Pies z kotem – jak ich do siebie przyzwyczaić?

0
23
pies i kot
fot. stockgiu/pl.freepik.com

Wiele rodzin chciałoby, aby w ich domu był zarówno pies, jak i kot. Co należy zrobić, aby te zwierzaki się ze sobą oswoiły i były przyjaciółmi, a nie wrogami?

pies i kot
fot.Freepik/pl.freepik.com

Wiek psa i kota

Warto, aby zwierzaki były ze sobą od początku. Jeśli zaadoptujesz szczeniaka i kociaka, to szansa na to, że się ze sobą dogadają, będzie bardzo duża. Małe pupile są chętne do zabawy i nie mają wyrobionych przyzwyczajeń, przez co łatwiej im jest zaakceptować innego towarzysza. Jeśli kot jest już dorosły, też powinien przyjąć chętnie szczeniaka. Z reguły starsze koty nie wyczuwają zagrożenia w małym psie. Jeśli sytuacja wygląda odwrotnie, to może pojawić się problem. Dorosły pies często nie chce w swoim towarzystwie zmian. W tym wypadku należy powoli przyzwyczajać starszego przyjaciela do kociaka. Najlepiej zacząć od zapachu kotka i na początku trzymać go w innym pomieszczeniu. Warto także nagradzać psa za wszystkie dobre zachowania w stosunku do nowego domownika.

Pies przygotowany na kota, kot na psa

Na początku warto przygotować osobną przestrzeń dla każdego z pupili. Każdy powinien poczuć, że ma w domu swoje miejsce. Dobrze jest również lekko zmęczyć obydwa zwierzaki np. spacerem. Nie wolno dać odczuć żadnemu ze zwierzaków, że jest mniej ważny.

Zwierzaki przyzwyczajane powoli

Niczego nie wolno robić drastycznie. Zwierzaki powinny powoli przyzwyczajać się do swojej obecności. Najlepiej żeby pies poznawał stopniowo zapach kota i mógł się do niego przyzwyczaić. Spokojnie należy także dokonywać ich integracji i pokazywać swoją obecność przy drugim pupilu. Któryś z nich szybko może poczuć się zazdrosny  – szczególnie pies, który z natury jest bardziej przywiązany do człowieka.

Kontrolowane i nagradzane zachowania

Nawet jeśli zwierzaki są dobrze wychowane, to należy nadzorować ich zachowanie. Zwierzę zawsze może zareagować instynktownie. Warto pilnować, aby sobie za dużo nie dokuczały i nagradzać je za przyjazne w stosunku do siebie zachowania.

Brak złego nastawienia

Nie wolno nastawiać się na to, że zaadoptowanie zwierzaków się nie uda. Nawet jeśli początki są ciężkie, to cierpliwość może przynieść sukces. Gdyby jednak wszelkie próby i czas nie pomagały, to warto udać się po pomoc do behawiorysty, który pomoże zwierzakom się zaprzyjaźnić.

zwierzaki
fot. Freepik/pl.freepik.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments