Światowy Dzień Pszczół!

0
192
fot. Adobe Stock

Światowy Dzień Pszczół przypada na 20 maja. Ma przypominać nam o istocie znaczenia pszczół w naszym życiu oraz uświadamiać nas o zagrożeniach, które mogłyby wyniknąć w przypadku ich wyginięcia.

Dlaczego są takie ważne?

fot. Adobe Stock

Pszczoły od wieków przynoszą ludziom, zwierzętom i środowisku ogrom korzyści. Sądzisz, że jeśli nie jesz miodu lub nie leczysz się propolisem, to ich praca nie wpływa na Twoje życie? Jesteś w błędzie! To one zapylają kwiaty, dzięki czemu możemy się cieszyć z dobrodziejstw wielu roślin np. owoców, orzechów, zbóż, jak i nasion. Ponad 80 procent roślinności na całym świecie zapylana jest właśnie przez nie. Na pewno nie zdziwi Was więc fakt, że tak naprawdę to dzięki ich istnieniu my również możemy istnieć.

Jak powstał Światowy Dzień Pszczół?

fot. Adobe Stock

Słowenia zwróciła się do ONZ z prośbą o ogłoszenie 20 maja Międzynarodowym Dniem Pszczół. Jednak dopiero po trzech latach wysiłków wielu krajów, w celu ustanowienia tego dnia świętem, 20 grudnia 2017 roku ONZ wydało oficjalne oświadczenie. Od tamtej pory 20 maja uważany jest za Międzynarodowy Dzień Pszczół.

fot. domena publiczna

Dlaczego akurat 20 maja?

Data ta nie wzięła się znikąd. Tego właśnie dnia urodził się pionier pszczelarstwa – Anton Janša. Był on pierwszym nauczycielem pszczelarstwa. W XVIII wieku wykładał na dworze cesarzowej Marii Teresy. Napisał on również trzy książki, w których zawarł całe swoje doświadczenie dotyczące pracy z pszczołami. Wielu pszczelarzy po dziś dzień korzysta z jego metod.

 

Dbajmy o pszczoły, a one zadbają o nas!

fot. Adobe Stock

Liczebność pszczół z roku na rok maleje. Dlatego też ogłoszenie przez ONZ 20 maja jako Światowy Dzień Pszczół było bardzo ważnym wydarzeniem. Jest to wspaniała okazja do uświadamiania innych, jak ważnymi stworzeniami są pszczoły. Powinniśmy przeprowadzać działania wzmacniające siedliska tych owadów, ich liczebność oraz wspierać rozwój pszczelarstwa. Ważnym jest również nagłaśnianie problemu malejącej populacji pszczół.

Miód

fot. Adobe Stock

Istnieje wiele rodzajów miodów – zależnie od tego z czego został on wyprodukowany. Możemy wymienić takie rodzaje jak lipowy, gryczany, spadziowy, wielokwiatowy, faceliowy, rzepakowy, wrzosowy i wiele innych. Są one bardzo doceniane w naturalnym lecznictwie ze względu na to, że posiadają właściwości prozdrowotne. Podczas przeziębienia warto jest wypić herbatę z miodem! Miód działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie i łagodzi kaszel. Dodatkowo wzmacnia on naszą odporność! Możemy go również używać do kanapek, słodkich wypieków, owsianek, deserów oraz mięsa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments