Studia wydają się trudne? Ułatwimy Ci start!

0
98
studia
fot. rawpixel.com / pl.freepik.com

Przejście z nauki w szkole średniej na uczelnię wyższą to często duże wyzwanie dla przyszłych studentów. Planujesz rozpocząć swoje wymarzone studia, ale masz obawy, czy sobie poradzisz? Mamy kilka porad, które ułatwią Ci odnalezienie się w nowej sytuacji.

Zrób research swojej wymarzonej uczelni

Zapoznanie się z wyglądem i działaniem uczelni, na którą chcesz aplikować, ułatwi Ci funkcjonowanie w niej, kiedy już rozpoczniesz studia. Warto zorientować się jak duża jest placówka i co dokładnie się w niej znajduje, aby sprawniej poruszać się po niej, kiedy zacznie się rok akademicki.

Zapytaj studenta/absolwenta o swoje studia

Warto poszukać kogoś, kto studiuje lub studiował na uczelni, na którą się wybierasz (szczególnie konkretny kierunek, który Cię interesuje). Zaczerpnięcie opinii kogoś, kto zna to środowisko od środka, na pewno pomoże Ci zapoznać się z panującymi tam zasadami i atmosferą. Dowiesz się również więcej o swoich przyszłych wykładowcach i przedmiotach, co zdecydowanie ułatwi Ci wdrożenie się w studia i zniweluje związany z nimi stres.

Dołącz do grupy w mediach społecznościowych

Razem raźniej! Nie tylko dla Ciebie nowy etap edukacji może być stresujący. Sprawdź, czy w social mediach powstała grupa Twojego kierunku studiów i dołącz do niej. Jeśli nie – załóż ją! Dzięki temu poznasz ludzi, z którymi będziesz studiować, co sprawi, że  poczujesz się pewniej, kiedy rozpocznie się rok akademicki. Kto wie? Może nawiążesz z kimś stały kontakt i zyskasz nowych znajomych? Taka grupa to również szansa, abyś mógł wymienić się z innymi obawami na temat nowej sytuacji oraz okazja do poznania różnych opinii i oczekiwań co do Twojego przyszłego kierunku.

Zapoznaj się z tytułami naukowymi prowadzących

Ważnym elementem studiowania jest znajomość tytułów naukowych zatrudnionych osób oraz władz uczelni. Podczas całego procesu nauki będziesz często pisać e-maile do prowadzących zajęcia oraz zadawać pytania na poszczególnych przedmiotach. Warto wiedzieć, jak powinno się do nich zwracać, aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Dowiedz się, jak tytułują się wykładowcy i staraj się o tym nie zapominać w bezpośrednim kontakcie z każdym z nich.

Na studiach dbaj o aktywność

Mogłoby się wydawać, że wśród dużej ilości studentów nikt nie będzie zwracał uwagi na poszczególne osoby  – nic bardziej mylnego. Jeśli wykażesz się dużą aktywnością, na pewno zostaniesz zapamiętany przez danego wykładowcę, co może okazać się pomocne w ocenie z zaliczenia jego przedmiotu. Większość prowadzących docenia zaangażowanie studentów i jeśli zauważy je u Ciebie, na pewno weźmie je pod uwagę także, jeśli będziesz chciał załatwić z nim jakąś ważną sprawę.

Załóż wspólny dysk ze swoim kierunkiem

Wymiana notatek z innymi studentami może okazać się niezwykle pomocna podczas kolokwiów oraz zaliczeń semestralnych. Każdy może znać się lepiej na czymś innym i sprawniej radzić sobie z różnymi przedmiotami. Warto umówić się między sobą kto, kiedy i na jakich zajęciach będzie prowadził notatki i udostępniał je później na Waszym wspólnym dysku. Jeśli zaproponujesz takie rozwiązanie, na pewno spotka się ono z pozytywnym odbiorem i zarówno Tobie, jak i innym studentom z kierunku będzie dużo łatwiej uczyć się do poszczególnych zaliczeń i wszyscy będziecie mogli zaoszczędzić sporo czasu.

studia
fot. master1305 / pl.freepik.com
Nie poddawaj się

Początki zawsze są trudne. Jeśli coś sprawia Ci duży problem, spróbuj poprosić kogoś o pomoc i nie wstydź się korzystać z czyiś rad. Nie załamuj się, jeśli coś nie pójdzie od razu po Twojej myśli. Postaraj się zacząć jeszcze raz i pomyśl o tym, że wiele osób przechodziło to samo i ostatecznie dało sobie radę. Nie zniechęcaj się.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments