Co warto wiedzieć przed premierą Kapitan Marvel

Już 8 marca, w dzień kobiet, odbędzie się polska premiera Kapitan Marvel w kinach. Film ważny dla kinowego uniwersum Marvela, dlatego że po raz pierwszy głównym bohaterem filmu jest superbohaterka. Oczywiście we wcześniejszych produkcjach postaci kobiece występowały, ale nigdy nie były to bohaterki tytułowe. Co powinniśmy wiedzieć przed premierą Kapitan Marvel? Najciekawsze informacje znajdziecie poniżej.

Kapitan Marvel w DC

Pierwszą postacią w komiksach, która nosiła przydomek Kapitan Marvel to Billy Batson, chłopak, który po wypowiedzeniu słów Shazam zamieniał się w dorosłego mężczyznę z mocami. Pojawił się w drugim numerze Whizz Comics w 1940 roku. Wydawnictwo DC  Comics było niezadowolone z  powstania tego bohatera, gdyż była to kopia Supermana. Po procesach sądowych twórcy Kapitana Marvela z Fawcett Comics zaprzestali tworzenia komiksów o tym superbohaterze. W latach 70 DC Comics dogadało się z przedstawicielami Fawcett Comics i wprowadziło SHAZAMA do swoich komiksów.

Kapitan Marvel w Marvelu

W 1967 roku Kapitan Marvel pojawił się po raz pierwszy w komiksach wydawnictwa Marvel. Początkową inkarnacją tej postaci był kapitan floty Kree o imieniu Mar-vell. Oprócz Mar-vella nazwę Kapitan Marvel używały takie postaci jak: Monica Rambeau, Genis-Vell, Phyla-Vell, Khn’nr, Noh-Varr oraz Carol Danvers. Film opowiadać będzie o tej ostatniej Kapitan Marvel, czyli Carol Danvers. Carol zadebiutowała w komiksach Marvela jako postać drugoplanowa. Na początku lat 70 Marvel poszukiwał postaci kobiecych, które miałyby być ich Wonder Woman. Wybór padł na Carol Danvers i nadano jej pseudonim Ms. Marvel. Jako Kapitan Marvel w komiksach występuje od 2012 roku.

Postaci w ekranizacji

Przed premierą Kapitan Marvel
Oficjalny plakat filmu

W Carol Danvers jako Kapitan Marvel wciela się Brie Larson. Brie jest aktorką urodzoną w 1989 roku, znaną m.in. z Kong: Wyspa Czaszki, 21 Jump Street i Room. Za rolę w Room otrzymała wiele nagród, np. Złoty Glob, BAFTA, Independent Spirit oraz Oskara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Oprócz Brie Larson w filmie pojawią się: Samuel L. Jackson jako Nick Fury, Ben Mendelsohn jako Talos, Jude Law, Clark Gregg, Lee Pace jako Ronan, Djimon Hounsou jako Korath. Samuel L. Jackson, Clark Gregg, Lee Pace oraz Djimon Hounsou znani są już z poprzednich produkcji Marvela.

Goose

Przed premierą Kapitan Marvel
Oficjalny plakat filmu

Goose to chyba jedna z najciekawszych postaci w filmie. Osoby, które miały już okazję film obejrzeć uważają, że kradnie każdą scenę, w której się pojawia. A tą postacią jest.. kot. 

Przed premierą Kapitan Marvel
fot. themarysue.com

W komiksach kot Carol Danvers wabi się Chewie i jest przedstawicielem rasy Flerken. Ta rasa różni się od kotów, jakie znamy na ziemi tym, że ma w paszczy macki, potrafi się teleportować i rozmnaża się za pomocą składania jaj. Żaden trailer ani informacja prasowa nie zdradza kim tak naprawdę jest Goose. Można spodziewać się, że ujawnienie się kota może być jedną z ciekawszych scen w filmie. 

Promocja

Kapitan Marvel dostała 2 trailery, wiele spotów (w tym spot w czasie reklam w transmisji Super Bowl). Najciekawszym sposobem promocji był oczywiście stream z Goosem w roli głównej, który na żywo oglądało kilka tysięcy osób a jego zapis już kilkaset tysięcy. Inną formą promocji filmu za pomocą kota był spot o nazwie The Real Star, który po prostu trzeba obejrzeć.

Wartość reprezentatywna Kapitan Marvel

Przed premierą Kapitan Marvel
fot. pochodzi z oficjalnych mediów społecznościowych Marvel Studios

W 2018 roku premierę miał film Czarna Pantera, który miał dużą wartość reprezentacyjną dla Afroamerykanów.  W tym roku mamy podobną sytuację, lecz tym razem w kinach pojawi się film o kobiecej bohaterce, z której inspirację będą mogły brać kobiety, nastolatki i dziewczynki. Bohaterki w wysokobudżetowych produkcjach przeważnie były postaciami drugoplanowymi i co najwyżej w roli ozdoby, która miała cieszyć męskie oko.

Problemy przed premierą

Kapitan Marvel w reklamach pokazywana jest jako silna kobieta, która przewyższa pod względem umiejętności męskich bohaterów. W główną rolę wciela się Brie Larson, która kreuje się na społeczną aktywistkę (co jest bardzo tożsame z tym, kim jest Carol Danvers). W jednej z przemów apelowała o zróżnicowanie krytyków oceniających dane filmy. Chciała, aby wśród osób oceniający produkcje filmowe było więcej kobiet i mniejszości. Powiedziała, również że nie chce by filmy, w których występowała oceniali 40-letni mężczyźni, gdyż nie są to produkcje skierowane do nich. Jak można było się spodziewać jej wypowiedź została przeinaczona i błędnie zrozumiana, że Brie Larson nienawidzi białych mężczyzn i nie chce by oni oglądali Kapitan Marvel.

Te dwie sytuacje doprowadziły do tego, że stworzyły się pewne grupy, najprawdopodobniej mężczyzn, którzy zaczęli krytykować i bojkotować najnowszą produkcję Marvela. Jednym ze sposobów krytykowania tej produkcji przez te grupy były negatywne komentarze oraz niskie oceny na portalu Rotten Tomatoes. Innym zarzutem “toksycznych” widzów był zarzut w stosunku do Brie Larson, że w trailerach za mało się uśmiecha.

Najciekawsze kinowe premiery I kwartału 2019 roku

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o