Legendy | Międzynarodowy Dzień Kobiet

0
219
Dzień kobiet
pixabay.com

Być kobietą, być kobietą… jak wiadomo, wcale nie jest łatwo. Walka z podwójnymi standardami, przeświadczenie, że kobieta nadaje się wyłącznie do sprzątania i gotowania, ograniczone prawa – tak wygląda rzeczywistość na całym świecie. Mimo wszystko pokazują, na co je stać.

Lada moment będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet. Inspiracji powinniśmy się dopatrywać już w czasach starożytnych. Wtedy organizowano Matronalia, czyli rzymskie obchody związane z kultem płodności oraz macierzyństwa. Ten szczególny czas przypadał właśnie na pierwszy tydzień marca i zbiegał się z hucznym przywitaniem nowego roku przez antyczną ludność. Mimo wszystko to 18 lutego 1909 roku uznaje się za pierwszy Dzień Kobiet. Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protesty nowojorskich kobiet walczących o równe traktowanie. Z kolei oficjalnie uznano go rok później. Polska otworzyła się na to święto dopiero w PRL-u – oczywiście władze wykorzystały je do celów propagandowych.

8 marca jest w dzisiejszych czasach dobrym powodem do miłych gestów, wręczania kwiatów i docenienia obecności pań. W historii świata nie brakuje tych, o których nie da się zapomnieć. Przedstawiamy kobiety-legendy!

Maria Skłodowska-Curie

Oczywiście należy zacząć od rodzimego podwórka. Maria Skłodowska-Curie jest podwójną noblistką, choć czasy, w których przyszło jej żyć, nie sprzyjały karierze naukowej płci żeńskiej. Studiowała na Sorbonie, gdzie uzyskała licencjat z fizyki i matematyki. Po śmiertelnym wypadku jej męża została tam profesorem. Poświęciła się badaniom nad właściwościami soli uranu i poszukiwaniom nowych pierwiastków – nazwanych później polonem i radem. Niestety stała się ofiarą własnych eksperymentów. Noblistka była patronem 2011 roku.

Virginia Apgar

Jako jedna z pierwszych kobiet wyspecjalizowała się w anestezjologii. Będąc obecną przy wielu porodach, zauważyła, że noworodki nie są badane od razu, a ich śmiertelność w ciągu następnych kilkunastu godzin jest dość wysoka. Według niej u maluchów należało zaobserwować: akcję serca, kolor skóry, oddech, napięcie mięśni oraz reakcję na bodźce. Tak oto powstała skala Apgar znana wszystkim matkom.

Kate Middleton

Księżna Kate wciąż zdaje się bardzo tajemnicza. Brytyjczycy ją kochają, a świat zachwyca się jej gustem i sposobem bycia. Nie szuka rozgłosu, ale ze względu na status nie może całkowicie uniknąć mediów. Jak wiadomo, czynnie angażuje się we wszelaką działalność charytatywną – wraz z mężem wspiera choćby fundacje działające na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Niedawno umiliła im czas, czytając dobranockę podczas Tygodnia Zdrowia Psychicznego Dzieci. Patronuje również takim organizacjom, jak: Room Art, Action of Addiction, National Portrait Gallery, The Scout Association i Natural History Museum.

Walentina Tierieszkowa

Kosmos wciąż stanowi wielką zagadkę. Za równie tajemniczy, a raczej kontrowersyjny, uznaje się kosmiczny lot Walentiny. Ot, zwykła dziewczyna, której list motywacyjny zwrócił uwagę Nikity Chruszczowa. Bycie pierwszą kobietą w przestrzeni pozaziemskiej utorowało jej drogę do wielu zaszczytów. Wiadomo jednak, że misja miała cel propagandowy i stanowiła element wyścigu między Związkiem Radzieckim a Zachodem.

Ołena Zełenska

Kiedy magazyn Focus umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet, sprzeciwili się temu różni ludzie, uznając ją za milczącą damę. Wtedy nie wiedzieli, że w niedługim czasie głos Ołeny Zełenskiej będzie słyszalny jak nigdy wcześniej. W obliczu katastrofalnych wydarzeń, które mają miejsce u naszych sąsiadów, wspiera rodaków, a przede wszystkim swojego męża. Choć woli żyć w jego cieniu, świat zapamięta tę kobietę już na zawsze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments