Egzaminy na studiach – jak nie zwariować podczas sesji?

0
67
Egzaminy
fot. upklyak / pl.freepik.com na Freepik

Egzaminy to niezwykle stresujący czas dla studenta. Nadmiar materiału i trwająca sesja może spowodować ogromną panikę, a co za tym idzie  – gorsze wyniki. Jest jednak kilka sposobów, aby zaliczenia nie były tak straszne, jak je malują. Co możesz zrobić, aby ułatwić ten czas?

Rób notatki na bieżąco

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez studentów jest brak notatek z przedmiotów, które pojawią się w sesji. Powoduje to, że kiedy nadchodzą egzaminy, nie mają materiałów do nauki i popadają w panikę. Jeśli regularnie będziesz notować treści z zajęć, to w trakcie zaliczeń będzie Ci dużo łatwiej uczyć się z gotowych tekstów, które udało Ci się przygotować. Zaoszczędzisz również sporo czasu i nerwów, a co za tym idzie, będzie Ci łatwiej przygotować się do egzaminów.

Zacznij naukę do egzaminów wcześniej

Zaplanowanie całej nauki do egzaminów z odpowiednim wyprzedzeniem pomoże Ci rozłożyć ją w czasie, co sprawi, że będziesz mieć mniej materiału do przyswojenia za jednym razem. Dzięki temu spędzisz mniej godzin nad notatkami jednego dnia, pozwolisz swojemu umysłowi odpocząć i będziesz mieć większą szansę na wole wieczory, które pomogą Ci się zrelaksować przed nadchodzącymi zaliczeniami.

Zrób spis wszystkich egzaminów

Dokładnie rozpisanie wszystkich terminów i sposobów zaliczenia sprawi, że będziesz dokładnie wiedzieć czego i w jaki sposób powinieneś się nauczyć. Łatwiej będzie Ci również zdecydować, od którego przedmiotu zacząć, a który zostawić na później. Nie będziesz mieć także wątpliwości co do tego, czy nie przeoczyłeś żadnego zaliczenia. Możesz również skreślać te egzaminy, które już minęły, aby mieć pewność, że są już za Tobą. Taka metoda pomoże Ci również zobaczyć, że koniec testów jest coraz bliżej, co zmotywuje Cię do dalszej nauki.

egzaminy
fot. rawpixel.com / pl.freepik.com

Znajdź swój sposób na naukę

Każdy ma inne przyzwyczajenia, zwyczaje i obowiązki. Jedni wolą uczyć się dłużej, inni krócej, jedni rano, inni wieczorem. Znalezienie odpowiedniego dla Ciebie systemu i pory dnia na naukę sprawi, że będzie ona dla Ciebie przyjemniejsza. Może wolisz uczyć się jednego przedmiotu na raz? A może wszystkich? Preferujesz zakuwanie przy głośnej muzyce? A może wolisz zupełną ciszę? To Ty decydujesz. Odkryj metodę, która będzie najskuteczniejsza dla Ciebie, a sesja na pewno nie będzie żadnym problemem.

Miej czas na przyjemności

Pamiętaj, że studia i nauka to nie wszystko. Nie zapominaj o swoich potrzebach i znajdź czas na przyjemności. Ciągła nauka może spowodować tylko większą frustrację. Jeśli przeznaczysz część czasu na swoje hobby, dobrą kawę czy inne aktywności, które lubisz, to pozwolisz swojemu umysłowi na odpoczynek, dzięki czemu dalsza nauka będzie przyjemniejsza i bardziej skuteczna.

egzaminy
fot. halayalex / pl.freepik.com
Pamiętaj, że są inne terminy egzaminów

Największą satysfakcję i spokój daje zaliczenie wszystkich egzaminów w pierwszym terminie. Pamiętaj jednak, że nie każdy musi zdać wszystko od razu. Postaraj się zrobić jak najwięcej, aby mieć testy jak najszybciej za sobą, jednak nie zapominaj, że najważniejsze jest Twoje własne zdrowie. Jeśli nie uda Ci się zaliczyć wszystkich egzaminów od razu  – nie załamuj się. Każdy może mieć gorszy dzień lub wylosować trudniejsze pytania. Spokojnie podejdź do kolejnego terminu, który może okazać się dla Ciebie szczęśliwy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments