„Morderczynie” – psychologiczny obraz kobiet, które dopuściły się zbrodni

0
59

Morderczynie to polski serial kryminalny zainspirowany książką opartą na faktach – Polskie morderczynie Katarzyny Bondy. Produkcja porusza różne problemy społeczne, jednak najważniejsze pytanie, na jakie odpowiada brzmi: „Dlaczego kobiety zabijają?”.

Morderczynie opowiadają historię rodziny Kellerów – jest to baza całej fabuły. Ambitna dzielnicowa Karolina Keller zajmuje się sprawą zaginionego trzynaście miesięcy wcześniej ojca Grzegorza Kellera, który jest szanowanym policjantem, uznawanym za legendę Terroru. Odnalezienie go całkowicie ją pochłania, czego nie można powiedzieć o matce i siostrze, które wydają się w ogóle niezaangażowane i niezainteresowane losem mężczyzny. W trakcie prywatnego śledztwa Karolina odkrywa nieznane dotąd fakty, a obraz idealnego ojca zostaje zaburzony.

Równocześnie funkcjonariuszka wraz z na pozór pyszałkowatym policjantem Michałem Królem prowadzi sprawę zabójstwa. Niby zwykły przypadek, jednak sprawcą okazuje się osoba, której nikt nie podejrzewa.

Fabuła trzyma w napięciu, szczególnie w dwóch ostatnich odcinkach. Ciekawym zabiegiem są retrospekcje pokazujące dzieciństwo Karoliny. Światło i muzyka świetnie uzupełniają klimat akcji.

Obsada i twórcy

Obsada serialu łączy artystów już znanych i tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z aktorstwem. W główną bohaterkę wciela się Maja Pankiewicz, a pozostałe postacie grają Izabela Kuna, Eliza Recymbel, Tomasz Schuchardt, Robert Gulaczyk, Mateusz Kmiecik, Zuzanna Mikołajczyk, Roma Gąsiorowska czy Magdalena Popławska.

Reżyserem i producentem serialu jest Kristoffer Rus. Scenariusz stworzyli Joanna Kozłowska, Katarzyna Kaczmarek i Wiktor Piątkowski. Za produkcję odpowiadała spółka Paprika Studios.

Dlaczego kobiety zabijają?

Kluczowe pytanie, na jakie odpowiedź daje produkcja. Ale ta odpowiedź nie jest jednoznaczna. Tak samo motywy kobiecych zbrodni. Wśród nich wyróżnić można troskę o rodzinę, pragnienie lepszego życia czy chęć zdobycia pieniędzy. Niebotyczną funkcję odgrywa tutaj także charakter. Osobowość człowieka jest tak bardzo złożona, że czasem trudno ją pojąć. A jak odczytać motyw zabójstwa, skoro nie rozumie się ludzkiej mentalności?

Współczesne problemy

Poza złożonym charakterem człowieka serial porusza współczesne problemy zwykłych ludzi. Pokazuje, jak traumy z dzieciństwa mogą zaważyć na dorosłym życiu. Nakłania do zauważenia rodzin patologicznych i ofiar przemocy domowej – zarówno fizycznej, jak i psychicznej – oraz zastanowienia się nad tym, dlaczego jej sprawcy są usprawiedliwiani. Ukazuje również niemoralne i bezprawne działania policji, które nie powinny mieć miejsca, a które są zatajane.

Serial Morderczynie skłania do refleksji nad ludzkimi charakterami. Czy świat i życie są zero-jedynkowe? Czy znamy bliskich nam ludzi? I wreszcie – czy tak naprawdę znamy samych siebie?

Autor: Natalia Mazur

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments