Joga. Styl życia i korzyści zdrowotne

0
337
joga
fot. pixabay.com/pl/photos/joga-balansowa%c4%87-zen-pla%c5%bca-ocean-1842292/

Początek roku to czas nowych wyzwań. Dlaczego warto wybrać jogę?

Praktycy twierdzą, że joga jest nietypowym rodzajem aktywności fizycznej. Łączy w sobie nie tylko aspekt pracy nad ciałem, lecz także umysłem. Co raz więcej osób dopatruje się w tym filozofii i sposobu na życie. Regularne ćwiczenia mają przynieść ukojenie, spokój ducha i wymierne korzyści zdrowotne.

Joga, czyli sztuka ze Wschodu

Na samym początku krótko o pochodzeniu. Jak się okazuje, joga to nie tylko modna gimnastyka, a głęboko przemyślany nurt filozoficzny. Pierwsze ślady tej aktywności odkryto w dolinie Indusu. Pozostawione figurki z terakoty miały przedstawiać tradycyjne pozy tej dyscypliny. Co więcej, archeolodzy datują ich pochodzenie na ok. 2000 lat p.n.e.

Współcześnie joga nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wyznawców hinduizmu lub buddyzmu. Połączenie fascynacji Wschodem z kulturą ciała znacząco wpłynęło na popularyzację tego trendu w Europie.

Korzyści zdrowotne

Joga, podobnie jak pozostałe dyscypliny sportu, korzystnie wpływa na zdrowie. Regularne rozciąganie wspiera kręgosłup, który nierzadko jest mocno przeciążony przez siedzący tryb życia lub pracę przed komputerem. Argument, który przemawia do większości, to poprawa kondycji i elastyczności ciała.

Nie od dziś wiadomo, że systematyczna aktywność wydłuża życie i pozwala zapobiec wielu chorobom. Zawarte w jodze ćwiczenia oddechowe przeciwdziałają astmie i nadciśnieniu. Dodatkowo zestawienie wysiłku z relaksem przyczynia się do redukcji stresu. Do szeregu zalet należy dołączyć poprawę przemiany materii, a tym samym pomoc w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Podczas takiego treningu nasz organizm wydziela ogromne ilości melatoniny, więc dłuższa praktyka ma również korzystny wpływ na jakość snu.

Korzyści dla ducha

Jogini podkreślają mocny związek ciała z duchem. Dyscyplina ma uczyć zachowania balansu między tymi sferami. W związku z tym warto połączyć gimnastykę z medytacją. Właśnie w ten sposób praktycy jogi mają osiągać podwójne korzyści.

Joga to trend, filozofia, sport i sposób na życie. Nic dziwnego, że nurt ten stale się rozwija. Joga piękna to jedna z licznych książek w tej dziedzinie. To, co ją wyróżnia, to z pewnością praktyczne i jednocześnie niesztampowe podejście do tematu.

Od czego zacząć?

Ciężkie i długie sesje jogi mogą okazać się zniechęcające. Na samym początku warto zacząć od krótkich treningów we własnym zaciszu domowym. Z czasem można stopniowo zwiększać częstotliwość i intensywność ćwiczeń.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments