Lęk klimatyczny. Jak sobie z nim radzić?

0
224
lęk klimatyczny
fot.unsplash.com/photos/7SE389kUVGw

Psychologowie alarmują, że zmiany klimatyczne mają wpływ na nasze samopoczucie!

Z raportu Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika, że postępujące zmiany klimatyczne powodują powszechny strach. Wielu specjalistów określa go jako lęk klimatyczny. Co więcej, w przyszłości może zwiększyć się zapotrzebowanie na terapeutów w tej dziedzinie. Jak sobie z tym poradzić?

Lęk klimatyczny i jego przyczyny

Trudno nie zauważyć, że otaczające nas środowisko naturalne ulega zmianom. W mediach pojawia się mnóstwo wiadomości o ekstremalnych zjawiskach pogodowych, które mogą budzić powszechny lęk. Większość przy okazji zaczyna odczuwać bezradność i frustracje. Zatem zewsząd płynące fatalistyczne wieści i prognozy na przyszłość mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ludzie zaczynają dostrzegać rozpaczliwe skutki zmian klimatycznych, w tym: kryzys ekonomiczny, głód, susze, migracje, nowe choroby czy utrata majątku.

Niepokojące objawy

Nieustanny lęk, uczucie zdenerwowania i bezradność prowadzą do poważniejszych objawów. Wśród nich możemy wyróżnić przyspieszone bicie serca, drżenie, napięcie mięśniowe, bóle głowy i paraliżujący strach. Lęk klimatyczny potrafi zamienić naszą codzienność w koszmar!

Jak pokonać lęk klimatyczny?

Oczywiście wszelkie niepokojące objawy związane ze zdrowiem psychicznym powinny być konsultowane ze specjalistami. Jednak warto zadać sobie następujące pytanie: Co możemy zrobić, aby uniknąć lęku klimatycznego? Działać! Większość badaczy klimatu jest zgodna, że pogłębiający się kryzys ekologiczny, to w głównej mierze skutek działalności człowieka.

Poza tym warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień. Niezwykle istotny jest odpoczynek, zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Człowiek jest istotą społeczną, dlatego fundamentalne dla samopoczucia są relacje międzyludzkie. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje rozwój osobisty i inwestowanie czasu we własne pasje. W kontekście lęku klimatycznego należałoby sięgnąć po literaturę o tematyce ekologicznej. Oprócz tego można zagłębić się w pozycje, które pomogą nam uporać się ze strachem. Zresztą moda na psychologię spowodowała niesamowity wysyp ciekawych lektur.

Momentami trzeba odciąć się od wszystkich katastroficznych newsów. Ten czas poświęć na kontakt z naturą. W końcu przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, to najlepszy sposób na poprawę nastroju.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments