięty, wystarczy taki posiłek rozmrozić co zaoszczędzi ci czasu i nerwów tego dnia.

Utrzymanie czystości i porządku – brzmi banalnie, prawda? Odkładanie rzeczy na swoje miejsce jest bardzo ważne z kilku powodów: jest to już jeden krok do zadbania o porządek, po drugie nie będziesz tracić czasu na szukanie igły w stogu siana, a rzeczy nagle przestaną się gubić. Idąc do kuchni po kolejną kawę, weź ze sobą zalegające kubki, talerzyki – wstaw je do zlewu lub zmywarki. Uporządkowane otoczenie dobry ma wpływ na Twoje skupienie podczas pracy czy nauki.

Ustaw zlecenie stałych przelewów za rachunki – pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, który był przeznaczony na stanie w kolejce w placówce. Jest to również oszczędność pieniędzy: przelewy internetowe z konta nie pobierają prowizji.

Zakupy: stworzenie listy zakupów jest kluczową sprawą. Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić czas, wybierz zakupy on-line. Unikniesz stania w długich kolejkach, a takie serwisy często oferują zniżki na dowóz.

Wieczorem przygotuj wszystko to, czego będziesz potrzebować rano: skompletuj ubranie, zaplanuj co zjesz na śniadanie i jeśli to możliwe, choć częściowo je przygotuj. 

Nadchodzi sesja i co teraz? Jeśli robisz notatki, na bieżąco porządkuj materiały datowo, tematami. Jeśli masz zaufanych ludzi na studiach – wykorzystaj to i stwórzcie grupę. Rozdzielcie tworzenie notatek z przedmiotów na konkretne osoby. W ten sposób każdy z Was otrzyma notatki ze wszystkich wykładów z mniejszym nakładem pracy.

To musisz wiedzieć, wchodząc w dorosłość!
fot. Pixabay

Oszczędzanie pieniędzy

Przede wszystkim, aby świadomie oszczędzać, musicie znać swój budżet. Do jego prowadzenia wystarczy zwykły zeszyt lub arkusz w Excelu, paragony po zakupach oraz wszystkie rachunki za media, mieszkanie. Gdy już ustalisz, jakimi środkami dysponujesz, ile wydajesz na poszczególne kategorie, przechodzimy do działania! W pierwszej kolejności spróbuj poszukać oszczędności w stałych wydatkach, na przykład rachunki za telefon, internet, telewizję – sprawdź, czy Twój operator nie ma dla Ciebie korzystniejszej oferty, bądź poszukaj mniejszych, lokalnych dostawców, którzy często oferują konkurencyjne stawki.

Lista zakupów jest ważna, ale jak ją stworzyć? Do tego świetnie nada się aplikacja mobilna BLIX, która zbiera wszystkie aktualne gazetki promocyjne, nie tylko ze sklepów spożywczych. Jeśli więc planujesz zakupy, koniecznie sprawdź apkę i bieżące promocje – często to oszczędność nawet kilkunastu złotych na jednych zakupach, jeśli skrupulatnie porównasz ceny. Jej obsługa jest bardzo prosta i na pewno nie sprawi Ci trudności. Dodatkową zaletą aplikacji jest tworzenie listy zakupów poprzez jedno kliknięcie w produkt!

Jeśli jesteśmy już przy zakupach, w szczególności on-line, koniecznie sprawdź programy, które oferują zwrot określonego procentu za zakupy w Internecie. Przykładem takiego cashbacka jest LetyShops, który oferuje zwrot z ponad 3 tysięcy sklepów online! Zebraną gotówkę możesz wypłacić lub przeznaczyć na dalsze zakupy.

Spróbuj ograniczyć wydatki związane z transportem – jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, koniecznie sprawdź, czy możesz sięgnąć po zniżki. Bilety okresowe zamiast jednoprzejazdowych to również oszczędność środków pieniężnych. W cieplejsze miesiące możesz przesiąść się na rower. Oprócz złotówek w kieszeni, polepszy się Twoja  kondycja oraz samopoczucie.

Sposobem na zatrzymanie pieniędzy jest anulowanie subskrypcji w serwisach i aplikacjach, z których już nie korzystasz, a środki nadal pobierane są z Twojej karty kredytowej.

Planujesz zakupy ubrań, książek, płyt? Poszukaj tych przedmiotów z drugiej ręki! Oprócz zachowania pieniędzy w portfelu, wspierasz nasze środowisko. Zdarza się, że niektóre rzeczy można zdobyć za darmo! Gdzie szukać? Pomogą w tym lokalne grupy na Facebooku, przeglądanie serwisów takich jak Vinted i OLX oraz secondhandy. 

Pijesz dużo wody, a co za tym idzie kupujesz je w plastikowych butelkach? Jeśli chodzi o wodę niegazowaną to sprawa jest banalnie prosta – zakup dzbanka lub butelki, które filtrują wodę. Comiesięczna wymiana filtra jest zdecydowanie tańsza i bardziej ekologiczna od kupowania zgrzewek wody. W przypadku wody gazowanej, sprawa jest nieco droższa, ale tak – taką wodę możesz zrobić w domowym zaciszu za sprawą saturatora Soda Stream.

To musisz wiedzieć, wchodząc w dorosłość!
fot. Pixabay
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments