Jak być bardziej eko?

0
457
fot. pixabay.com

Ekologia to bardzo szeroki temat, na który warto poświęcić trochę uwagi. Przede wszystkim opłaca się mówić o tym jak i dlaczego warto dbać o naszą planetę. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak być bardziej eko poprzez proste zmiany swoich nawyków to trafiłeś idealnie!

Dlaczego warto być eko?

Ekologicznym warto być przede wszystkim dla nas samych. Można śmiało powiedzieć, że im bardziej eko będziemy, tym będziemy zdrowsi. Zamiast jeździć samochodami i spalać ogromne ilości paliwa, możemy iść pieszo, albo przejechać się na rowerze. Co za tym idzie, zamiast siedzieć bezczynnie w korku, wyjdziemy na świeże powietrze i połączymy to z aktywnością ruchową. Bycie eko to także plusy dla naszego portfela. Kiedy nauczymy się żyć bardziej ekologicznie to będzie to przynosić nam także korzyści pieniężne. Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, używanie produktów wielokrotnego użytku, gaszenie światła, gdy nie jesteśmy w danym pokoju. To wszystko pozwala nam zaoszczędzić pieniądze. Oczywiście bycie eko to także korzyści dla naszej planety.

fot. pixabay.com

Efekty naszych zachowań

Powody, dla których powinniśmy być bardziej eko są widoczne gołym okiem. Zanieczyszczenie powietrza to jeden z głównych efektów naszego postępowania, które staje się przyczyną zagrożenia środowiska. Substancje, które zanieczyszczają nasze powietrze wywoływane są przez działalności górnicze, rolnicze, ale także przez nasze domostwa. Warto zwrócić uwagę na to, czym palimy w piecu oraz na to, jakim samochodem jeździmy i czym go zasilamy. Coraz mocniejsze zmiany klimatu to już nie tylko hasła w podręcznikach. To się dzieje na naszych oczach! To człowiek doprowadził do ogrzania atmosfery, lądów i oceanów. Coraz częściej na naszej planecie pojawiają się pogodowe zjawiska ekstremalne, takie jak intensywne burze, fale upałów czy cyklony tropikalne. Spowodowane jest to globalnym ociepleniem wywołanym przez nas wszystkich.

A co ze zwierzętami?

Globalne ocieplenie ma fatalne skutki dla zwierząt. Cieplejszy klimat powoduje ich szybsze starzenie się, coraz więcej gatunków wymiera. Wyginięciem bardzo zagrożone są owady. Jest to liczna grupa zwierząt, która jest nam, ludziom do życia niezbędnie potrzebna. Tracimy je z powodu stosowania, rożnego rodzaju zanieczyszczeń, pestycydów, a także poprzez niszczenie siedlisk. Pszczoły i inne owady zapylające są niezbędne w naszym ekosystemie. Jak informuje Greenpeace Polska:

W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną – załamałaby się produkcja żywności.

fot. pixabay.com

Jak być eko?

Jeśli chcesz być bardziej eko, ale nie wiesz, jak to mam coś dla Ciebie! Oto kilka propozycji, co możesz zrobić, aby pomóc naszej planecie. Wystarczą proste zmiany, które zmienisz w nawyki!

Zakupy spożywcze

Zacznijmy od prostego wyjścia do sklepu. Na zakupy zabierz swoją torbę na zakupy. Rób dokładną listę rzeczy, które zamierzasz kupić, dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale wprowadzisz zdrowsze nawyki do swojego żywienia. Nie mając produktów, których nie potrzebujesz nie będziesz podjadać między posiłkami. Dodatkowo nie będziesz marnować jedzenia kupując tylko to, czego potrzebujesz. Na zakupach używaj swoich woreczków wielokrotnego użytku. Do nich wrzucaj pieczywo, warzywa czy owoce. Nie kupuj produktów pakowanych w plastiku. Staraj kupować się na wagę, taką ilość jakiej potrzebujesz. Staraj się wybierać produkty w szklanych pojemnikach, zamiast plastikowych. Aktualnie w Polsce pojawia się coraz więcej sklepów zero waste, w których kupuje się taką ilość towaru jakiej się potrzebuje do własnych pudełek, bez zbędnych opakowań.

fot. pixabay.com

Zrównoważona moda

Zrównoważona moda, czyli moda ekologiczna, której celem jest tworzenie systemu odpowiedzialności społecznej względem ubrań. Oczywiście, najważniejsze są firmy i projektanci, którzy powinni wykorzystywać materiały dobrej jakości, które nie narażają naszej planety na tak ogromne zniszczenia. Ale jak ty możesz działać w kwestii zrównoważonej mody? Kupuj mniej, ale produkty lepszej jakości. Zamiast dziesięciu swetrów z sieciówki ze złych materiałów, kup jeden z wysokiej jakości wełny. Oczywiście warto także zaglądać do sklepów z odzieżą używaną. W tak zwanych second handach znajdziesz produkty, które były już używane, ale wciąż nadają się do użytku. Często ubrania te są dużo lepsze jakościowo. Oczywiście zakupy „z drugiej ręki” nie muszą dotyczyć tylko ubrań. Możesz kupować również książki, zabawki, buty. Za to, gdy już nie chodzisz w ubraniach oddaj, je lub sprzedaj. Aktualnie istniej wiele stron internetowych, które proponują zakup lub sprzedaż rzeczy używanych. A stare koce czy pościele można oddać do schroniska dla zwierząt.

fot. pixabay.com

W domu

Bycie eko to nie tylko zakupy. To przede wszystkim dbanie o nasze gospodarstwo domowe. To proste zmiany, których nawet nie zauważysz, a przyczynią się do dbania o nasza planetę. Używaj produktów wielokrotnego użytku. Aktualnie na rynku znajdziesz mnóstwo tego typu rzeczy, między innymi maszynki do golenia, słomki czy pojemniki na żywność. Używaj trybów eko w zmywarkach i pralkach. Gaś światło i wymień zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki LED. Zamiast ręczników papierowych używaj ścierek. Nie kupuj wody w butelkach, pij wodę z kranu! Bierz częściej prysznice zamiast kąpieli. Kup bambusową szczoteczkę do zębów, a podczas ich mycia zakręcaj wodę w kranie. Segreguj odpady, recykling jest ważny! Używaj elektronicznych wersji gazet czy książek, staraj się nie drukować. Ogranicz spożywanie mięsa. 15% emisji gazów cieplarnianych powstaje na skutek hodowli zwierząt. Jeśli mieszkasz w bloku, używaj schodów zamiast windy.

Na dworze

Ekologicznie możesz także zachowywać się, gdy idziesz na spacer. Pamiętaj, aby zawsze wyrzucać śmieci do kosza, a nie zostawiać je w parku. Nigdy nie wyrzucaj gum do żucia na ziemię. Często ptaki połykają je myśląc, że to pokarm. Zatyka im to układ trawienny i powoduje powolna śmierć. Zawsze sprzątaj po swoim psie. Gdy wybierasz się do pracy, szkoły czy na zakupy idź pieszo, użyj roweru bądź komunikacji miejskiej. Ogranicz korzystanie z samochodu do minimum.

fot. pixabay.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments