The Great Tour Sabatonu [fotorelacja]

Sabaton poczas trasy The Great na COS Torwar - Warszawa 24.01.2020 r. (foto: Paweł Rychter)

Z początkiem roku 2020 Sabaton rozpoczął w europejską trasę promującą ich nowy album The Great War. 24 stycznia grupa wystąpiła przed polską publicznością w warszawskim Torwarze. Wyprzedany do ostatniego biletu koncert supportowali Apocalyptica oraz Amaranthe.

Pochodzący ze Szwecji Sabaton powstał w 1999 roku. Przez blisko 20 lat istnienia kapela dowodzona przez Joakima Brodéna i Pära Sundströma występowała w Polsce wiele razy i zdobyła tysiące fanów. Dużą rolę odegrały w tym kapitalne koncerty grupy, ale także hołd jaki członkowie zespołu oddają wydarzeniom i osobom z historii Polski, chociażby walczącym pod Wizną, Powstaniu Warszawskiemu i rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Nie bez znaczenia jest też ogromna charyzma sceniczna Joakima.

Apocalyptica powstała w 1993 roku w Helsinkach. Założyli ją zakochani w metalu absolwenci prestiżowej Akademii Sibeliusa w klasie wiolonczeli: Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Max Lilja i Antero Manninen. Z tej czwórki pozostali na placu boju Eicca i Paavo, których uzupełniają wiolonczelista Perttu Kivilaakso, perkusista Mikko Siren i wokalista Franky Perez. Grupa zaistniała na muzycznym rynku wiolonczelowe aranżacje grupy Metallica.

Zdjęcia autorstwa Pawła Rychtera.

Apocalyptica

Sabaton