Wakacje powoli się kończą, ale nie zmienia to faktu, że podróżować można cały rok. Niestety, w dobie pandemii, która serwuje nam masę obostrzeń, ciężko wybrać się za granicę, więc warto zwiedzić nasza ojczyznę. Polska to piękny kraj, który ma w sobie wiele wspaniałych miejsc.
Polska położona jest między Morzem Bałtyckim a Sudetami i Karpatami, dzięki temu można zarówno wspinać się po górach i wypoczywać na plaży. Nasz kraj może zaoferować nam wiele urokliwych terenów. Oto przepiękne miejsca w Polsce, które trzeba odwiedzić!
Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy powstał w 1954 roku i obejmuje bardzo duże tereny, między innymi należą do niego Tatry. Uznany został za światowy rezerwat biosfery. Długość szlaków turystycznych wynosi ponad 240 km. Duże różnice wzniesień, piętrowość klimatu powodują duże różnice temperatur, przez co nawet w lato trzeba zabrać ze sobą bluzę. Najpiękniejszym i najbardziej uczęszczanym miejscem w tym Parku Narodowym jest Morskie Oko, największe jezioro tatrzańskie. Jeśli planujesz się wybrać właśnie w to miejsce, zarezerwuj sobie pół dnia i zabierz ze sobą wygodne obuwie. W Tatrzańskim Parku Narodowym można zobaczyć wiele gatunków roślin i zwierząt, również tych chronionych. Spotkamy w nim kozice, świstaki, jelenie, sarny, a nawet niedźwiedzia brunatnego. Na niebie możemy podziwiać między innymi orła przedniego.
Morze Bałtyckie i Trzęsacz
Jeśli mieszkasz w Polsce, to na pewno byłeś nad Morzem Bałtyckim, a jeśli nie, to musisz to jak najszybciej nadrobić! Jest to morze zimne i jego temperatury wahają się od -0,5 do +20°C, dlatego kąpiel w chłodniejszą pogodę może być trudna. Morze Bałtyckie ma wiele pięknych plaż, portów i miasteczek przybrzeżnych, o których można byłoby się rozpisać na wiele stron. Jednym z takich miasteczek jest Trzęsacz, który znany jest z ruin gotyckiego kościoła św. Mikołaja. Aktualnie, zachowała się tylko południowa ściana kościoła, która znajduje się u szczytu klifu. Ten niecodzienny widok spowodowany jest procesami abrazyjnymi. Co ciekawe, świątynia początkowo została wybudowana w odległości około 2 km od brzegu. Legenda głosi, że na przykościelnym cmentarzu leży bogini morza, która została złowiona przez rybaków i więziona przez księdza. Od tego momentu, jej ojciec uderza falami o klif, aby ciało córki wróciło do domu.
Mazury
Mazury, czyli cud natury, to przepiękne miejsce, idealne na wypoczynek. Jest to wspaniała kraina lasów i jezior. Na Mazurach można podziwiać wiele malowniczych wód i codziennie jeździć na rowerach wśród zielonych lasów. Zostały ukształtowane przez ostatnie zlodowacenie około 14 000–15 000 lat temu. Warto odwiedzić Giżycko, czyli ogromne miasto w Krainie Wielkich Jezior, które nazywane jest stolicą żeglarstwa w Polsce. Dobrze się również wybrać do Mrągowa, gdzie co roku odbywa się Piknik Country, a także do Ełku, czyli największego i najludniejszego mazurskiego miasta. Oczywiście trzeba również wybrać się nad wodę. Największym jeziorem w Polsce, zlokalizowanym na Mazurach jest jezioro Śniardwy. A jeśli jest się już na Mazurach, to warto udać się na Pole Bitwy Grunwald, na którym w 1410 roku wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków.
Warszawa
Stolica Polski, Warszawa, to największe i najludniejsze miasto w naszym kraju. Jest w nim wiele miejsc, które trzeba zobaczyć. Jednym z nich są Łazienki Królewskie. To przepiękny park o dużych rozmiarach, który kryje w sobie letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolejnym miejscem, do którego warto się udać jest Stare Miasto, a jeśli jesteś już na warszawskiej starówce, nie zapomnij zwiedzić Zamku Królewskim. Oczywiście warto również wybrać się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które upamiętnia wydarzenia 1944 roku. A skoro mowa o muzeach, to jest jeszcze jedno obowiązkowe na mapie Warszawy – Muzeum Narodowe, które mieści ponad 830 tysięcy eksponatów. Jeśli chcesz zobaczyć panoramę miasta, koniecznie wybierz się na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, a miejscem idealnym na spacer lub na przejażdżkę na rowerze będą Bulwary wiślane.
Gdańsk
Gdańsk to przepiękne miasto umieszczone nad Morzem Bałtyckim. Jest to stolica województwa pomorskiego i węzeł komunikacyjny północnej polski. Będąc w tym mieście warto zwiedzić Muzeum Bursztynu, w którym możesz podziwiać niezwykłe przedmioty wykonane z tego materiału. Nie bez powodu Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Jeśli chodzi o muzea, warto również wybrać się do Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Oczywiście nie można zapomnieć o Ratuszu Głównym miasta, a także słynnej fontannie Neptuna. Dodatkowo warto zobaczyć Bramy Gdańska: Żuraw, Złota, Zielona i Wyżynna. Jest jeszcze jeden punkt na mapie tego miasta, który jest warty uwagi – Wielka Zbrojownia, nazywana też arsenałem. No i oczywiście będąc tak blisko morza trzeba wybrać się na plażę.
Nikiszowiec
Nikiszowiec to zdecydowanie jedno z bardziej magicznych miejsc w Polsce. Jest to zabytkowe osiedle w Katowicach, które początkowo było osiedlem górniczym powstałym na początku XX wieku. Od 2011 roku uznawane jest za pomnik historii. Zabudowa Nikiszowca powstała według projektu Georga i Emila Zillmannów. Wszystko zostało wykonane z cegły. Budowle tworzą zamknięty, zwarty układ. Będąc w tym miejscu może się wydawać, że czas się zatrzymał, albo przeniósł nas do opowiadań z ubiegłej epoki. Piękne kwiaty na cegle, czerwone parapety to prawdziwa magia tego miejsca. Każdy, będąc na Śląsku, powinien odwiedzić to miejsce.
Polska to nie tylko piękne krajobrazy i miasta, to także wiele zabytków, z którymi wiąże się historia. W naszym kraju istnieje ponad 400 zamków. Każdy z nich jest warty odwiedzenia, ale te trzy zasługują na szczególna uwagę.
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu to prawdopodobnie najsławniejszy zamek w Polsce. Przez wiele wieków zamieszkiwali go władcy naszego kraju. Na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony, palony, a także okradany, co doprowadziło do tego, że był często rozbudowywany i odnawiany. Na zamku możemy podziwiać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny oraz zbrojownie. Warto także wybrać się na Basztę Sandomierską oraz zobaczyć Ogrody Królewskie. Oczywiście obowiązkowym punktem zwiedzania tego zamku jest smocza jama i ziejący ogniem Smok Wawelski. W kryptach pod katedrą wawelską znajdują się Groby Królewskie, które także można zobaczyć. A jeśli jesteś już na Wawelu, warto zwiedzić także przepiękny Krakowski Rynek i Kazimierz.
Malbork
Po zamku na Wawelu nie można nie wspomnieć o zamku w Malborku. Powstawał przez 183 lata, od XII do XVI wieku. Jest to największy na świecie ceglany zamek wybudowany przez Krzyżaków. Jego zwiedzanie zajmuje ponad trzy godziny. Składa się z trzech części, pierwszą jest Zamek Wysoki, w którym zobaczymy dziedziniec, wieżę Gdanisko, kościół zamkowy, spichlerz zakonny i wiele, wiele innych ciekawych miejsc. Koleją częścią jest Zamek Średni, w którym znajduje się Wielki Refektarz, a także piwnice zamkowe i wiele komnat. W ostatniej, trzeciej części znajduje się Zamek Niski, czyli dawna zbrojownia i pomieszczenia gospodarcze. Zamek w Malborku w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej to przepiękna zabytkowa rezydencja położona w województwie opolskim. Przez wiele lat znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic. Jest on częściowo udostępniony do zwiedzania. Warto przyjechać i zobaczyć ten wspaniały pałac położony w bardzo malowniczym miejscu. Jego park jest idealnym miejscem na długie relaksujące spacery. Można tam również napić się kawy i zjeść pyszne ciasto w salonie z antresolą. Co ciekawe, wokół pałacu krąży wiele legend. Jedną z nich jest opowieść o pewnej Brytyjce, która popełniła samobójstwo, rzucając się z wieży. Do dziś na szczycie najwyższej wieży zamkowej w oknie widoczny jest kościotrup, który ma przypominać jej historię.
lol