Zbliżający się okres wakacyjny zwiastuje podejmowanie pracy przez uczniów, studentów i absolwentów. Aby móc się o nią postarać, niezbędne będzie CV. Co powinno się w nim znaleźć, by zrobić dobre wrażenie?
Zdjęcie do CV
Zdjęcie do CV obecnie stało się kontrowersyjnym tematem. Okazuje się, że nie musi się ono wcale pojawiać. Jest to w dużej mierze uzależnione od tego, na jakie stanowisko składamy dokumenty i czy w tym wypadku prezencja będzie miała znaczenie. Są więc dwie opcje, jedna to nie umieszczanie zdjęcia, jeśli czujemy się z tym nieswojo. Druga przyłożenie się do niego i postaranie się o zdjęcie eleganckie. Obecnie zdjęcie prosto od fotografa, jak do legitymacji nie jest konieczne. Należy jednak trzymać się kilku zasad, takich jak: schludny ubiór, subtelny makijaż i uśmiech, stosunkowo jednolite i jasne tło, dobre światło.
Jakie dane umieścić?
W CV muszą koniecznie znaleźć się dane takie jak: imię i nazwisko, e-mail, edukacja, historia zatrudnienia. Dodatkowo warto stworzyć część dotyczącą kursów, znanych języków i ich poziomu oraz dla początkujących umiejętności, bądź hobby. Można również umieścić adres. Często w CV znajduje miejsce numer telefonu, ale nie zawsze należy go dodawać. Jeśli tworzymy CV z zamiarem wstawiania go na grupy społecznościowe lub inne szeroko dostępne w internecie portale, lepiej numer zachować dla siebie. Osoby z zespołu rekrutacyjnego skontaktują się, w celu uzyskania numeru do kontaktu. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko spamowych połączeń i wykorzystania numeru do niechcianych przez nas celów.
Czy CV może być za długie?
Nie, CV nie może być za długie, jeśli nasze doświadczenie jest duże i związane z branżą, w której staramy się o posadę. Warto wtedy przedstawić każde miejsce, w którym podjęto pracę. Trzeba zadbać jednak o estetykę. Lepiej, by miało ono kilka kartek, niż było zbite i nieczytelne. Na początku można dodać notę dotyczącą motywacji do pracy, o którą się staramy. Warto również umieścić na samym końcu klauzulę RODO. Nie wolno zapomnieć, że historię edukacji i zatrudnienia rozpoczynamy od najnowszego miejsca, do najstarszego.
Dobre CV to często klucz do zwrócenia uwagi pracodawcy. Warto więc postarać się, by było staranne i pełne niezbędnych informacji.