Urządzasz właśnie mieszkanie i chcesz otoczyć się roślinami? Wybierz monsterę, a stworzy ona wyjątkowy klimat. Z pewnością zawładnie Twoim sercem – sprawdź, jak się nią zaopiekować.
Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, której charakteru nadają ponacinane liście. Decydujemy się na nią nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale również na łatwość jej przystosowywania się do domowych warunków. Niestety, jej piękno ma swoją cenę – bywa niebezpieczna.
Monstera, którą warto kupić
Monstera pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie naturalnie występuje w lasach tropikalnych. Rozchwytywana roślina ma zielone sercowate liście, ale nie zawsze spotkamy się z charakterystycznymi nacięciami. Należy pamiętać, że pojawiają się one wraz z wiekiem. Wtedy również zmienia się faktura liścia – z gładkiej robi się skórzasta. Chociaż najpopularniejsza jest właśnie monstera dziurawa, to znamy aż 37 gatunków z tej rodziny. Jeśli zapalonym hodowcom nie wystarcza pierwszy wspomniany rodzaj, to warto szukać trudniej dostępnych monster. Należą do nich, między innymi, monstera deliciosa variegata o zielono-żółtych liściach oraz monstera deliciosa variegata alba z białymi przebarwieniami. Sprzedawcy oferują ponadto monsterę Adansona, która ma długie pędy z licznie podziurawionymi liśćmi.
Jak dbać?
Dobra wiadomość dla osób myślących, że cokolwiek nie zrobią, ich pielęgnowanie roślin zakończy się katastrofą. Monstera nie wymaga zbytniej opieki i starań. Tak naprawdę do jej posadzenia wystarcza zwykła uniwersalna ziemia do roślin doniczkowych, choć najlepiej rośnie na podłożu torfowym. W pierwszym przypadku należałoby tę ziemię rozluźnić poprzez dodanie do niej szkła wulkanicznego (jednej trzeciej części). Wtedy korzenie szybciej się rozrosną, ponieważ gleba będzie lżejsza. Monstera nie lubi zbyt mokrego podłoża, dlatego też w okresie wiosenno-letnim dobrze jest podlewać ją obficie raz w tygodniu. Z kolei w trakcie chłodniejszych pór roku wystarczy nawadniać ją średnio co dwa tygodnie. Co więcej, powinniśmy ją także zraszać choćby deszczówką, gdyż naturalnie występuje właśnie w wilgotnym klimacie. Monstera wymaga też stosowania podpór ze względu na dość spore rozmiary – może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości! Kiedy zacznie Cię przytłaczać, przytnij ją. Młodą roślinę należy przesadzać na wiosnę, tej starszej jednak wystarczy zmiana wierzchniej warstwy ziemi. Zwróćmy uwagę także na światło i temperaturę. W tym przypadku właściwym rozwiązaniem będzie brak bezpośredniego kontaktu ze słońcem i 24 stopnie Celsjusza.
Uwaga, trujące
Nie wszyscy wiedzą, że owoce monstery są jadalne. Również nie każdy zdaje sobie sprawę o jej trujących właściwościach. Wszystko ze względu na szczawian wapnia, z którym kontakt skutkuje podrażnienie ciała i błon śluzowych. Jeśli monstera obrodziła w owoce, możemy je spożywać wyłącznie wtedy, kiedy będą dojrzałe. W młodych owocnikach znajduję się spore stężenie tego niebezpiecznego związku, dlatego przedostanie się do jamy ustnej powoduje zapalenie. Poza tym, zdarzają się zatrucia pokarmowe i biegunki. Przez wzgląd na drażniący sok, pielęgnacji monstery podejmujemy się wyłącznie w rękawiczkach. Chrońmy także oczy – na pewno nikt nie chce zafundować sobie zapalenia spojówek. Miłośnicy zwierząt powinni pilnować swoich pupili, gdyż pogryzienie roślin wywoła podrażnienie gardła, co skutkuje z kolei ślinotokiem.