Festiwal Łódź Czterech Kultur – najbardziej łódzki spośród łódzkich

Festiwal Łódź Czterech Kultur
materiały prasowe

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest jedną z najbardziej interesujących, muzycznych propozycji tegorocznej jesieni.

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, który powstał w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego. W znaczący sposób nawiązuje do czterech kultur, które wywarły największy wpływ na rozwój Łodzi. Na przestrzeni lat organizacją festiwalu zajmowały się przeróżne instytucje i fundacje. Miał on również wiele różnych form, ale jeden aspekt zawsze pozostawał niezmienny. Nie ma w Łodzi tak rozpoznawalnego i tak łódzkiego wydarzenia, które tak głęboko wpisywałoby się w charakter i historię tego wyjątkowego miasta. To dzięki niemu wiadomo, że Łódź jest miastem wielokulturowym i otwartym.

Tegoroczna edycja jak i pozostałe zachwyca mnóstwem różnorodności warsztatów, spotkań, wystaw, jak i wydarzeń muzycznych. Festiwal potrwa aż 9 dni i rozpocznie się 6 września.

Kamp Hot Dance Party

7 września będzie miał miejsce wyjątkowy koncert. Będzie to niezapomniana podróż w czasie do lat 80. i 90. i niesamowitych hitów z tamtych lat. Podczas Kamp Hot Dance Party na jednej scenie spotkają się: Barbara Wrońska, Hania Rani, Iza Trojanowska, Kev Fox, Piotr Zioła i Rosalie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest Współistnienie.  Kamp Hot Dane Party oferuje współistnienie parkietowe i sięga do korzeni muzyki elektronicznej. Koncert odbędzie się w klubie Wytwórnia o godz. 20:00.

Wyjątkowy koncert Keren Ann

8 września natomiast po raz pierwszy w Polsce wystąpi międzynarodowa artystka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów Keren Ann. Artystka urodziła się w Izraelu, ale w ciągu swojego życia mieszkała w wielu miejscach. Jej domem była Francja, Holandia czy Stany Zjednoczone, ale w końcu powróciła do Francji i tu osiadła na stałe. Równolegle podczas tras i pracą nad ośmioma już płytami Keren tworzy autorską muzykę dla filmu i teatru tańca współczesnego. Podczas łódzkiego koncertu artystce towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy, który wzmocni swym brzmieniem przekaz piosenek w tym niezwykle sensualnych kompozycji z najnowszego albumu Bleue. Koncert odbędzie się w łódzkiej filharmonii o godz. 20:00.

materiały prasowe / źródło: facebook.com/4kultury

Koncert główny Znikające Miasto

14 września w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbędzie się koncert główny festiwalu zatytułowany Znikające Miasto. Pomysłodawcą koncertu jest Marcin Tercjak. Twórcy spróbują odpowiedzieć na pytanie: czym jest wyjątkowy, nieulegający zatraceniu pierwiastek stanowiący o charakterze Łodzi. W programie obok utworów 19 Wiosen, L.Stadt czy Henryka Debicha znajdą się utwory, które nie powstały w Łodzi. Jak podkreśla producent muzyczny koncertu Leszek Biolik sięgną po utwory opisujące miejską rzeczywistość i definiujące miejskie współistnienie. Podczas koncertu wystąpią: Krzysztof Zalewski, Arkadiusz Jakubik, Ralph Kamiński, Mela Koteluk i Mona Mur. Reżyserką i autorką wizualizacji koncertu jest Matylda Damięcka.

Jeśli chcesz poczuć jak miasto tętni życiem, jak przemawia przez nie muzyka, jak można współistnieć w miejskiej przestrzeni to jest to festiwal dla Ciebie.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej festiwalu.