Jak napoje energetyczne wpływają na organizm? | Zdrowe zamienniki 

1
506
napoje energetyczne
fot. Pixabay

Żeby się pobudzić, często sięgamy po napoje energetyczne. Są stosunkowo tanie i cechują się szybkim działaniem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z ich szkodliwości. 

Negatywne skutki 

Napoje energetyczne cechują się wysoką zwartością kofeiny, tauryny, ekstraktu z guarany i L-karnityny, dzięki czemu zwiększają wydolność organizmu poprzez jego pobudzenie. Są chętnie wybieranym napojem przy wysiłku fizycznym i psychicznym. 

Długotrwałe i nadmierne spożywanie energetyków powoduje, że narządy pracują tak, jak w stanie silnego stresu, a to może przyczyniać się do chronicznego stresu. Mogą też wystąpić problemy ze snem. Działają też na układ pokarmowy i mogą wywoływać wzdęcia, biegunki lub bóle brzucha.  

Skład napojów energetycznych też pozostawia wiele do życzenia. Ich intensywny smak i zapach wynikają z dodatku dużej ilości sztucznych barwników i ulepszaczy smaku. Ponadto zawierają dużo cukru. W przeciętnej puszce na 100 ml może być go nawet 10 gramów! Jak wiadomo nadmiar cukru jest szkodliwy, powoduje próchnicę i może prowadzić do otyłości. Oczywiście możemy wybrać wersję zero, słodzoną sztucznymi słodzikami, które mają zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. 

Warto czytać etykiety, bo w zależności od firmy i smaku, mogą się one znacząco różnić.

Zdrowe zamienniki 

Kawa 

Pierwszym zamiennikiem dla napoju energetycznego, który przychodzi na myśl, jest oczywiście kawa. Przede wszystkim kawa zawiera więcej kofeiny niż energetyki. Po drugie nie zawiera cukru, którego w jednej puszce napoju znajdziemy sporą ilość.  

Zielona herbata

Zielona herbata, dzięki dużej zawartości teiny, również da nam energetycznego kopa. Co więcej, napój ten wpływa pozytywnie na układ pokarmowy, więc idealnie sprawdzi się dla osób, u których energetyki powodują problemy żołądkowe. Po jej wypiciu zauważalny jest również wzrost koncentracji i sprawnośći umysłowej. 

Napar z żeń-szenia 

Żeń-szeń wykorzystywany jest w chińskiej medycynie od wieków. Dzięki zawartości ginsenozydów, które stymulują transport tlenu do narządów, po spożyciu odczuwamy natychmiastowe pobudzenie. Żeby przygotować napar, wystarczy łyżeczkę suszonego żeń-szenia zalać wrzątkiem i parzyć 5-7 minut, po czym przecedzić. Do gotowego naparu możemy dodać cytrynę, która złagodzi korzenny smak.  

Yerba Mate  

Yerba mate przyrządza się z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Ma działanie pobudzające oraz korzystnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację. Jest dość specyficzna w smaku, więc nie każdemu podpasuje, ale nie warto się zrażać od początku, ponieważ z każdą porcją smakuje coraz lepiej. Możemy ją pić na ciepło lub zimno. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
javi lopez
2 lat temu

Yerba Mate jest super!