Hennowanie włosów, czyli sposób na piękny kolor i zdrowe włosy

0
444
hennowanie włosów
fot. Pixabay

Chciałabyś farbować włosy, ale boisz się negatywnego wpływu chemicznych farb? Spokojnie, istnieje sposób, byś cieszyła się pięknym kolorem bez uszkodzeń. Mowa oczywiście o hennowaniu włosów. 

Czym jest hennowanie włosów 

Hennowanie to nic innego jak farbowanie włosów przy pomocy ziół. Jest to jeden z najstarszych sposobów na zmianę koloru. Włosy możemy farbować nie tylko czystą henną, która nadaje rudy kolor, ale również mieszając ją z innymi ziołami i dodatkami, możemy uzyskać na włosach czerwienie, brązy, fiolety, a nawet czerń.  

Właściwości henny 

Dzięki hennie skutecznie zamaskujesz siwiznę i nadasz włosom intensywny kolor. Dodatkowo barwnik zawarty w hennie łączy się z keratyną, wzmacniając i pogrubiając włosy. Pasma są wygładzone i bardziej nawilżone. Henna wspomaga też walkę z łupieżem, zmniejsza wypadanie włosów i reguluje wydzielanie sebum.  

Jakie zioła dają jaki efekt? 

Lawsonia – czyli czysta henna, daje odcienie rudości i czerwieni;

Cassia – mylnie nazywana bezbarwną henną. Prawda jest taka, że nie barwi włosów na rudo, a nadaje im ciepłe, złote refleksy;

Indygo – w różnych proporcjach daje od jasnych brązów, do ciemnych brązów, a nawet głębokiej czerni z granatowym odcieniem. 

Połączenie tych ziół daje różne efekty, jednak efekt mocno uzależniony będzie od naturalnego koloru waszych włosów.  

Jak przygotować hennę?

Do przygotowania mieszanki będziemy potrzebować: 

  • Hennę + ewentualnie inne zioła; 
  • Wodę destylowaną lub przegotowaną w temp. Ok 60-70 stopni dla czystej henny;
  • Zakwaszacz np. sok z cytryny, kwasek cytrynowy, amla, hibiskus, soki owocowe.

*Do mieszanki możemy też dodać glutka lnianego, który zapobiegnie początkowemu przesuszeniu po zmyciu mieszanki. 

Wszystko to mieszamy lub blendujemy na gładką masę. Powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Proporcje składników będą się różnić w zależności od długości włosów i rodzaju dodatków.
Naszą papkę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na kilka godzin w ciepłe miejsce. WAŻNE: Mieszanek z indygo nie odstawiamy, tylko od razu nakładamy na włosy. 

Farbowanie henną 

Jeśli twoja mieszanka jest gotowa i odstała swoje, czas nałożyć ją na włosy. Jednak zanim to, warto odpowiednio się przygotować.  

Krok pierwszy:
Umyj włosy mocniejszym szamponem (powinien mieć w składzie SLS, SLES, lub inny mocny detergent).

Krok drugi:
Czas na chelatowanie, czyli oczyszczenie włosów z minerałów, które przyklejają się do nich w czasie mycia. Taki efekt zapewniają kosmetyki, które w swoim składzie zawierają Trisodium Ethylenediamine Disuccinate lub Disodium EDTA. W tym celu możesz sięgnąć po gotowe szampony chelatujące, lub wymieszać maskę do włosów z kwaskiem cytrynowym. Ważne, by wasza maska nie zawierała w składzie silikonów i olejów.  

Kiedy włosy są gotowe, możesz rozpocząć hennowanie. Nakładaj dokładnie mieszankę na mokre włosy, pasmo po pasmie, zaczynając od nasady włosów. Następnie zawiń włosy w kok i nałóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem lub nałóż czapkę. Pozwoli to na utrzymanie ciepła, które wzmacnia działanie ziół.  

Im dłużej będziesz trzymać mieszankę, tym kolor będzie intensywniejszy. Możesz ją trzymać od godziny, do nawet kilku godzin.  

Po upływie tego czasu dokładnie spłucz mieszankę z włosów i pozostaw je do wyschnięcia. Ważne jest, by przez pierwsze 48 godzin po hennowaniu nie myć włosów i nie używać odżywek i stylizatorów, ponieważ w tym czasie kolor będzie się utleniał.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments