Rząd Indonezji zablokował Steam, Epic i PayPal. Dlaczego?

0
265
Indonezja blokuje Steam
-pixabay.com

Rząd Indonezji pod koniec lipca ograniczył dostęp do wielu popularnych platform gamingowych, takich jak Steam, Epic Games, Nintendo i Origin. Skąd ta decyzja?

W czasie ostatniego weekendu lipca rząd Indonezji rozpoczął blokowanie stron i serwisów, które nie zarejestrowały się jako współwykonawcy nowych praw. Te wprowadzone zostały przez Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informacyjnych (Kominfo). Przez bany dostęp do wielu platform utraciło ponad 270 milionów użytkowników.

Nowe rozporządzenia

By wciąż móc działać w Indonezji zagraniczne firmy musiały zarejestrować się do ostatniego weekendu lipca. Serwisy, które tego nie uczyniły, zablokowano w całym kraju. Oznacza to, że od 27 lipca użytkownicy nie mogli skorzystać z popularnych platform z grami, ale także z wyszukiwarki Yahoo oraz PayPala. Ten ostatni warunkowo przywrócono na kilka dni tylko po to, by użytkownicy mogli odzyskać dostęp do swoich pieniędzy i ulokować je w innym miejscu. Obecnie serwis jest już dostępny.

Sprzeciw internautów

Nowe rozporządzenia Kominfo, o jakich mowa, budzą sprzeciw zarówno za granicą, jak i w samej Indonezji. Zakładają, że w przypadku wykrycia przez ministerstwo treści „nielegalnych” lub „niepokojących”, właściciel platformy zobowiązany będzie do usunięcia ich w ciągu 24 godzin (lub czterech, jeśli sprawa zostanie uznana pilną). Za niewywiązanie się z polecenia wydawca pociągnięty zostanie do odpowiedzialności finansowej. Im dłużej materiał pozostanie w serwisie, tym wyższa będzie kara.

Wątpliwości budzi jednak kwalifikacja pojęć „nielegalne” oraz „niepokojące”, są bowiem bardzo szerokie. Ludzie obawiają się, że może to prowadzić do cenzurowania treści krytykujących rząd, a także mocno wpłynąć na ograniczenie praw człowieka, zwłaszcza wolności słowa. Rzecznicy firm podają także, że nowe regulacje mogą podwyższyć koszty ich działalności w Indonezji.

W Internecie pojawiają się liczne głosy sprzeciwu, między innymi w formie trenujących hasztagów, np. #BlokirKominfo. Użytkownicy wyrażają swoją frustrację tworząc memy krytykujące Ministerstwo. Na zmianę rozporządzeń nalegają także różne organizacje zajmujące się prawami człowieka.

Niektórzy współpracują

Choć nowe prawo budzi kontrowersje, część korporacji już zgodziła się na nowe ograniczenia. Zgodę na współpracę z Kominfo wyraziły takie firmy, jak Google i Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp). Współpracują także Twitter, Netflix i Riot Games (właściciele tytułów League of Legends i Valorant).

Według ostatnich doniesień Valve, właściciel platformy Steam, Yahoo oraz PayPal także zarejestrowali swoje usługi. Epic Games i Origin wciąż pozostają niedostępne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments