Darmowy wstęp na Kopiec Kościuszki w Krakowie

0
742
Darmowy wstęp na Kopiec Kościuszki w Krakowie
pixabay.com/pl/photos/kopiec-ko%c5%9bciuszki-pomnik-%c5%9bciana-4477771/

Kopiec Kościuszki w Krakowie to nie tylko ciekawa alternatywa na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim jest to ważny pomnik historyczny. Oprócz Zamku Królewskiego na Wawelu i Rynku Głównego, Kopiec Kościuszki to jedna z wizytówek dawnej stolicy Polski.

Kopiec Kościuszki jest jednym z pięciu Kopców w Krakowie. Do najstarszych zaliczają się Kopce Krakusa i Wandy, młodszy, ale najbardziej popularny to właśnie Kościuszki. Największym Kopcem jest ten Józefa Piłsudskiego, a najmniejszy i zarazem najmłodszym jest Kopiec Jana Pawła II

Powstanie Kopca Kościuszki

Kopiec wybudowano w latach 1820-1823 na szczycie Wzgórza św. Bronisławy (inaczej wzgórze Sikornik), na terenie krakowskiej dzielnicy Zwierzyniec, za zgodą Senatu Wolnego Miasta Krakowa. W pracę nad usypaniem Kopca zaangażowało się całe społeczeństwo, udział brali m.in.: weterani powstań, uczniowie, starsze osoby. 

Dlaczego zdecydowano się na kopiec, zamiast pomnika? W Krakowie były już dwa Kopce (wcześniej wspomniane Kopce Krakusa i Wandy), ponadto uważano, że kopiec jest trudniejszy do zniszczenia niż pomnik. Kopiec zawiera w sobie ziemię z pól bitewnych: Racławic, Maciejowic, Szczekocin, Dubienki oraz z pól bitew o niepodległość Stanów Zjednoczonych (bitwa pod Satarogą i Yorktown), w których brał udział Kościuszko. Na szczycie Kopca znajduje się platforma widokowa oraz głaz z napisem Kościuszce (przywieziony znad potoku Bystrego w Kuźnicach).

 

Po zejściu z Kopca, kolejną atrakcją jest Muzeum Kościuszkowskie, które mieści się w Forcie cytadelowym nr 2 Kościuszko. Stałym elementem jest wystawa Kościuszko – bohater wciąż potrzebny. Obowiązkowym punktem spaceru jest również ogród kościuszkowski z pięknymi kwiatami. Przez ogród ciągnie się trasa edukacyjna, która przedstawia prywatną stronę Tadeusza Kościuszki. 

Jak co roku 24 marca (dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki, wybuch Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku) wstęp na Kopiec jest bezpłatny. Dodatkowo, od 4 marca bieżącego roku obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie zwiedzać Kopiec oraz Muzeum Kościuszkowskie. Zwiedzać można w godzinach od 9:30 do 17:00.

Oprócz 24 marca, w ciągu roku są jeszcze dwie okazje na darmowe wejście:

  • 4 lutego – dzień urodzin Tadeusza Kościuszki,
  • 15 października – dzień śmierci Tadeusza Kościuszki.

Kopiec Kościuszki to idealny punkt widokowy na panoramę Krakowa i okolicę. Jeśli szukacie sposobu, jak wykorzystać wolny czas, pogoda Was rozpieszcza to nie zastanawiajcie się i korzystajcie z okazji!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments