Otwieramy sezon na rolki i wrotki!

0
335
Sezon na rolki
fot. Pixabay

Czy są tu jacyś fani rolkarstwa i wrotkarstwa? Jeśli tak, to ten post jest zdecydowanie dla was. Jeśli natomiast nigdy nie mieliście okazji spróbować jazdy na nich, to najwyższa pora to zmienić!

Buty na kółkach

Niby nic szczególnego, buty, do których ktoś, kiedyś przyczepił kółka i zaczął na nich jeździć. Był to jednak, jak się okazało, pomysł fenomenalny. Dzisiaj rolki nie są tylko atrakcją dla najmłodszych, ale idealnym sposobem na spędzanie czasu dla osób w każdym wieku. Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród młodzieży, ale coraz więcej dorosłych, także decyduje się na taką aktywność fizyczną i sposób na spędzanie wolnego czasu.

Skąd wziął się pomysł?

Rolki z tego co wiemy, pochodzą z Holandii. To właśnie Holender jako pierwszy pomyślał, że sport tak popularny zimą, może mieć też swój wiosenno-letni odpowiednik. Znana jest także historia z 1760 roku. Wtedy to John Joseph Merlin (producent instrumentów muzycznych) postanowił, że chce zrobić spektakularne wejście na bal maskowy. Wjechał na salę na rolkach z metalowymi kółkami, grając jeszcze przy tym na skrzypcach. Z pewnością było to efektowne, jednak mężczyzna nie potrafił zachować równowagi i wpadł w wielkie lustro na końcu sali, prawdopodobnie roztrzaskując je w drobny mak. W późniejszych latach pomysł butów na kółkach udoskonalali i popularyzowali też Niemcy ( w restauracjach kelnerzy przemieszczali się na rolkach), Francuzi, Anglicy. Bardzo istotny wkład dla rozwoju rolkarstwa przypadł na Stany Zjednoczone. W zawrotnym tempie narastał boom na wrotki i rolki. Era muzyki disco (lata 70. i 80.) zdecydowanie też kojarzy się nam z wrotkowym szaleństwem (dyskoteki, filmy Hollywood, charakterystyczne stroje).

rolki
fot. Pixabay
Rolki i wrotki w Polsce

W Polsce moda na ten sport przyszła na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszy tor otworzono w Warszawie (Dolina Szwajcarska). Pomimo trendu trwającego pewien czas, rolki w późniejszym czasie utraciły swoją popularność. Zaczął kreować się też stereotyp typowego rolkarza. Młodego buntownika, jeżdżącego i skaczącego po miejskich poręczach, ławkach czy murach. Zaczęto jednak organizować coraz liczniejsze imprezy rolkowe. Także nocne przejazdy ulicami miast (pierwszy był Wrocław), co zdecydowanie poprawiło wizerunek sportu. Największą w Polsce i jedną z największych na świecie imprezą rolkarską jest Nightskating. Wydarzenie organizowane w Warszawie, co roku cieszy się ogromną popularnością. W tym roku rozpoczyna się już 21 kwietnia, a wraz z nim, pełną parą startuje sezon na nocne przejazdy po miastach, ale nie tylko.

Rolki czy wrotki?

Nie ma wątpliwości, że pierwsze były wrotki. Ich młodsze siostry w pewnym momencie zdeklasowały swoje poprzedniczki. Wrotki jednak w ostatnim czasie znowu trzymają się dosyć dobrze. Coraz popularniejsze stają się wrotkarnie, które są idealną alternatywą na spędzenie wolnego czasu, nie tylko latem, ale w każdą porę roku.

fot. Pixabay

Wybierz wrotki jeśli:

  • Preferujesz spokojną jazdę
  • Ważna jest dla Ciebie stabilność (równoległe rozstawienie kół zmniejsza ryzyko upadku)
  • Jesteś fanem klimatów pin-up i retro! Wrotki zdecydowanie dodają amerykańskiego klimatu i mogą być ciekawym uzupełnieniem letniej stylizacji

Wybierz rolki jeśli:

  • Lubisz szybką jazdę (przeciętny rolkarz może jechać z prędkością 15-20 km/h, a profesjonalista nawet do 30 km/h!)
  • Preferujesz aktywność fizyczną angażującą całe ciało i wymagającą sporego wysiłku (oczywiście wszystko zależy od intensywności jaką wybierzesz)
  • Do tej pory jeździłeś na łyżwach (łyżwy i rolki mają ze sobą sporo wspólnego, także fani łyżew będą zadowoleni z ich letniego odpowiednika)
Korzyści z jazdy na rolkach

Zalety jest naprawdę dużo! Rolki to bardzo dynamiczny sport, a to pewnie nie wszystkie korzyści, jakie daje regularne rolkarstwo:

  • Redukcja stresu. Bez względu na to jaką intensywność treningu wybierzemy, możemy zdecydowanie przyjemnie spędzić czas, a endorfiny wydzielane w trakcie jazdy, sprawią, że nasze samopoczucie zdecydowanie się poprawi
  • Wyjątkowy środek transportu. Ekologiczny, zajmujący mało miejsca. Idealny sposób na poruszanie się po miejskim zgiełku. Tylko nie zapomnij zabrać butów na zmianę!
  • Sposób na poznanie wyjątkowych ludzi! Rolki umożliwiają kontakt z ludźmi nie tylko z Twojego miasta, ale też z całego kraju czy świata. W Internecie jest dużo popularnych stron zrzeszających fanów tego sportu. Na Facebooku jedna z nich ma aż 18 tys. członków!
  • Poprawa koordynacji ruchowej. Stanowi ona istotny element codziennego funkcjonowania i pomaga w uprawianiu wszystkich sportów.
  • Zaangażowanie mięśni nóg, pośladków i łydek. Te obszary najbardziej aktywowane w są w czasie jazdy. Jeśli zależy Ci na ich ukształtowaniu, to zakładaj rolki!
  • Jazda na rolkach nie obciąża stawów. Może to być lepsza alternatywa dla biegania, ponieważ kręgosłup i kolana nie są narażone na przeciążenia.
  • Spalanie tkanki tłuszczowej. Godzinna jazda na rolkach pozwala spalić nawet 700 kcal. Regularna aktywność (2, 3 razy w tygodniu) daje znaczące efekty. Do wakacji jeszcze trochę czasu, także warto wybrać się na rolki!
rolki
fot. Pixabay
Gdzie jeździć?

Najlepiej sprawdzą się równe, asfaltowe nawierzchnie. Są zdecydowanie bardziej komfortowe do jazdy niż kostka. Jej nierówna nawierzchnia utrudni zachowanie równowagi i sprawi, że będzie mniej komfortowa. Jeśli wybieracie się na rolkowe szaleństwo w Krakowie, bardzo dobrą opcją będzie Park Jordana, Błonia, Bulwary wiślane, Planty, Park Lotników Polskich czy Zalew Nowohucki.

park
fot. Pixabay
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments