Szaleństwo zakupów – jak uniknąć świątecznej gorączki?

0
89
zakupów
fot. pikisuperstar / pl.freepik.com

Święta Bożego Narodzenia to okres pełen radości i spokoju, który powinien być dla nas czasem spędzonym w gronie bliskich. Coraz częściej popadamy jednak w szaleństwo zakupów, które przysłania jego prawdziwy sens. Co pomoże nam skupić się na tym, co w tym magicznym okresie jest najważniejsze?

Rozpoczęcie zakupów wcześniej

Najgorszymi doradcami każdego z nas są idący ze sobą w parze: upływający czas i stres. Tu zaczyna się zakupowe szaleństwo. Jeśli zostawimy kupno prezentów na ostatnią chwilę, to nasze wybory będą nagłe i nieprzemyślane, a co za tym idzie – bezmyślne. Najprawdopodobniej nie będziemy wtedy zważać na cenę ani przydatność kupowanych podarunków, w skutek czego zapłacimy więcej. Rozpoczęcie świątecznych zakupów odpowiednio wcześniej pomoże nam uniknąć nerwów związanych ze strachem przed brakiem prezentu. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, a nasze wybory będą przemyślane i trafne. Unikniemy w ten sposób szaleństwa zakupów.

Zaplanowanie budżetu przed zakupami

Kolejny krok do uniknięcia zakupowego szaleństwa to realna ocena tego, ile możemy w tym roku przeznaczyć na świąteczne wydatki. Warto przeliczyć na jak wiele możemy sobie w danym roku pozwolić, dzięki czemu nasz budżet nie ucierpi na bezmyślnych zakupach, na które być może nas tak naprawdę nie stać.

zakupów
fot. schantalao / pl.freepik.com

Sporządzenie listy prezentów

Warto, abyśmy zastanowili się nad tym, co lubią i czego potrzebują nasi bliscy, których chcemy obdarować. Stworzenie takiej listy pomoże nam uniknąć nietrafionych prezentów i zapobiegnie ich bezmyślnemu poszukiwaniu w galeriach handlowych. Będzie to dla nas również duża oszczędność czasu, który będziemy mogli poświęcić np. na kulinarne przygotowania do świąt.

Kreatywność, a nie szaleństwo zakupów

Specjalny czas to również specjalne podarunki. Warto, abyśmy pomyśleli nad stworzeniem naszych prezentów własnoręcznie, co nie tylko doda im wyjątkowości, ale również pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Unikniemy wtedy ryzyka, że będziemy nieoryginalni, a obdarowana przez nas osoba zarzuci nam „pójście na łatwiznę”. Album ze zdjęciami, film, a może wspólne gotowanie lub maraton filmowy? Takie alternatywy na pewno sprawią, że nasi bliscy poczują się wyjątkowo.

Poszukiwania zakupów online

Zrobienie całości lub części zakupów w Internecie pozwoli nam zaoszczędzić czas, który poświęcilibyśmy na poszukiwanie prezentów w galeriach, które na pewno byłyby przepełnione ludźmi, a co za tym idzie – kolejki w sklepach ogromne. Kupowanie online ułatwia również przeszukiwanie ofert, które różnią się od siebie zarówno ceną, jak i jakością. To wszystko składa się na to, że nasze wybory są rozsądne i przemyślane.

Kontrolowanie konta bankowego

Nic tak nie psuje humoru, jak pieniądze znikające z konta. Warto regularnie kontrolować nasze wydatki, aby zapobiec nadmiernemu kupowaniu często niepotrzebnych rzeczy.

Zamiana zakupów w swój własny czas

Najlepszym, co możemy podarować innym ludziom, jest nasz czas. Powinniśmy pomyśleć o tym, że zakupy i prezenty to tylko mały element tego wyjątkowego okresu jakim jest Boże Narodzenie. Wspólne spędzanie chwil może być najcenniejszym darem, jaki zaoferujemy naszym bliskim, a wpadanie w świąteczną gorączkę i wir zakupów nie jest konieczne, a nawet może okazać się zupełnie zbędne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments