Tłum fanów Iron Maiden w Krakowie. Dwa koncerty legendarnej heavy metalowej grupy w mieście Kraka [fotorelacja]

0
340
Iron Maiden (13.06.2023) Tauron Arena / fot. K. Kiraga-Rychter

Zmierzając w stronę krakowskiej Tauron Areny, łatwo można było rozpoznać osoby udające się na spotkanie z Iron Maiden. Czarne skóry, dżinsy i koszulki z mrocznymi okładkami z płyt zespołu były widoczne na co drugiej spotkanej osobie. Wszyscy ci zawitali do Krakowa w związku z dwoma koncertami legendarnej grupy heavy metalowej, po polsku zwanej Żelazną Dziewicą.

Na pierwszym koncercie we wtorek, 13.06, krakowska hala wypełniła się do ostatniego miejsca! Niemal dwugodzinne show, z niezmordowanym Brucem Dickinsonem (64 lata!) przy mikrofonie, spełniło oczekiwania tłumu fanów.

28 maja brytyjska grupa heavymetalowa Iron Maiden wyruszyła w światową trasę koncertową. W ramach „The Future Past Tour” usłyszymy przede wszystkim utwory z ostatniej płyty formacji – Senjutsu, a także z kultowej płyty Somewhere In Time z 1986 roku oraz inne, klasyczne kawałki.
Przed gwiazdą wieczoru wystąpił zespół The Raven Age.
______

Iron Maiden – angielski zespół heavymetalowy pochodzący z Leyton w Londynie, założony 25 grudnia 1975 roku przez basistę i głównego kompozytora Steve’a Harrisa. Uważany jest za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów w gatunku oraz jeden z najlepszych, a zarazem najbardziej wpływowych zespołów koncertowych w historii rocka.

Na przestrzeni ponad 40 lat światowej kariery, muzycy formacji zostali laureatami setek nagród muzycznych, włączając w to m.in. Grammy Awards i jej ekwiwalenty przyznawane w wielu krajach, Brit Awards 2009, Silver Clef Award, Top.HR Music Awards, Žebřík Music Awards, Public Choice International, Classic Rock Roll of Honours Awards, Metal Hammer Golden Gods Awards, Nordoff Robbins Award, Ivor Novello Awards – za wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój muzyki brytyjskiej oraz wiele innych.

Zespół swoją nazwę zaczerpnął z filmu Człowiek w żelaznej masce i oznacza ono narzędzie średniowiecznych tortur – „Żelazną Dziewicę”. Przez kolejne lata zmieniał się skład i muzyka formacji, aż wreszcie grupa zadebiutowała w 1980 roku na fonograficznym rynku albumem Iron Maiden.

Krążek uznawany jest do dzisiaj za jedno z najważniejszych wydawnictw gatunku określanego terminem „new wave of british heavy metal”. Zawiera on energetyczna muzykę, łączącą punkową furię z hard rockowym ciężarem. Podobne brzmienie dominowało na wydanym dwa lata później albumie Killers. Był on ostatnim nagranym z wokalistą Paulem Di Anno. Kiedy rozstał się on z Iron Maiden, na jego miejscu pojawił się nowy frontman – Bruce Dickinson. I to już z nim w szeregach Anglicy nagrali swą najważniejszą płytę.

The Raven Age / fot. Karolina Kiraga-Rychter

Iron Maiden / fot. Karolina Kiraga-Rychter

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments