Prawie każdego dnia jesteśmy narażeni na stres. Jedni z nas są mniej lub bardziej odporni na jego oddziaływanie. Jest to mocny przeciwnik. Czy wiesz, jak sobie poradzić i nie dać się pokonać?
Co wywołuje stres? Często są to sytuacje związane z pracą, uczelnią, problemami w domu i życiu rodzinnym, strach przed innymi osobami, niekiedy pogarszający się stan zdrowia. Jakie są najczęstsze objawy zestresowania? Uczucie niepewności lub zagrożenia, roztargnienie, problemy z koncentracją, ból w brzuchu, spocone ciało lub dłonie, zaciśnięte pięści. Brzmi znajomo, prawda?
Do czego może doprowadzić stresujący styl życia?
Nie powinniśmy bagatelizować oznak stresu, ponieważ ich skutki mogą być poważne i utrudniać funkcjonowanie na co dzień. Oprócz problemów na podłożu psychicznym (zaburzenia psychiczne, przykładowo depresja), często mogą doprowadzić do innych dolegliwości czy rozwoju chorób:
- zmęczenie i problemy z zasypianiem, bezsenność,
- uczucie gniewu, rozczarowania, smutku, bezradności,
- niechęć do ludzi i wycofanie ze społeczeństwa,
- problemy z nadciśnieniem, choroby serca,
- pogorszenie odporności organizmu,
- utrata wagi (zaburzenia odżywiania), wypadanie włosów,
- problemy z kręgosłupem,
- cukrzyca, choroby nowotworowe.
Czas na spotkanie w ringu: Ty kontra stres!
Najprostszym sposobem jest pozbycie się źródła stresu. Niestety, ale nie zawsze jest to możliwe, więc dobrze jest znać metody na walkę z przeciwnikiem.
- Uśmiechnij się i postaw na pozytywne nastawienie!
- Unikaj kłótni w domu oraz miejscu pracy. Nieprzyjemna wymiana zdań może spowodować pobudzenie, więc weź głęboki wdech, policz do trzech i dokończ rozmowę z mocnymi i racjonalnymi argumentami.
- Jeśli stresują Cię problemy innych, odgrywasz rolę powiernika i wysłuchujesz ich smutków, postaw granicę i przestań się zadręczać. To nic złego, że jesteśmy asertywni i zrezygnujemy z toksycznych relacji.
- Nie dramatyzuj. Usiądź spokojnie i doceń to, co masz lub jest wokół Ciebie: nadejście wiosny, słoneczna pogoda, promocja w sklepie.
- Wyśpij się i zadbaj o jakość snu.
- Rozmowa. Przedyskutuj temat z przyjacielem, lub skorzystaj z rady specjalisty.
- Jeśli nie chcesz rozmawiać, postaw na prowadzenie dziennika. Zanotuj w nim swoje myśli, obawy oraz zapisz choć jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczny po całym dniu. W chwilach kryzysowych wróć do rzeczy, za które byłeś wdzięczny.
- Odnajdź work-life balance, czyli równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym. Umiar oraz umiejętność zarządzania czasem z pewnością odejmą Ci stresu.
- Wyrzuć to z siebie i idź na trening! Wyjdź pobiegać, popływać, albo skorzystaj z siłowni.
- Relaksacyjna kąpiel lub masaż z aromaterapią – zioła, olejki posiadają ogromną moc i zastosowane jako dodatek sprawią, że Twoje ciało się odpręży.
- Nie zajadaj stresu – da to krótkotrwałe poczucie spokoju, ale niesie za sobą inne konsekwencje: dodatkowe kilogramy, problemy ze zdrowiem. Zamiast tego postaw na suplementację od wewnątrz: cynk, magnez, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe Omega-3 (koniecznie skonsultuj się z lekarzem!).
- Muzyka relaksacyjna – słuchanie muzyki może pomóc w obniżeniu poziomu stresu oraz obudzi w nas poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, pomaga w wyrównaniu pracy serca i znormalizowaniu oddechu.
- Coraz większą popularnością cieszą się olejki CBD, które nie mają psychoaktywnego wpływu na nasz organizm (zachowujemy czystą i otwartą głowę), tylko działają na nasz układ nerwowy i mięśniowy: redukuje stres, może łagodzić stany lękowe, a także zmniejsza uczucie napięcia. Dodatkową zaletą jest wspomaganie leczenia bezsenności.
- Postaw na techniki relaksacyjne. Wypróbuj jogę lub medytację, by oczyścić głowę.
- Cisza. Codzienny miejski zgiełk, intensywny tryb życia – to oznacza hałas. Pozwól sobie choć na 15 minut ciszy w ciągu dnia i kontakt z przyrodą, na przykład w postaci spaceru po parku.
- Offline, czyli bądź niedostępny dla reszty świata. Daj sobie chwilę wytchnienia i wyłącz wszelkie urządzenia. Ten czas możesz poświęcić na ułożenie myśli i stworzenie planu działania.
- Stwórz listę rzeczy, które wywołują u Ciebie stres – jest to dobry krok do przygotowania się na nerwowe sytuacje oraz pomoże uniknąć stresu.
- Rozwiąż problem, który wywołuje stres.
Jeśli stres Cię nie mobilizuje, koniecznie musisz znać powyższe metody. Nie ma uniwersalnego sposobu, aby uporać się z nerwami, jednak pamiętaj! Uśmiechnij się! To już pierwszy krok do polepszenia sytuacji.