Terapeutyczne zwierzęta i pomoc

0
161

Zwierzęta często umilają nam dzień. Są najwierniejszymi i najbardziej wspierającymi członkami rodziny. Warto je doceniać i szanować, odwdzięczają się bowiem na wiele sposobów, również tych poprawiających nasze zdrowie.

Puppy Yoga – leczniczy kontakt

Psy to przyjazne i wierne ludziom zwierzęta. Istnieją trzy grupy osób: jedna kocha psy, druga koty, trzecia wszystkie zwierzęta po trochę. Dobrą wiadomością dla wielbicieli psów będzie fakt, że w Polsce pojawia się coraz więcej zajęć fizycznych, ale jakich? Z udziałem szczeniaków! Ma to obopólne korzyści, ponieważ rozchodzi się o zajęcia zwane puppy yoga. Oznacza to, że w zajęciach biorą udział osoby, które są fanami yogi i psów. Dla ludzi pojawia się możliwość ruchu i miziania szczeniaków, a dla psiaków jest to idealny moment na rozwój kontaktów i dostosowania się zarówno do obecności innych ludzi, jak i psów. Obecnie zajęcia mają miejsce w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Warto dodać, że we Wrocławiu takie zajęcia odbyły się z psami przeznaczonymi do adopcji.

Alpaki i pomoc w terapii

Alpaki to iście przyjazne zwierzaki, jeśli otrzymują odpowiednią opiekę. Niektórym mogą kojarzyć się ze śmiesznym pluciem na ludzi, ale są to kochane i zarówno użyteczne zwierzęta. Użyteczne w kwestii pomocy. Prócz puchatego i pięknego futra, alpaki mają do zaoferowania same siebie. Oznacza to tylko tyle, że właśnie alpaki jako jedna z grup zwierząt są wykorzystywane do kwestii terapeutycznych. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich charakter, z pewnością są one w stanie niejednemu poprawić humor, dlatego też terapia ma dwie strony – ruchową oraz umysłową. W dużej mierze przyczynia się do tego również charakter alpak. Są to zwierzęta ciekawskie i towarzyskie, nie boją się ludzi. Terapia polega na kontakcie – poprzez zabawę, głaskanie, przebywanie. Można powiedzieć, że to same przyjemności, dodatkowo niosące pomoc.

Psy jako pomoc szpitalna

Pora na powrót do psich kompanów. Teraz kilka słów o ich obecności w szpitalach. Staje się to coraz bardziej popularne w Polsce, gdzie zwierzęta pojawiły się już w kilku lecznicach. Czemu i po co? Przykładowo, by dodać otuchy chorym pacjentom, by poprawić ich humor, ale to tylko najprostsze zadania istot z merdającym ogonem. Zwierzęta te pracują w dziedzinach takich jak: psychoterapia, fizjoterapia, pedagogika specjalna, terapia edukacyjna i terapia mowy, logopedyczna. Jest więc tego mnóstwo. Zazwyczaj właścicielem psa terapeutycznego jest terapeuta. Tworzy to jednolitą całość dobrej terapii. Psy muszą  być odpowiednio wyszkolone i kierowane przez opiekuna, by następnie wypełniać powierzone im zadania.

Zwierzęta w dużej mierze niosą pomoc, która nie zawsze jest zauważona. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, ponieważ niesie same pozytywne skutki i jest dobrą opcją, gdy klasyczna terapia nie przynosi efektów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments